Refluks żółciowy - definicja, objawy, leczenie

2021-11-04 7:54

Refluks żółciowy, inaczej refluks jelitowo-żołądkowy, niekwaśny jest schorzeniem, które polega na zarzucaniu dwunastniczej treści wraz z żółcią do żołądka. Dotyczy najczęściej osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Sprawdź, czym objawia się refluks dwunastniczo- żołądkowy.

refluks
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Refluks żółciowy - przyczyny
  2. Refluks żółciowy - objawy
  3. Refluks żółciowy - dieta
  4. Refluks żółciowy - leczenie
Poradnik Zdrowie: refluks

Refluks żółciowy, inaczej refluks jelitowo-żołądkowy, niekwaśny ma miejsce, kiedy zasadowa treść cofa się z jelit do żołądka.

W prawidłowych warunkach żółć wydzielana przez wątrobę przedostaje się przez brodawkę Vatera wraz z sokiem trzustkowym do dwunastnicy. Przy zachowanej perystaltyce i właściwym działaniu odźwiernika zawartość żołądka przesuwa się do jelit.

Może dojść do zmiany kierunku, wtedy gdy odźwiernik - zwieracz żołądka, połączony z dwunastnicą, nie działa prawidłowo, w związku z czym dochodzi do zarzucania treści.

Refluks żółciowy - przyczyny

Przyczynami refluksu żółciowego są głównie:

  • zaburzenia perystaltyki jelit związane z uszkodzeniem nerwów (do uszkodzenia nerwów może dojść przy zabiegach operacyjnych)
  • zaburzenia motoryki, przewodzenia nerwowego związane z częściową resekcją żołądka
  • odchylenia w różnicy ciśnień w narządach przewodu pokarmowego
  • zmniejszone napięcie zwieracza żołądka o nieznanej etiologii (idiopatyczne)
  • wrzody żołądka doprowadzające do jego zniekształceń

Do rozwoju choroby przyczynić się może również:

Refluks żółciowy - objawy

Ból pojawia się zazwyczaj około 0,5-3h po spożyciu posiłku. W niektórych przypadkach dochodzi do nasilenia objawów i pojawienia się refluksu jelitowo-żołądkowo-przełykowego.

Sytuacja ta ma miejsce, gdy błędnie funkcjonuje odźwiernik jak i górny zwieracz przełyku. Obserwuje się wtedy nasilenie objawów oraz wystąpienie:

Charakterystyczne objawy refluksu żółciowego to:

Refluks żółciowy - dieta

Dieta powinna być lekkostrawna i zawierać duże ilości białka. Nie należy omijać śniadań. Posiłki muszą być spożywane regularnie, ostatni nie później niż 3 godziny przed snem.

Odradza się palenie papierosów i picie alkoholu. Smażone, ostre potrawy z dużą ilością przypraw, mocna kawa i herbata oraz gazowane napoje są również niewskazane.

Ważne, aby spożywać około 2,5 litrów niegazowanej wody dziennie. Warto sięgać po:

Refluks żółciowy - leczenie

  • preparaty kwasu ursodezoksycholowego - rozrzedzają żółć
  • sulpiryd - lek blokujący receptory adrenergiczne D2
  • inhibitory pompy protonowej - nie łagodzą refluksu żółciowego, ale wpływają na refluks kwaśny
  • itopryd - antagonista receptorów dopaminowych D2, pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego, stosowany przed posiłkami
  • cholestyramina - wiąże kwasy żółciowe
  • sukralfat - lek osłaniający błonę śluzową
  • leki stosowane w psychiatrii: trójpierścieniowe leki antydepresyjne i hamujące zwrotny wychwyt serotoniny

Gdy u pacjenta rozwinie się zapalenie żółciowe w wyniku wcześniej wykonywanych zabiegów (dotyczących żołądka czy dróg żółciowych) konieczne może być leczenie operacyjne.

Czytaj też: 

O autorze
Natalia Młyńska
Natalia Młyńska
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.