Kilkuletnie leczenie kolana - czy dostanę odszkodowanie? [Porada eksperta]

2014-03-18 10:09

W 2009 r. przeszłam kontuzję kolana (podczas biegania). Trafiłam na pogotowie, jednak po konsultacji z chirurgiem - powiedział, że nic mi nie jest. Ból kolana dokuczał, wybrałam się ponownie do innego chirurga. Stwierdził, że jest to zwykłe skręcenie kolana i zalecił, żebym wybrała się do ortopedy. Do ortopedy chodziłam przez rok. Mówił, że nic mi nie jest - to tylko przez dorastanie. Po 1,5 roku dostałam skierowanie do reumatologa. Okazało się, że mam poważne zapalenie stawów. Ból mimo wszystko nadal był. Miałam wykonane USG, rezonans itd. po kilka razy. Wyszło, że mam Chondromalację I stopnia. Lekarze zalecali mi operację lub wstrzykiwanie leku do kolana. Pod koniec ubiegłego roku trafiłam do szpitala - wyniki wskazują na Chondromalację II stopnia oraz naderwanie więzadeł. Z bólem męczę się nadal, a końca nie widać. Czy mogę w końcu dostać jakiekolwiek odszkodowanie? Po wypadku byłam w PZU, jednak mówili, że dopiero po zakończonym leczeniu. Leczenie nie ma końca. Lekarze się wahają, a ból narasta. Co mogę zrobić?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Może Pani starać się o odszkodowanie składając wniosek do Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, z uwagi na to, że choroba trwa nadal, a jakaś jej część zaczęła się po 1 stycznia 2012 roku. Wniosek taki może Pani złożyć osobiście bądź przez adwokata lub radcę prawnego. Wniosek do komisji możne Pani złożyć w ciągu jednego roku od dnia, w którym osoba składająca wniosek dowiedziała się o powstaniu szkody (zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia).

Wniosek o odszkodowanie - ważne terminy

Termin złożenia wniosku nie może być jednak dłuższy niż 3 lata od dnia zdarzenia, które było powodem powstania szkody. Komisja wydaje orzeczenie w sprawie zdarzenia medycznego nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku. W terminie 7 dni po wydaniu orzeczenia komisja sporządza uzasadnienie.

Każda ze stron, po otrzymaniu orzeczenia wraz z uzasadnieniem, może w terminie 14 dni złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Taki wniosek komisja rozpatruje w ciągu 30 dni od daty jego złożenia. Składając wniosek wskazuje w nim Pani oczekiwaną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia.

Wysokość odszkodowania

W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kwota obejmująca wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie może być wyższa niż 100 tys. zł. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela szpitala. Jeżeli pacjent nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę, może w przeciągu 7 dni odmówić przyjęcia przedstawionej przez ubezpieczyciela propozycji.

Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela

Z uwagi na fakt, że nie ma możliwości odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela o wysokości odszkodowania, ubieganie się o wyższe świadczenie wymaga wejścia na drogę sądową. Może Pani również sprawą zainteresować rzecznika praw pacjenta.

Proszę pamiętać, że istotne jest zbadanie całej dokumentacji w tej sprawie zanim rozpocznie się jakiekolwiek działania.

Podstawa prawna: Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta ( Dz. U. z 2012 poz. 159 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta