30 tysięcy pacjentów dostanie dofinansowanie do prądu. Kto może skorzystać?

2024-05-02 15:29

Konieczna terapia dosłownie pożera ci energię elektryczną, a rachunki za prąd przyprawiają o ból głowy? Masz szansę uzyskać dopłatę, nawet 100 zł miesięcznie. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej ma przekazać na ten cel 30 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

30 tysięcy pacjentów dostanie dofinansowanie do prądu. Kto może skorzystać?
Autor: GettyImages

Wspomniana kwota i deklaracja dotyczy przede wszystkim pacjentów korzystających z tzw. koncentratorów tlenu w warunkach domowych.

- Pewnie mało kto wie, że taki koncentrator tlenu musi u takiej osoby "chodzić" 18 godzin lub więcej w ciągu doby. To się przekłada na rachunek, tylko z tego tytułu, nawet 200 zł co miesiąc. Takie osoby często rezygnują z leczenia - tłumaczył w Polsat News wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

''Wiele niedoróbek'' Łukasz Krasoń o USTAWIE asystencji

W jakich schorzeniach potrzebna jest tlenoterapia domowa

Tlenoterapia jest uznaną metodą leczniczą, polegającą na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego. Stosowana w niewydolności oddechowej, która może wystąpić w każdej przewlekłej chorobie układu oddechowego, także z przyczyn pozapłucnych.

Urządzeniem najczęściej stosowanym do leczenia tlenem w warunkach domowych jest koncentrator tlenu. Pozwala uzyskać stężenie tlenu 96%.

Ograniczeniem urządzenia jest przede wszystkim fakt, że pacjent nie może korzystać z niego poza domem, ponieważ jest zasilane energią elektryczną. Kable sięgają maksymalnie kilkanaście metrów.

Nowe zasady - zaspokajać konkretne potrzeby

Obecny pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych dał się już poznać jako zwolennik ogromnej reformy, wręcz rewolucji, w podejściu do wspierania osób z niepełnosprawnościami: orzecznictwa, świadczeń i innych form pomocy.

- Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim skupiać się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie postrzegać człowieka tylko przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie - mówił Łukasz Krasoń.

Z deklaracji ministra wynika jednak, że skończą się czasy, gdy dany orzecznik, w ramach widzimisię, będzie mógł bezkarnie założyć, że noga jest człowiekowi niepotrzebna. Kryteria będą jasne, przejrzyste, orzeczenia spójne w całym kraju, a system pomocy skupi się na konsekwencjach braku nogi i realnych potrzebach tego, kto jej nie ma.

Kiedy? Miejmy nadzieję, że jeszcze w tej kadencji.

Dopłata z PFRON a bon energetyczny

Dopłata dla chorych nie ma nic wspólnego z dodatkiem osłonowym i bonem energetycznym, innymi świadczeniami, które mają pomóc potrzebującym uporać się kosztowo z podwyżkami cen prądu.

Niestety, ani na stronie resortu, ani PFRON, nie ma jednak jeszcze żadnych konkretów, jak i kiedy można świadczenie uzyskać.

Sonda
Czy polski system orzekania o niepełnosprawności jest sprawiedliwy?

Źródła:

  • Polsat News
  • PAP
  • PFRON