Odnowienie/ wydanie nowej inwalidzkiej karty parkingowej [Porada eksperta]
Od 2008 roku mam kartę inwalidzką parkingową, którą trzeba odnowić do 15.06 2015. Nie wiem, dlaczego lekarz orzecznik wpisał tylko jeden symbol inwalidztwa, skoro mógł wpisać wszystkie 3 i wtedy byłby tam symbol 10-N - po zawale półkuli mózgowej, a wpisał jedynie S-O7 po operacji zastawek sercowych. Dowiedziałem się, że mam wszystko załatwiać od nowa. Jak technicznie to zrobić, skoro terminy kilkumiesięczne? Przecież cała moja dokumentacja jest w oddziale i wystarczy trochę dobrych chęci, by ją uzupełnić, nie byłoby problemu.

Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do 30 czerwca 2015 r. Wszystkie karty parkingowe wydane do 30 czerwca br. utracą ważność 1 lipca 2015 r. Dotyczy to także kart parkingowych wydanych na czas nieokreślony. W pana przypadku termin ten jest krótszy, zatem należy złożyć odpowiedni wniosek tym razem do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZOON).
Od 1 lipca 2014 r. kartę wydaje przewodniczący PZOON-u właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby z niepełnosprawnością. Osoby posiadające orzeczenie wydane przez inny organ niż Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, aby otrzymać kartę parkingową muszą, uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w jednym z ww. Zespołów właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Warto jednak pamiętać, że kartę będzie trzeba odebrać osobiście w Zespole właściwym ze względu na adres stałego zameldowania.
Tak więc z orzeczeniem jakiegokolwiek innego organu orzeczniczego (np. ZUS, KRUS) nie można po 1 lipca 2015 r. starać się o kartę parkingową. Za wydanie karty parkingowej wnosi się opłatę w wysokości 21 zł. Od 4 stycznia 2016 r. będzie trzeba ponosić koszt opłaty ewidencyjnej. Starając się o wymianę karty lub nową kartę w PZOON-ie należy złożyć osobiście: wypełniony i podpisany wniosek o kartę (do pobrania ze stron Zespołów lub do odebrania w ich siedzibach), 1 fotografię (35x45 mm, bez nakrycia głowy i bez ciemnych okularów), dowód wpłaty 21 zł. Przy składaniu wniosku należy przedstawić do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.
Podstawa prawna: Ustawa z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446)
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta