Szczepienia przeciw kleszczom. Gdzie mogę się bezpłatnie zaszczepić? [Porada eksperta]
Czy mogę się bezpłatnie zaszczepić przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze? Kiedy dokonuje się takich szczepień? Kto szczepi: przychodnia czy szpital?

Spis treści
Szczepienia przeciw kleszczom - kleszczowe zapalenie mózgu
W Polsce nie istnieje żaden program szczepień w ramach NFZ. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można dokonać w placówce POZ (przychodnia, szpital), posiadając własną zakupioną szczepionkę.
Niestety, nie ma możliwości bezpłatnej szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, chorobie wywoływanej przez kleszcze.
Dowiedz się więcej >>> Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu
Na każdej szczepionce powinna widnieć informacja o czasie szczepienia. Ministerstwo Zdrowia w tym zakresie odsyła wprost do informacji producenta.
Jedyną możliwość bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu mają żołnierze zawodowi przebywający długotrwale w kompleksach leśnych, na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.
Program Szczepień Ochronnych przewiduje, że profilaktycznie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu powinny się zaszczepić osoby przebywające na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby:
- osoby zatrudnione przy eksploatacji lasu,
- stacjonujące w wojsku,
- funkcjonariusze straży pożarnej i granicznej,
- rolnicy,
- młodzież odbywająca praktyki w lesie,
- turyści
- oraz uczestnicy obozów i kolonii.
Podstawa prawna: Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz.U. Nr 234, poz. 1570)
Czytaj też:
- Choroby odkleszczowe: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, KZM i inne
- Kleszcze - jak się przed nimi bronić
- Domowe sposoby na kleszcze
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta