Kalendarz badań USG w ciąży: USG genetyczne między 11. a 14. tygodniem ciąży

USG genetyczne między 11. a 14. tygodniem ciąży powinno zostać wykonane przed upływem 13. tygodnia i 6. dnia ciąży. Warunkiem jest również odpowiednia długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu – musi ona wynosić od 45 do 84 mm. Badanie to nazywane jest potocznie „USG genetycznym” i powinno być wykonane w każdej ciąży. Wykonuje się je za pomocą głowicy przezbrzusznej, a tylko w przypadku znacznej otyłości – przezpochwowej.

USG genetyczne między 11. a 14. tygodniem ciąży jest refundowane, jeśli skierowanie wystawia lekarz, który ma umowę z NFZ (bez refundacji kosztuje ok. 250 zł).

Celem badania jest wstępna ocena wszystkich narządów płodu, ocena ryzyka wystąpienia u płodu najczęstszych chorób będących skutkiem wad chromosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocena wieku ciążowego. Każda nieprawidłowość lub wątpliwość powinna stanowić wskazanie do badania płodu w ośrodku referencyjnym.

Czytaj też: Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?

Ważne

USG w ciąży: słowniczek skrótów

CR L – długość ciemieniowo-siedzeniowa
FHR – częstość bicia serca płodu
NT – przezierność fałdu karkowego
NB – kość nosowa
DV – przepływ w przewodzie żylnym
BPD – wymiar poprzeczny główki
HC – obwód główki
AC – obwód brzuszka
FL – długość kości udowej
EFW – szacowana masa płodu

Które badania w ciąży są obowiązkowe?

Co dokładnie jest oceniane?

  • wiek ciąży – w tym okresie można go ocenić z dokładnością do 7–10 dni. Jest to ważne, gdy masz nieregularne miesiączki, bo wtedy wiek obliczony na podstawie daty ostatniej miesiączki jest niedokładny
  • budowa zewnętrzna i anatomiczna płodu - oglądane są: głowa, tułów, kończyny dolne i górne, mierzona jest długość  ciemieniowo-siedzeniowa (CRL), czyli długość dziecka od czubka głowy do pośladków. Oceniane są również narządy wewnętrzne: mózg, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup oraz serce. Ocena serca obejmuje jego budowę, lokalizację, częstość bicia (FHR). W tym okresie ciąży FHR wynosi zwykle 150–170 uderzeń na minutę.
  • parametrem mogącym świadczyć o zwiększonym ryzyku najczęstszych aberracji chromosomowych jest tzw. przezierność fałdu karkowego (NT). Jest to zbiorniczek płynu na karku, który występuje u każdego dziecka w tym okresie rozwoju. Zwykle
  • szerokość tego zbiorniczka wynosi 1–3 mm, duża ilość płynu (powyżej 2,5 mm) może wskazywać – ale nie musi – na chorobę.

Szczególnie wyraźną zależność znaleziono tu z zespołem Downa, ale istnieje też związek np. z chorobami serca i innych narządów.

Czasami oceniane są również:

  • obecność kości nosowej (NB) – jej brak jest charakterystyczny dla dzieci z zespołem Downa
  • przepływ krwi w przewodzie żylnym (DV);
  • przewód żylny to wyjątkowe naczynie, które występuje tylko w życiu płodowym: łączy żyłę pępowinową z żyłą prowadzącą krew do serca, nieprawidłowy przepływ w tym naczyniu jest charakterystyczny dla dzieci z wadami serca i zespołami genetycznymi (Downa, Edwardsa i Pataua).

Co mówią wyniki?

Wyniki badania określają tylko statystyczne prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych już chorób na podstawie wieku matki. Istnieją oparte na statystyce dane, ile kobiet w danym wieku rodzi dziecko z chorobą Downa, np. dla 32 lat ryzyko wynosi 1:447, tzn., że jedna na 447 kobiet w tym wieku rodzi dziecko chore. Wynik 1:100 to podwyższone ryzyko, ale nadal oznacza, że w grupie 100 kobiet tylko jedna urodzi chore dziecko. Gdy wynik badania wyniesie 1:2233, to znaczy, że w grupie 2233 kobiet tylko jedna miałaby dziecko chore, a więc ryzyko jest bardzo małe. Jednak to badanie nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji, że dziecko będzie całkowicie zdrowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mlodamama323
|

