Tersilat

1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tersilat but. 30 ml, aerozol na skórę, roztw.

Terbinafine hydrochloride

19.87 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity z rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. W małych stężeniach działa grzybobójczo na pleśnie i dermatofity. Na drożdżaki, w zależności od gatunku, działa grzybobójczo (Pityrosporum orbiculare lub Malassezia furfur) lub grzybostatycznie. Terbinafina hamuje wybiórczo wczesną fazę syntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej kumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny, mniej niż 5% dawki przenika do organizmu; z tego względu jej działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie.

Dawkowanie

Miejscowo. Podanie na skórę. Dorośli. Grzybica stóp: raz na dobę przez tydzień. Grzybica fałdów skórnych i skóry gładkiej: raz na dobę przez tydzień. Łupież pstry: 2 razy na dobę przez tydzień. Objawy kliniczne ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie preparatu lub przedwczesne przerwanie leczenia niesie ze sobą ryzyko nawrotu choroby. Nie ma danych wskazujących, iż leczenie pacjentów w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania, oraz że u tych chorych mogą się pojawiać działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ma wystarczających badań klinicznych dotyczących stosowania w tej grupie pacjentów. Sposób podania. Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, na którą będzie on nanoszony. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i ich okolice nanieść cienką warstwę preparatu, tak aby pokryć je w całości.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z uszkodzeniami skóry w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol. Lek może działać drażniąco na oczy. Nie powinien być stosowany na skórę twarzy. W przypadku kontaktu preparatu z oczami należy przemyć je dokładnie bieżącą wodą. W razie przypadkowej inhalacji preparatem, należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, lek może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Często: złuszczanie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oka, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów choroby. Po wprowadzeniu leku do obrotu (częstość nieznana): nadwrażliwość, wysypka (w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać leczenie).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w ciąży, chyba że korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu i dziecka. Terbinafina przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie należy stosować jej podczas karmienia piersią. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym skóry piersi. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu terbinafiny na płodność.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Tersilat, cena 100% 19.87 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."