Biopsja kosmówki (trofoblastu): badanie prenatalne inwazyjne

2014-05-29 10:46 Agnieszka Paculanka

Biopsja kosmówki (trofoblastu) to prenatalne badanie inwazyjne, które przeprowadza się we wczesnej ciąży. Biopsja kosmówki pozwala wykryć niektóre wady genetyczne. Badanie to niesie ze sobą większe ryzyko niż amniopunkcja. Jak przebiega biopsja kosmówki?

Biopsja kosmówki inaczej biopsja trofoblastu (chorionic villus sampling, CVS) wykonywana jest albo przezbrzusznie albo przezpochwowo.

Kiedy wykonuje się biopsję kosmówki?

Można przeprowadzić we wczesnej ciąży - między 9. a 11. tygodniem. Zalecana jest zwykle:

  • gdy kobieta ma 35 lat lub więcej, ze względu na zwiększone ryzyko urodzenia dziecka obarczonego wadami genetycznymi, głównie zespołem Downa,
  • gdy starsze dziecko jest obarczone chorobą genetyczną
  • wcześniejsze badania (USG, testy krwi lub też ocena przezierności karkowej0 wskazują na podwyższone ryzyko urodzenia dziecka obarczonego chorobą genetyczną

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Na czym polega biopsja kosmówki?

Za pomocą specjalnej igły przez powłoki brzuszne (w miejscowym znieczuleniu) albo cewnikiem przez kanał szyjki macicy pobiera się wycinek kosmówki, czyli zewnętrznej błony otaczającej zarodek. Jest ona zbudowana z tych samych tkanek co płód. Na wyniki czeka się krótko (1-3 dni). Samo badanie trwa kilkanaście minut. Biopsja trofoblastu wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań niż amniopunkcja. Zarezerwowana jest przede wszystkim dla pacjentek, które już np. urodziły dziecko z wadą genetyczną. Lekarzowi zależy więc na tym, żeby płód zbadać wcześnie i szybko mieć wynik analizy.

Czytaj też: Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania

Co może wykryć biopsja kosmówki?

Na podstawie laboratoryjnych badań komórek kosmówki można wykryć niektóre choroby genetyczne, np. zanik mięśni (tzw. dystrofię Duchenne’a), niedokrwistość sierpowatą, zwłóknienia torbielowate, zespół Downa. Biopsję kosmówki wykonuje się, gdy dana choroba wystąpiła w przeszłości w rodzinie lub gdy wiadome jest, że rodzice są nosicielami.

Biopsja kosmówki: zagrożenia

Po biopsji kosmówki istnieje ryzyko niewielkiego krwawienia, immunizacji (gdy matka jest Rh-), wycieku płynu owodniowego i samoistnego poronienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
madona
|

Ja wczoraj miałam biopsje kosmowki. Wszystko odbyło się szybciutko i sprawnie 2 min. Mam niski próg bólowych, ale muszę przyznać że to w ogóle nie bolało. Dostałam znieczulenie miejscowe i już. Od razu mogłam pojechać do domu- 6 h drogi. Mam odpoczywac i to tyle. Do tyg będą wyniki. Pozdrawiam