Refluks żółciowy - definicja, objawy, leczenie

2020-03-06 14:53 Natalia Młyńska

Refluks żółciowy, inaczej refluks jelitowo-żołądkowy, niekwaśny jest schorzeniem, które polega na zarzucaniu dwunastniczej treści wraz z żółcią do żołądka. Dotyczy najczęściej osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Sprawdź, czym objawia się refluks dwunastniczo- żołądkowy.

Spis treści:

 1. Refluks żółciowy - przyczyny
 2. Refluks żółciowy - objawy
 3. Refluks żółciowy - dieta
 4. Refluks żółciowy - leczenie

Refluks żółciowy, inaczej refluks jelitowo-żołądkowy, niekwaśny ma miejsce, kiedy zasadowa treść cofa się z jelit do żołądka.

W prawidłowych warunkach żółć wydzielana przez wątrobę przedostaje się przez brodawkę Vatera wraz z sokiem trzustkowym do dwunastnicy. Przy zachowanej perystaltyce i właściwym działaniu odźwiernika zawartość żołądka przesuwa się do jelit.

Może dojść do zmiany kierunku, wtedy gdy odźwiernik - zwieracz żołądka, połączony z dwunastnicą, nie działa prawidłowo, w związku z czym dochodzi do zarzucania treści.

Refluks żółciowy - przyczyny

Przyczynami refluksu żółciowego są głównie:

 • zaburzenia perystaltyki jelit związane z uszkodzeniem nerwów (do uszkodzenia nerwów może dojść przy zabiegach operacyjnych)
 • zaburzenia motoryki, przewodzenia nerwowego związane z częściową resekcją żołądka
 • odchylenia w różnicy ciśnień w narządach przewodu pokarmowego
 • zmniejszone napięcie zwieracza żołądka o nieznanej etiologii (idiopatyczne)
 • wrzody żołądka doprowadzające do jego zniekształceń

Do rozwoju choroby przyczynić się może również:

Refluks żółciowy - objawy

Ból pojawia się zazwyczaj około 0,5-3h po spożyciu posiłku. W niektórych przypadkach dochodzi do nasilenia objawów i pojawienia się refluksu jelitowo-żołądkowo-przełykowego.

Sytuacja ta ma miejsce, gdy błędnie funkcjonuje odźwiernik jak i górny zwieracz przełyku. Obserwuje się wtedy nasilenie objawów oraz wystąpienie:

Charakterystyczne objawy refluksu żółciowego to:

Refluks żółciowy - dieta

Dieta powinna być lekkostrawna i zawierać duże ilości białka. Nie należy omijać śniadań. Posiłki muszą być spożywane regularnie, ostatni nie później niż 3 godziny przed snem.

Odradza się palenie papierosów i picie alkoholu. Smażone, ostre potrawy z dużą ilością przypraw, mocna kawa i herbata oraz gazowane napoje są również niewskazane.

Ważne, aby spożywać około 2,5 litrów niegazowanej wody dziennie. Warto sięgać po:

Refluks żółciowy - leczenie

 • preparaty kwasu ursodezoksycholowego - rozrzedzają żółć
 • sulpiryd - lek blokujący receptory adrenergiczne D2
 • inhibitory pompy protonowej - nie łagodzą refluksu żółciowego, ale wpływają na refluks kwaśny
 • itopryd - antagonista receptorów dopaminowych D2, pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego, stosowany przed posiłkami
 • cholestyramina - wiąże kwasy żółciowe
 • sukralfat - lek osłaniający błonę śluzową
 • leki stosowane w psychiatrii: trójpierścieniowe leki antydepresyjne i hamujące zwrotny wychwyt serotoniny

Gdy u pacjenta rozwinie się zapalenie żółciowe w wyniku wcześniej wykonywanych zabiegów (dotyczących żołądka czy dróg żółciowych) konieczne może być leczenie operacyjne.

Czytaj też: 

O autorze
Natalia Młyńska
Natalia Młyńska
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE