Ginekolog - jakie badania wykonuje i jakie choroby może wykryć?

2019-05-27 8:52

Ginekolog to lekarz zajmujący się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych oraz ich leczeniem. Ginekologia silnie powiązana jest z położnictwem, czyli dziedziną medycyny specjalizującą się w okresie ciąży, porodu i połogu. Sprawdź, jakie badania przeprowadza ginekolog oraz jakie choroby kobiece leczy.

Ginekolog - czym się zajmuje? Jakie badania wykonuje ginekolog?
Autor: thinkstockphotos.com Każda kobieta po 16. roku życia co najmniej raz w roku powinna odwiedzać ginekologa.

Spis treści

  1. Z jakimi objawami udać się do ginekologa?
  2. Ginekolog - jakie badania wykonuje?
  3. Ginekolog - jakie badania zleca?
  4. Jakie choroby leczy ginekolog?
  5. Leczenie chorób ginekologicznych
  6. Polki się nie badają. Ponad 3 mln kobiet chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku

Ginekolog może wykonać USG przezpochwowe, które pozwala bardzo dokładnie ocenić stan narządów i wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

U pacjentek w ciąży ginekolog wykonuje badania prenatalne - USG brzucha, amniopunkcję, biopsję kosmówki.

Inne badania wykonywane przez ginekologa to:

  • badanie dwuręczne - polega ono na wsunięciu do pochwy dwóch uprzednio zwilżonych palców i jednoczesne uciskanie podbrzusza. W ten sposób lekarz sprawdza rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków;
  • badanie per rectum - czyli przez odbyt, spełnia to samo zadanie co badanie wziernikiem, ale wykonuje się je u dziewic z uwagi na obecność błony dziewiczej;
  • kolposkopia;
  • badanie piersi - lekarz powinien je wykonać na każdej wizycie, ma na celu palpacyjne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w piersiach.

Jeszcze przed badaniami ginekolog przeprowadza wywiad z pacjentką - zadaje m.in. pytania o datę ostatniej miesiączki, o długość cykli miesiączkowych, ich regularność, obfitość krwawień, bóle czy inne niepokojące objawy, o stosowaną antykoncepcję.

Czytaj też: Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa profilaktycznie przynajmniej raz w roku.

Ginekolog to specjalista w dziedzinie ginekologii - dziale medycyny zajmującym się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekolog zajmuje się zdrowiem kobiet w każdym wieku - począwszy od dziecięcego (istnieje odrębna specjalizacja - ginekolog dziecięcy), poprzez wiek nastoletni, dorosłość i wiek dojrzały. Lekarze, którzy wybrali specjalizację z ginekologii jednocześnie nabyli wiedzę z zakresu położnictwa - każdy ginekolog jest więc w stanie odebrać poród, zająć się noworodkiem oraz jego mamą tuż po porodzie. Obecnie specjalizacja z ginekologii i położnictwa trwa 5 lat (w 2014 roku została skrócona z 6,5 lat).

Z jakimi objawami udać się do ginekologa?

Do ginekologa warto udać się też przed planowanym rozpoczęciem współżycia, w celu doboru najodpowiedniejszej metody antykoncepcyjnej, przed planowaną ciążą.

Ginekolog - jakie badania wykonuje?

Podstawowym badaniem, które wykonuje lekarz tej specjalności jest badanie ginekologiczne przeprowadzane w gabinecie, na specjalnym fotelu ginekologicznym. Wykonuje się je przy pomocy wziernika - metalowego lub plastikowego narzędzia przypominającego kaczy dziób, które ginekolog delikatnie wsuwa do pochwy, a następnie stopniowo rozwiera, aby uwidocznić tarczę, a następnie szyjkę macicy. Badanie to umożliwia pobór materiału do cytologii.

Polki się nie badają. Ponad 3 mln kobiet chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku

Źródło: Biznes.newseria.pl

Ginekolog - jakie badania zleca?

Ginekolog w celu dokładniejszej diagnostyki może zlecić następujące badania:

Jakie choroby leczy ginekolog?

Najczęstsze choroby występujące u pacjentek to:

Leczenie chorób ginekologicznych

W przypadku takich chorób jak infekcje pochwy ginekolog zwykle przepisuje środki dopochwowe. Wiele chorób ginekologicznych leczy się za pomocą leków hormonalnych, np. PCOS, torbiele (jeśli są małe i mogą się wchłonąć), niepłodność, objawy związane z menopauzą (wówczas stosuje się tzw. HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą). Niekiedy zachodzi potrzeba skierowania pacjentki na zabieg bardziej inwazyjny - dotyczy to szczególnie mięśniaków macicy, które zwykle usuwa się operacyjnie (choć coraz częściej stosuje się metody farmakologiczne), dużych torbieli, polipów macicy.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: