Mycosolon®

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg chlorowodorku mazipredonu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mycosolon® tuba 15 g, maść

Mazipredone hydrochloride,

Miconazole

23.27 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Mikonazol wykazuje działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity, drożdżaki oraz działa na bakterie Gram-dodatnie i ziarniaki. Chlorowodorek mazipredonu wykazuje wyraźne działanie kortykosteroidowe - działa przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo. Mikonazol wchłania się w bardzo małym stopniu po zastosowaniu na skórę. Mazipredon stosowany miejscowo może przenikać przez skórę do organizmu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Zakażenia grzybicze skóry i paznokci: maść wcierać 1-2 razy na dobę w zakażoną powierzchnię skóry. W zakażeniach grzybiczych paznokci po usunięciu uszkodzonej części paznokcia preparat powinien być zastosowany z opatrunkiem z bandaża. Leczenie należy prowadzić nieprzerwanie aż do całkowitego odnowienia paznokcia. Grzybica przewodu słuchowego zewnętrznego: do przewodu słuchowego zewnętrznego wprowadzać zwiniętą gazę nasączoną maścią 2 razy na dobę, aż do całkowitego wyleczenia. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.

Wskazania

Zapalne egzemy, wyprzenie, grzybica międzypalcowa, grzybica paznokci wywołana przez dermatofity (Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum) lub przez inne grzyby (na przykład Candida albicans), grzybica z nadkażeniem bakteryjnym, grzybica przewodu słuchowego zewnętrznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na izokonazol, tiokonazol i oksykonazol. Gruźlica skóry, opryszczka pospolita, ospa wietrzna oraz inne wirusowe lub bakteryjne choroby skóry. Grzybicze zakażenia owłosionej skóry głowy oraz błon śluzowych. Nie należy stosować na zranioną skórę.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia uczulenia, podrażnienia skóry, zaniku skóry lub ogólnoustrojowych reakcji nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać leczenie. W przypadku nadwrażliwości na izokonazol, tiokonazol lub oksykonazol może wystąpić alergia krzyżowa. Należy unikać kontaktu z oczami i z błonami śluzowymi. Kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, dlatego podczas stosowania leku istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych mazipredonu, charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy. Z tego względu należy również unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię skóry, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. Stosowanie na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin należy ograniczyć jedynie do przypadków bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Należy unikać stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratką, pieluchą), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje nadwrażliwości (w tym reakcje anafilaktyczne lub obrzęk naczynioruchowy), miejscowe podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, rumień, kontaktowe zapalenie skóry, świąd, wysypka. Częstość nieznana: wtórne zakażenia, zanik skóry, rozstępy skórne, trądzik posteroidowy, dermatitis perioralis (podczas stosowania preparatu w tym samym miejscu, szczególnie długotrwale); wykwity skórne, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz odbarwienie skóry, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, objawy charakterystyczne dla stosowania kortykosteroidów, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania, stosowania na dużej powierzchni skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym (ściśle przylegającym), a także zahamowanie czynności podwzgórza i przysadki oraz nadnerczy. W przypadku nadwrażliwości na izokonazol, tiokonazol lub oksykonazol może wystąpić alergia krzyżowa. Wchłanianie mikonazolu nie jest klinicznie istotne. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju.

Ciąża i laktacja

W leczeniu kobiet w ciąży należy rozważyć stosunek korzyści z leczenia do ryzyka uszkodzenia płodu. U kobiet karmiących piersią lek należy stosować ze szczególną ostrożnością.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Mikonazol podawany w postaci o działaniu ogólnym wykazuje działanie hamujące na CYP3A4/2C9. W związku z ograniczoną ogólnoustrojową dostępnością mikonazolu po podaniu miejscowym, interakcje kliniczne występują bardzo rzadko. U pacjentów przyjmujących doustnie leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, należy zachować szczególną ostrożność i uważnie monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego podczas podawania mikonazolu w postaci o działaniu ogólnoustrojowym. Działania niepożądane i objawy związane ze stosowaniem niektórych innych leków (np. doustnych leków przeciwcukrzycowych i fenytoiny), w przypadku ich jednoczesnego stosowania z mikonazolem, mogą się nasilić. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania innych leków.

Cena

Mycosolon®, cena 100% 23.27 zł

Preparat zawiera substancję: Mazipredone hydrochloride, Miconazole

Lek refundowany: TAK
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."