Legalon 140

1 kaps. twarda zawiera 173,0-186,7 mg suchego wyciągu z owocu ostropestu plamistego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Legalon 140 100 szt., kaps. twarde

Silybum marianum

30.03 zł 2019-04-05

Działanie

Sylimaryna działa jako stabilizator błon komórkowych, dzięki czemu chroni komórki wątroby przed szkodliwym wpływem czynników toksycznych oraz sprzyja regeneracji tych komórek. Posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zapobiega patofizjologicznemu procesowi utleniania lipidów, odpowiedzialnemu za destrukcję błon komórkowych. Ponadto w komórkach wątroby, które zostały uszkodzone, pobudza syntezę białek i stabilizuje metabolizm fosfolipidów. Ogranicza niedoborów transaminaz w hepatocytach co prowadzi do stabilizacji błon komórkowych oraz uszczelnia hepatocyty, ograniczając do nich dostęp substancji toksycznych. Główny składnik sylimaryny - sylibina wydala się przede wszystkim z żółcią, osiąga niewielkie stężenie we krwi, eliminacja przez nerki jest nieznaczna. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 6,3 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: początkowo oraz w poważnych stanach 1 kaps. 3 razy na dobę; w leczeniu podtrzymującym 1 kaps. 2 razy na dobę. Dzieci poniżej 12 lat: nie stosować. Sposób podania. Kaps. przyjmować w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Wskazania

Leczenie stanów po toksycznym uszkodzeniu wątroby. Pomocniczo w przewlekłych schorzeniach zapalnych wątroby oraz marskości wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ostropest i (lub) inne rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożone - Compositae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować w leczeniu ostrych zatruć oraz u dzieci poniżej 12 rż. Należy unikać czynników szkodliwych dla wątroby (np. alkoholu). W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (jasne do ciemnożółtego przebarwienie skóry, żółte zabarwienie białkówki oczu) należy skonsultować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, luźny stolec. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, duszność, wysypka.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na rozrodczość.

Interakcje

Nie są znane.

Cena

Legalon 140, cena 100% 30.03 zł

Preparat zawiera substancję: Silybum marianum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."