Gotowanie na gazie groźne dla zdrowia. Ryzyko rośnie od najmłodszych lat

2023-01-07 13:58

Nowe badanie wykazało, że gotowanie na gazie, wiąże się z prawie z 13 proc. przypadków astmy u dzieci w Stanach Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą, która atakuje dzieci. Jeden z autorów badań podkreślił, że korzystanie z kuchenki gazowej, może być tak samo groźne, jak bierne palenie. Eksperci wzywają decydentów do stanowczych działań, by ograniczać ryzyko zachorowania na to przewlekłe schorzenie.

Gotowanie na gazie groźne dla zdrowia. Ryzyko rośnie od najmłodszych lat
Autor: Getty Images Gotowanie na gazie groźne dla zdrowia. Ryzyko rośnie od najmłodszych lat

Astma stanowi najczęściej występujące schorzenie przewlekłe u dzieci. Na świecie na tę chorobę cierpi ok. 262 mln ludzi. Niestety, astma tylko w 2019 r. doprowadziła do 455 tys. zgonów.

Gotując na gazie zwiększasz ryzyko astmy

Okazuje się, że to, w jaki sposób przyrządzamy potrawy, ma znaczenie w przypadku astmy. Takie wnioski płyną z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie "International Journal of Environmental Research and Public Health". Analizy wykazały, że gotowanie na gazie w pomieszczeniach wiąże się z 12,7 proc. wszystkich zachorowań na astmę u amerykańskich dzieci.

Naukowcy wzywają do reakcji rządzących, w tym sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm. Wyniki badań już wywołały krytykę ze strony lobby gazowego. W Stanach Zjednoczonych ok. 35 proc. kuchni jest wyposażone w gazowe płyty kuchenne. Już wcześniejszej analizy wykazały, że te sprzęty emitują wyższy poziom dwutlenku azotu, co ściśle wiąże się z wyższymi wskaźnikami astmy.

Główny autor badania Talor Gruenwald zaznacza, że ok. 650 tys. dzieci w USA, które chorują na astmę, cierpi właśnie ze względu na narażenie na działanie kuchenek gazowych. Ekspert porównał ryzyko astmy spowodowane paleniem i wyjaśnił, że korzystanie z kuchenki gazowej jest prawie tak samo groźne dla rozwoju astmy, jak bierne palenie.

Poradnik Zdrowie: astma

Jakie są objawy astmy?

Jednym z najczęściej występujących objawów astmy jest świszczący oddech. Schorzenie objawia się także:

  • dusznością,
  • napięciem klatki piersiowej,
  • kaszlem.

Większość chorych ma okresy, w których oddychanie staje się dla nich trudniejsze np. w czasie pylenia roślin. Choć wiele innych stanów może powodować powyższe objawy, eksperci z Mayo Clinic wskazują, że inne sygnały mogą potwierdzać, że to właśnie astma. Specjaliści wskazują, że jeśli te symptomy zdarzają się często i mają tendencję do nawrotów, nasilają się nocą lub wcześnie rano, to może być astma.

Atak astmy - oprócz wymienionych symptomów – może także obejmować brak tchu, szybsze oddychanie oraz szybsze bicie serca. Chory może również mieć zawroty głowy i być wyczerpany. Charakterystycznym objawem jest także zasinienie ust i palców.