Cystoskopia - wziernikowanie pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie?

Cystoskopia to badanie pęcherza moczowego polegające na wzrokowej ocenie błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy za pomocą wziernika zwanego cystoskopem. Wziernikowanie pęcherza pomocne jest w diagnostyce chorób dróg moczowych.

Cystoskopia najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych, trwa około 5-10 minut. Przeprowadza się je za pomocą wziernika zwanego cystoskopem, który ma średnicę zbliżoną do średnicy długopisu. Są dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.

Cystoskopia: wskazania

Na konieczność wykonania cystoskopii mogą wskazywać:

  • krwiomocz
  • kamica moczowa
  • wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza
  • dolegliwości ze strony układu moczowego, które nie poddają się leczeniu lub pojawiły się po operacji w obrębie miednicy

Cystoskopię wykonuje się również regularnie po usunięciu nowotworów np. brodawczaka pęcherza moczowego. Poza tym cystoskopia pozwala ocenić początkowy odcinek moczowodów.

Cystoskopia - jak wykonuje się to badanie pęcherza moczowego?

Wziernikowanie za pomocą giętkiego cystoskopu stosuje się zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny objawów ze strony dróg moczowych, takich jak krwiomocz. Czasem zamiast ogólnego znieczulenia do cewki moczowej podaje się żel o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową lekarz wprowadza cystoskop do pęcherza moczowego. Ogląda dokładnie jego wnętrze, czasem także pobiera do analizy fragmenty tkanki (biopsja).

Cystoskopia pozwala też usuwać niektóre guzy pęcherza, czy kruszyć i usuwać kamienie znajdujące się w pęcherzu moczowym (to tzw. cystolitotomia).

Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu trwa jedynie kilka minut i najczęściej nie wymaga pozostania na noc w szpitalu. W przypadku konieczności wykonania dalszych badań lub zabiegu może okazać się konieczne wykonanie cystoskopii przy pomocy sztywnego wziernika.

Po badaniu pęcherza moczowego cystoskopem można odczuwać pewien dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić duże ilości płynów. Aby uniknąć infekcji układu moczowego, lekarz przepisuje antybiotyk.

Badanie za pomocą sztywnego cystoskopu przeprowadza się w celu stwierdzenia obecność kamieni, guzów lub innych patologicznych zmian. W czasie tego badania można jednocześnie wykonać wiele drobnych zabiegów, takich jak biopsja czy niszczenie nieprawidłowej tkanki przy użyciu ciepła (tzw. diatermia). Badanie za pomocą sztywnego cytoskopu także można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adam Szanowicz
|

No badanie sztywnym prętem to porażka najlepsze jak przechodzi prostatę i pęcherz to tak jak nadziewanie na pal. A po badaniu krew w moczu i nie można przytrzymać moczu samoistnie wylatuje. Nie wiem może ktoś podpowie czy takie objawy po badaniu to norma? Bo lekarz badający nic nie powiedział.

Lola
|

Witam syn dnia 26.04.19 miał robiona cystoskopie był cewnikowany dobe,, po cewnikowaniu nie miał problemu z oddaniem moczu i został wpisany do domu bez żadnych antybiotyków.. Od dnia 28. 04 zaczol robić siusiu z krwią nie skarży się żeby coś go bolało jedynie mówi że go swędzi jak on to mówi pisiolek . Pomóżcie bo nie wiem czy jechać z nim do szpitala czy to normalne po tym badaniu. Pozdrawiam

qwerty
|

Po cystoskopii ( z biopsją do histo) bez żadnych powikłań lekarz przepisał mi Cipronex. Poprzednim razem miałem złą tolerancje tego antybiotyku więc wolałbym go nie przyjmować. Czym można zastąpić cyprofloksacynę? Czy wykonanie badania moczu na obecność bakterii ma jakiś sens?

Justyna
|

Miałam cystoskopie z wycinkami parę dni temu. Dostałam znieczulenie w kręgosłup plus dozylnie jakiś środek na oglupienie. Nic nie pamiętam, nic nie bolało. Kilka razy może zarwalo jak juz dochochodzilam do siebie. Naprawdę nie ma się czego bać. Gorzej wyglądała u mnie sytuacja jak Pani demontowala cewnik i później pierwsze wizyty w toalecie - boli to mało powiedziane... Rwie niemiłosiernie..

Ewa
|

Czy może mi Pani podać nazwisko lekarza, który to robił? Wszędzie mówią, że boli i że okropne!

majka
|

bardzo się boję bólu przy badaniu, miałam znieczulenie w formie żelu, ale nie wytrzymałam, zrezygnowałam z badania, teraz mam ponowne badanie nie wiem co zrobić

chirurgia warszawa
|

miałem cystoskopię , ale nie wytrzymałem .Ból okropny i żel nic nie daje. Ronienie czegoś takiego pacjentowi to skandal .Mamy 21 wiek. Tylko narkoza. Gdybym był z rządu to na pewno dali mi narkozę

jola
|

Jestem 10 dzień po cystoskopii. Zabieg w uśpieniu, cewnik założony do następnego dnia rano. 1 dzień po zdjęciu cewnika trochę krwi i straszny ból w środku. Ustąpił na 3 dzień. Od 5 dnia znów ból, najpierw cewki ( + zaczewienienie). Do dzisiaj straszny ból cewki i pęcherza. Była 2 x u lekarzy urologów na oddziale w szpitalu. Pierwszy zalecił środki p/bólowe, drugi Nitroxolin forte. A podobno miało boleć tylko 2 dni i być coraz lepiej. Czuję się okłamana i oszukana. Gdybym wiedziała, jakie naprawdę są powikłania (ale o tym cisza, nikt nie wspomniał ) nie zgodziłabym się na cystoskopię.

nika
|

czy niezależnie od płci dają do ubrania majteczki z fizeliny z dziurką?

tez chory
|

Kolego natychmiast do urologa . Zbyt długo kolega krwawi. tak było ze mną. pozdrawiam