L4 z powodu kaca? Lekarz może ci wystawić, ale zwróć uwagę na ten szczegół

2024-04-21 11:43

Mało kto wie, że mamy prawo do zwolnienia chorobowego z powodu tymczasowej utraty zdolności do pracy spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Tak zwane kacowe rządzi się innymi zasadami niż zwykłe L4. Uważaj, bo możesz słono za to zapłacić. Sprawdź szczegóły!

L4 z powodu kaca? Lekarz może ci wystawić, ale zwróć uwagę na ten szczegół
Autor: Getty Images L4 z powodu kaca? Lekarz może ci wystawić, ale zwróć uwagę na ten szczegół

Śmiało możesz wziąć zwolnienie lekarskie z powodu siły wyższej. Mowa tu o kacu, czyli szeregu nieprzyjemnych i uciążliwych objawów po przedawkowaniu alkoholu. Zalicza się do nich m.in. bóle i zawroty głowy, nadmierne pragnienie, złe samopoczucie, zmęczenie, nudności, problemy z koncentracją, nadwrażliwość na dźwięk i światło czy podwyższone ciśnienie krwi. Symptomy te wiążą się z gorszą produktywnością, a w niektórych przypadkach nawet niezdolnością do wykonywania obowiązków zawodowych.

Zdarza się też jednak, że wypita ilość mocnych trunków alkoholowych jest tak duża, że dochodzi do ostrego zatrucia alkoholem, czyli stanu zagrażającego nawet życiu.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

L4 na kaca jest możliwie. Oto zasady

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że lekarz rodzinny może wystawić „L4 na kaca”. Istnieje jednak pewien szczegół, który warto znać.

Zwolnienie tzw. „kacowe” oznaczone jest specjalnym kodem literowym „C”, co oznacza, że pracownik zostaje pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego na pierwsze pięć dni trwania zwolnienia. W sytuacji, gdy kacowe zostało wystawione na cztery dni, w ogóle nie otrzymamy za nie wynagrodzenia. Z kolei, jeśli L4 z powodu nadużycia alkoholu trwało dwa tygodnie, to wynagrodzenie wypłacone zostanie od piątego dnia zwolnienia.

Zwolenianie na kaca a choroby zależne od alkoholu

L4 „alkoholowe” nie wystawiane jest tylko z powodu upojenia alkoholowego lub zatrucia używkami. Wymienia się też choroby zależne od picia alkoholu, które mogą odbierać zdolność do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Jak informuje ZUS, są to następujące schorzenia:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • marskość wątroby,
  • niewydolność serca,
  • problemy z układem oddechowym.