Kalendarz badań USG w ciąży: pierwsze badanie USG jest poza standardem opieki okołoporodowej

2014-01-24 11:08

Ultrasonografię wykonuje się rutynowo co najmniej 3 razy podczas ciąży. Pierwsze USG w 10 tygodniu ciąży, choć nie ma go oficjalnie w standardzie opieki okołoporodowej, jest zalecane przez Sekcję Ultrasonografii PTG. Dzięki niemu zyskujesz pewność, że jesteś w ciąży i że jest ona umiejscowiona prawidłowo.

Kalendarz badań USC w ciąży: interpretacja wyników badania
Autor: Photos.com Ultrasonografię wykonuje się rutynowo 3 razy podczas ciąży.

Spis treści

  1. USG przed 10. tygodniem ciąży
  2. Jak obliczać tygodnie i miesiące ciąży [WIDEO]

USG w ciąży powinno być wykonane co najmniej trzy razy. Zakres każdego z nich jest różny. Oprócz tego przeprowadza się badania dodatkowe, w zależności od sytuacji położniczej kobiety, ale też praktyki przyjętej przez lekarza prowadzącego ciążę. W chwili obecnej nie istnieją żadne badania, których wyniki sugerowałyby, że USG wpływa niekorzystnie na rozwój płodu.

USG przed 10. tygodniem ciąży

Nie ma go w standardzie opieki okołoporodowej, ale jest niemal standardem w wielu gabinetach, zwłaszcza prywatnych. Rekomenduje je również Sekcja Ultrasonografii PTG. Jest to pierwsze badanie USG, wykonywane podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa po dodatnim wyniku testu ciążowego. Powinno być wykonywane sondą dopochwową (wcześniej należy opróżnić pęcherz).

Badanie nie jest refundowane, zwykle wchodzi w koszt wizyty u lekarza prowadzącego prywatną praktykę.

Czytaj też: Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?

Cel badania: potwierdzenie ciąży oraz jej lokalizacji – czy jest prawidłowa (wewnątrzmaciczna), czy nie.Co dokładnie jest oceniane?

  • uwidocznienie i lokalizacja jaja płodowego – na tej podstawie stwierdza się ciążę wewnątrzmaciczną i wyklucza ciążę pozamaciczną
  • pęcherzyk ciążowy – jego obecność (pomiar), położenie w jamie macicy, liczba pęcherzyków ciążowych i ich kształt
  • zarodek – jego obecność, pomiar długości, obecność czynności serca
  • liczba zarodków, kosmówek i owodni
  • pęcherzyk żółtkowy – obecność (tak/nie),
  • opis ewentualnych nieprawidłowości
  • narząd rodny – macica wraz z szyjką (kształt, budowa, wady, mięśniaki itp.), wielkość (prawidłowa, powiększona), lokalizacja i budowa przydatków.

Co mówią wyniki?Badanie ocenia, czy doszło do ciąży i czy jest ona prawidłowo umiejscowiona (ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta, bo stanowi zagrożenie dla życia).

Jak obliczać tygodnie i miesiące ciąży [WIDEO]

Sprawdź, jak określić wiek ciąży
Ważne

USG w ciąży: słowniczek skrótów

CR L – długość ciemieniowo-siedzeniowaFHR – częstość bicia serca płoduNT – przezierność fałdu karkowegoNB – kość nosowaDV – przepływ w przewodzie żylnymBPD – wymiar poprzeczny główkiHC – obwód główkiAC – obwód brzuszkaFL – długość kości udowejEFW – szacowana masa płodu

miesięcznik "M jak mama"