Sirupus Plantaginis Plantagen 12 cz. ekstraktu z babki lancetowatej

100 g syropu zawiera 12 g wyciągu płynnego z liścia babki lancetowatej (1:2,0-2,5). Preparat zawiera ok. 6% etanolu i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sirupus Plantaginis Plantagen 12 cz. ekstraktu z babki lancetowatej but. 125 g, syrop

Plantago lanceolata

5.68 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z liścia babki lancetowatej działa łagodnie przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej i gardła; łagodząc podrażnienia zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Wykazuje słabe działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Zawiera glikozydy irydoidowe, jak aukubozyd i katalpol oraz garbniki.

Dawkowanie

Doustnie. Młodzież od 13 rż. i dorośli: 10-15 ml 5 razy na dobę. Dzieci 10-12 rż.: 10 ml 4 razy na dobę. Dzieci 6-10 rż.: 7,5 ml 5 razy na dobę. Dzieci poniżej 6 rż.: nie stosować. Czas stosowania. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, zaleca się wdrożenie innego leczenia

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz zmianach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 6 rż.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sacharozy ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 7,5 ml syropu zawiera 5,6 g sacharozy. 10 ml syropu zawiera 7,5 g sacharozy, 15 ml syropu zawiera 11,25 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Lek zawiera nie więcej niż 7% v/v etanolu, tzn.:do 563 mg na dawkę 7,5ml, co jest równoważne 16 ml piwa, 6ml wina na dawkę; do 750 mg na dawkę 10 ml, co jest równoważne 21ml piwa, 8ml wina na dawkę; do 1125 mg na dawkę 15 ml, co jest równoważne 31 ml piwa, 12ml wina na dawkę. Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.

Niepożądane działanie

Dotychczas nie zaobserwowano.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Uwagi

Nie zaleca się stosowania przez osoby prowadzące pojazdy. Etanol zawarty w preparacie może zostać wykryty przez urządzenia do wykrywania alkoholu w powietrzu wydychanym.

Cena

Sirupus Plantaginis Plantagen 12 cz. ekstraktu z babki lancetowatej, cena 100% 5.68 zł

Preparat zawiera substancję: Plantago lanceolata

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."