te badania nie kosztują 2000zł ... ja chodzę zupełnie prywatnie do ginekologa , i zupełnie prywatnie na badania do kliniki , i za te badania (nie,nie mam żadnych znajomości) płacę 380 zł . Więc to nie jest majątek ;) podobno jeśli chodzi się do ginekologa na "NFZ" to on skieruje na badania prenatalne bezpłatnie . No i te badania trzeba wykonać między 11-13 tygodniem ;) później jest jeszcze raz takie badanie tzw. połówkowe , ok.20 tygodnia ciąży . Nie są to badania które można pominąć , ze względu na przymus sprawdzenia stanu zdrowia takiego małego dzieciątka , i wykluczenia prawdopodobnych chorób , które tylko w tym czasie- nie wcześniej ani nie później możliwe są do wykrycia . CIEMNOGRÓD normalnie ;)

prenatalna-walka.blog.pl
|

1.Doświadczony lekarz wie jakie badania wchodzą w skład badań prenatalnych!
2.USG genetyczne nie jest zagrożeniem dla płodu i nie tylko polega TYLKO na sprawdzeniu serca.
3. Choroby płodu w dzisiejszych czasach podlegają leczeniu i to z powodzeniem!
4. Nie potrafię spokojnie słuchać i czytać takich bzdur, że lepiej nie wiedzieć, albo że te badania służą do działań aborcyjnych!
Masakra!

Ab
|

Dlaczego nie wspomnisz o cenie tego badania ???? Nie każdego stać , żeby wydać 2000 zł !!!!

niepewna
|

Nigdy w życiu nie zaryzykowała wykonanie badania prenatalnego inwazyjnego tym bardziej powyżej 35 roku życia. Przecież wykonywanie takiego badania może przyczynić do poronienia! Całe szczęście jest obecnie badanie przy którym nie żadnego ryzyka by zagrozić płodowi. Dobrze jest to wyjaśnione na zdrowegeny. Najlepsze jest to że skuteczność i wykrywalność tego badania jest na poziomie 99,5%.

lenka
|

Moim zdaniem wszystkie kobiety powinny byc przebadane a nie tylko te z historia rodzinnego. Totalna bzdura. Ja nie mam w rodzinie nikogo to byl lub jest chory na serve lub inne wymienione choroba. I nasze malenstwo ma podejrzenie wady.
Jesli mozecie badajcie sie przy kazdej okazji I w 100 %.

Przemek
|

Jako lekarz-ginekolog radziłbym ci jak najszybciej zmienić swojego lekarza prowadzącego, bo pan doktor jest chyba nie z tej epoki.

Ela
|

Mój lekarz ginekolog mówi, że usg genetyczne to takie badanie, które wykrywa wady ale nie wszystkie, najbardziej potrzebne jest tylko i wyłącznie wtedy kiedy w rodzinie istnieje wada genetyczna serca wtedy można taką ciężarną zbada i jeśli wyjdzie coś nie tak kierować ją dalej w innych wypadkach usg genetyczne jest tylko i wyłącznie po to by stresować kobietę w ciąży bo która będą w 3 mies. chciałaby wiedzieć że nosi chore dziecko, no chyba lepiej nie wiedzieć i nie stresować się przez kolejne miesiące. A tym bardziej, że domniemana wada, którą wykryje to badanie może okazać się błędne pomimo wszystkich swoich zalet w wykrywaniu i okazuje się że jeśli rodzi się dziecko zdrowe to kobieta niepotrzebnie stresowała sie w czasie ciąży. A i tak wykrywając wadę lekarze nie sa w stanie wyleczyć dziecka w życiu płodowym kolejny argument, po trzecie te badania robione sa pod kontem przerywania ciązy bo jeśli rodzice w jakikolwiek sposob dowiedziawszy się o wadzie dziecka chcieli by ciąże przerwać to to jest dobry sposób na pokierowanie takiej ciężarnej na następne badania, które potwierdzają lub nie wadę dziecka i taka matka może podjąć decyzję o przerwaniu ciąży. A jeśli jednak kobieta chce takie dziecko urodzić z różnych powodów religijnych etycznych, osobistych itd. to po co takie badanie robić martwić się i wogóle to lepiej nie wiedzieć. To tak po krótce streszczenie rozmowy z doświadczonym lekarzem. A wnioski pozytywy i negatywy tego badania pozostawiam do oceny każdej przyszłej mamie.

Marusia
|

USG trzeba wykonywać. Nie mozna tego zaniedbać. W pierwszym trymestrze mozna wykryć wiele chorób lub dysfunkcji płodu. Jeśli macie jakiekolwiek obawy, to polecam obejrzeć ten filmik : https://www.youtube.com/wat... Warto się z nim zapoznać.

Magda
|

Wcześniej wykonywaliśmy zwykłe USG. Jeśli kogoś ciekawi jak wygląda owe badanie to zapraszam do obejrzenia https://www.youtube.com/wat....

ewelina
|

czy na pierwszym usg moznajuz stwierdzic ze dziecko ma zespol downa po wyniku przyziernosci karku 3;2