Szczepienia przeciw kleszczom. Gdzie mogę się bezpłatnie zaszczepić? [Porada eksperta]

2020-04-24 9:49

Czy mogę się bezpłatnie zaszczepić przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze? Kiedy dokonuje się takich szczepień? Kto szczepi: przychodnia czy szpital?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Szczepienia przeciw kleszczom - kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienia przeciw kleszczom - kleszczowe zapalenie mózgu

W Polsce nie istnieje żaden program szczepień w ramach NFZ. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można dokonać w placówce POZ (przychodnia, szpital), posiadając własną zakupioną szczepionkę.

Niestety, nie ma możliwości bezpłatnej szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, chorobie wywoływanej przez kleszcze.

Dowiedz się więcej >>> Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu

Na każdej szczepionce powinna widnieć informacja o czasie szczepienia. Ministerstwo Zdrowia w tym zakresie odsyła wprost do informacji producenta.

Jedyną możliwość bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu mają żołnierze zawodowi przebywający długotrwale w kompleksach leśnych, na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Program Szczepień Ochronnych przewiduje, że profilaktycznie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu powinny się zaszczepić osoby przebywające na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby:

  • osoby zatrudnione przy eksploatacji lasu,
  • stacjonujące w wojsku,
  • funkcjonariusze straży pożarnej i granicznej,
  • rolnicy,
  • młodzież odbywająca praktyki w lesie,
  • turyści
  • oraz uczestnicy obozów i kolonii.

Podstawa prawna: Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz.U. Nr 234, poz. 1570)

Czytaj też:

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta