Miliony Polaków przygotowują tak posiłki. Naukowcy alarmują: to szkodliwe dla zdrowia

2024-05-08 15:59

W wielu polskich domach od lat króluje kuchenka gazowa. Korzystanie z niej jest tańsze niż z płyt indukcyjnych, ale nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Badacze ostrzegają, że gotowane na gazie naraża nas na wdychanie szkodliwych nanocząsteczek, które można znaleźć w... dymie smogowym.

Miliony Polaków przygotowują tak posiłki. Naukowcy alarmują: to szkodliwe dla zdrowia
Autor: Getty Images Miliony Polaków przygotowują tak posiłki. Naukowcy alarmują: to szkodliwe dla zdrowia

Choć obecnie na popularności zyskują płyty indukcyjne, to jednak wielu Polaków ma w swojej kuchni kuchenkę gazową. Pozwala ona dość szybko ugotować posiłek oraz zagrzać wodę, a jej obsługa nie stanowi większego problemu. Choć gotowanie na gazie jest tańsze niż na kuchence elektrycznej, to jednak ma poważną wadę. 

Negatywny wpływ kuchenki gazowej na zdrowie

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda mają fatalne wieści dla właścicieli kuchenek gazowych. Według ich obliczeń co roku kuchenki na gaz ziemny i propan-butan przyczyniają się do blisko 20 tysięcy zgonów dorosłych Amerykanów. To jednak nie wszystko.

W Stanach Zjednoczonych 50 tysięcy dzieci cierpi na astmę ze względu na to, że w miejscu zamieszkania były narażone na działanie kuchenki gazowej. Przyczyną rozwoju tej uciążliwej choroby cywilizacyjnej u nieletnich stanowi gaz, a szczególnie produkty jego spalania.

Prof. Marek Kulus, który piastuje stanowisko kierownika Kliniki Pneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami programu „Fakty TVN”, że gaz wydzielany przez wspomniany sprzęt kuchenny „może uszkadzać nabłonki, które są pierwszą barierą obronną naszego organizmu i poprzez wyzwolenie pewnych mediatorów zapalnych może prowadzić do rozwoju astmy”.

SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Gotowanie na gazie ma fatalne skutki dla zdrowia 

Codziennie na kuchenkach gazowych przygotowujemy posiłki oraz zagotowujemy wodę na kawę czy herbatę. W trakcie trwania tych czynności palniki wydzielają niebezpieczne substancje, które znajdują się w dymie smogowym, takie jak: benzen, dwutlenek azotu, formaldehyd, tlenek węgla i pyły zawieszone. Podczas gotowania te wydobywające się spaliny znajdują się na wysokości naszych nosów - na co zwrócił uwagę prof. Aleksander Szkarowski, kierownik Katedry Sieci i Instalacji Budowlanych Politechniki Koszalińskiej.

Obecnie coraz więcej pojawia się analiz, które pomagają zrozumieć destrukcyjny wpływ kuchenek gazowych na zdrowie i jakość powietrza w mieszkaniach.

Na początku 2023 roku amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Urządzeń Konsumenckich był nawet skłonny wydać zakaz zakupu nowych kuchenek gazowych w USA. Działanie było jednak niemożliwe z tego względu, że infrastruktura techniczna w wielu mieszkaniach nie jest przygotowania na zmiany. Na taki radykalny krok potrzeb czasu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki