Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

25 komentarze
Autor: Monika Majewska

Astma oskrzelowa zbiera coraz większe żniwo, a liczba chorych stale rośnie. Objawy choroby, takiej jak astma oskrzelowa, to m.in. świszczący oddech, napady duszności i uporczywy kaszel. Odpowiednie leczenie sprawia, że z astmą można żyć normalnie.

Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, to przewlekła, nieuleczalna zapalna choroba dróg oddechowych, która prowadzi do ograniczenia wydolności dróg oddechowych w wyniku niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Objawy astmy oskrzelowej mogą więc pojawiać się i zanikać, ale stan zapalny w drogach oskrzelowych trwa stale.

Z astmą oskrzelową żyje już 10-12 proc. naszego społeczeństwa, czyli ponad 4 mln osób. To osoby zdiagnozowane, ale szacuje się, że w Polsce nawet 70 proc. osób z objawami astmy oskrzelowej nie zdaje sobie sprawy z choroby i nie podejmuje właściwego leczenia. A nieleczona astma może utrudniać codzienne życie i doprowadzić nawet do śmierci.

Astma oskrzelowa - przyczyny i czynniki ryzyka

Astma oskrzelowa może mieć podłoże atopowe, związane z nadmierną produkcją immunoglobuliny E (IgE) w organizmie (astma atopowa, czyli alergiczna). Wśród dzieci najbardziej są narażone te, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Astma może mieć też podłożenieatopowe, o prawidłowym poziomie IgE (astma nieatopowa,  niealergiczna). Postać nieatopowa częściej ujawnia  się w wieku dorosłym, nierzadko po infekcji dróg oddechowych.

Do czynników ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej należą czynniki środowiskowe, które mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienie dróg  oddechowych u osób predysponowanych. Należą do nich:

 • alergeny zewnątrzpochodne (pyłki traw, drzew i zarodniki grzybów pleśniowych)
 • alergeny wewnątrzpochodne (roztocze kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych)
 • dym tytoniowy
 • czynniki drażniące w miejscu pracy
 • zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza spalinami samochodowymi

Do innych czynników wywołujących zaostrzenie astmy należą

 • ćwiczenia fizyczne
 • zimne powietrze
 • czynniki emocjonalne (śmiech, strach)
 • leki: aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne, a także beta-blokery

Astma oskrzelowa - objawy

Objawy astmy oskrzelowej to:

Nie u wszystkich chorych występują wszystkie objawy. Zdarza się, że kaszel jest jedynym objawem astmy oskrzelowej.
 • dokuczliwe uczucie duszności, związane z obkurczeniem się oskrzeli, które pojawia się najczęściej w nocy i nad ranem, a także kilka minut po forsownym wysiłku.
 • kaszel
 • świszczący oddech
 • ucisk w klatce piersiowej

Objawy występują napadowo (spontanicznie lub pod wpływem różnych czynników, np. dym tytoniowy, zimne powietrze, stres) i ustępują samoistnie lub po podaniu leków.

Jak pomóc w czasie ataku? Sposoby na zahamowanie astmy

W czasie napadu astmatycznego, szczególnie podczas silnego ataku, często potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Nawet bardzo regularne przyjmowanie leków i staranna kontrola astmy nie ustrzegą chorego przed pojawieniem się duszności. Gwałtowny skurcz oskrzeli powoduje charakterystyczny świszczący oddech oraz uniemożliwia nabranie powietrza. Co zatem należy w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ panika może dodatkowo pogorszyć stan chorego.

Niezbędne jest podanie leku szybko rozkurczającego oskrzela (najczęściej jest to preparat salbutamolu lub fenoterolu), który zaczyna działać natychmiast, dzięki czemu w ciągu kilku minut chory może swobodniej oddychać.

W trakcie ataku astmy nie powinno się przyjmować pozycji leżącej, ponieważ utrudnia ona oddychanie. Najlepiej jest wtedy siedzieć lub stać podpierając się łokciami o parapet lub stół.

Gdy skurcz minie, nie wolno zostawiać chorego bez opieki. Należy zapewnić mu spokój i poczekać aż zupełnie wróci do stanu równowagi oddechowej.

Pamiętaj: Jeśli w przeciągu 20 minut od podania leku skurcz oskrzeli nie mija, należy podać drugą dawkę lekarstwa. Jeśli i tym razem atak nie ustępuje natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe

Astma oskrzelowa a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Osoba, która choruje na astmę i jest biernym lub czynnym palaczem, zwiększa ryzyko rozwoju nieuleczalnej, groźnej choroby – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest to choroba, która polega na zwężeniu dróg oddechowych, w związku z tym chory ma problemy z wdechem i wydechem powietrza. Ucisk w klatce piersiowej i duszności to objawy charakterystyczne tej choroby.

Astma oskrzelowa - leczenie

Aż 90 proc. pacjentów może być leczona ambulatoryjnie. Sterydy wziewne to skuteczne i bezpieczne leki, które można stosować latami. Wbrew powszechnej opinii, sterydy wziewne nie są groźne, ponieważ działają tylko w miejscu podania, czyli w oskrzelach, i nie trafiają do całego organizmu. Należy tylko umieć prawidłowo posługiwać się inhalatorem i korzystać z niego regularnie. Najgorszym błędem chorego jest zapominanie, że astma to choroba nieuleczalna i zaprzestanie stosowania leku, gdy tylko nastąpi poprawa. W takiej sytuacji choroba zawsze wraca w zaostrzonej formie.

Astma oskrzelowa wymaga przewlekłego stosowania leków, z których najskuteczniejsze są wziewne glikokortykosteroidy, ponieważ rozszerzają oskrzela i zapobiegają uciążliwemu uczuciu duszności.

Z kolei terapia skojarzona polega na połączeniu leku rozkurczowego z przeciwzapalnym lekiem glikokortykosteroidowym. Lek ten jednocześnie rozszerza oskrzela i zwalcza w nich stan zapalny. Jest to obecnie najbardziej efektywna metoda leczenia astmy oskrzelowej.

Wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona astma pozwala żyć zupełnie normalnie – pacjent nie ma objawów, prowadzi aktywne życie, ma zachowaną dobrą wydolność wysiłkową, może bez przeszkód pracować i uczyć się, nie wymaga doraźnej pomocy medycznej. Im wcześniej wykryta choroba tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia ciężkiej niekontrolowanej astmy oskrzelowej. Podawanie najnowocześniejszych farmaceutyków biologicznych (np. Omalizumabu) umożliwia chorym powrót do normalnego życia i znacznie minimalizuje ryzyko absencji w pracy, hospitalizacji oraz śmierci spowodowanej astmą.

Astma steroidooporna

Wydawałoby się, że chorzy na astmę mogą funkcjonować zupełnie normalnie, bez większych wyrzeczeń, poza regularnym przyjmowaniem leków. Jednak przy najpoważniejszej postaci choroby - astmie ciężkiej steroidoopornej – życie wygląda zupełnie inaczej. Chory stale narażony jest na pojawienie się ostrego napadu duszności, w którym nie jest w stanie wypowiedzieć jednego zdania w czasie jednego wydechu, towarzyszy temu tachykardia (ponad 100 uderzeń serca na minutę) i często sinica. Konieczna jest tu interwencja lekarza i hospitalizacja. Ogromna wrażliwość astmy ciężkiej na wszelkie bodźce uniemożliwia chorym nie tylko pracę, ale także prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, uprawianie sportu a nawet wykonywanie prostych czynności domowych. Taki przebieg astmy prowadzi do trwałego kalectwa oddechowego. W tym przypadku skuteczne w leczeniu są nowoczesne terapie biologiczne, które wiążą się jednak z bardzo wysokimi kosztami.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką „Odzyskać Oddech” (www.odzyskacoddech.pl) powstała, by pomagać osobom najciężej dotkniętym przez astmę oraz edukować w zakresie astmy pacjentów chorych na jej lżejszą postać, a także osoby zupełnie zdrowe. Historie członków Stowarzyszenia są dowodem tego, jak szybko niewłaściwie leczona lub zbagatelizowana choroba może zawładnąć całym życiem człowieka.

Testy kontroli astmy

Testy kontroli astmy pomagają choremu dokładnie ocenić stopień zaawansowania astmy. Poza tym ułatwiają porozumienie z lekarzem i pomagają wybrać odpowiednią terapię.

Obecnie do kontrolowania astmy wykonuje się np. pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Dzięki niemu astmatyk może powiedzieć o swoich parametrach lekarzowi przez telefon i zastosować się do jego wskazówek. Można także skorzystać z aplikacji MojaAstma. Na podstawie pytań i odpowiedzi chory może ocenić rozwój astmy i dzięki temu regularnie ją monitorować.

Polecamy
STAN ASTMATYCZNY - objawy, leczenie, pierwsza pomoc

STAN ASTMATYCZNY - objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Stan astmatyczny to najcięższa postać astmy oskrzelowej. Stan astmatyczny jest stanem zagrożenia życia, ponieważ może doprowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 19.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 25)
Basia, 25.01.2017 16.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam zastosowanie witaminy C, w dużych dawkach (w gramach, kilkunastu/kilkudziesięciu na dobę). Cathart oraz Klenner (lekarze zajmujący się LECZENIEM m.in. astmy, witaminą C) - można poczytać o pracach tych lekarzy. Polecam, bo sama na sobie sprawdziłam i wiem, że działa. Zasada jest bardzo prosta: w czasie ataku (a przetestowałam to na sobie w czasie naprawdę poważnego ataku astmy) należy pić witaminę C (proszek - kwas askorbinowy, np. Ja taki piję) aż do nasycenia organizmu. Przedawkowanie kończy się wizytą w toalecie (jednorazowe rozwolnienie). Należy NIE DOPUŚCIĆ do tego momentu - ale dojść "prawie do niego" (czyli burczenie w brzuchu). Jak ja zrobiłam? 1 czubata łyżeczkę kwasu askorbinowego rozpuściłam w zielonej herbacie , i popijałam "4 łyki przez rurkę" co kilka minut. Po około pół godzinie (i wypiciu sporego kubka) zaczęłam normalnie oddychać. Dlaczego to zrobiłam? Bo obudziłam się w nocy z dusznością i niestety nie zadziałał żaden z dwóch leków, które posiadałam (Ventolin i Symbicort) - a wręcz duszność nasiliła się, Nastąpił "paradoksalny skurcz oskrzeli" (coś, o czym często czytałam w skutkach ubocznych tych leków, a doświadczyłam tego pierwszy raz). Witaminę C znam i stosuję od dawna, ale TAKIE konkretne jej działanie poznałam dopiero teraz. Nie zawsze jest możliwość "udania się na pogotowie" - a taką radę można usłyszeć od lekarza w takim przypadku. Pominę już fakt, że inhalator ZAWSZE działa tylko przez chwilę (kilka godzin) i trzeba wziąć kolejny "wziew". Opisałam to w skrócie i mam nadzieję, że wielu osobom to pomoże (zainteresowanym polecam szersze zapoznanie się z tematem, zawczasu). Pozdrawiam i zdrowia życzę,
 
doswiadczona, 23.01.2017 17.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. Ja również miałam astme, brałam prawie rok leki i przez przypadek ktoś mnie namówił na kolonoskopie i okazało sie!! Mam zapalenie jelita cienkiego i zaraz szukanie dlaczego. Testy pokarmowe wykazały alergie na pewne produkty. Wdrożyłam diete i astma znikła!!
 
niepelnosprawny,org, 15.10.2016 23.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
astma to po prostu choroba nerwowa, mentalna, niemoc wystarczy nierobić jakiś głupot, zyc prostym spokojnym zyciem, nie byc delikatnym, pracować wysiłek fizyczny - mocny czasem, bieg, pompki - mniej wiecej cos takiego wiele ludzi ma to tylko w dziecinstwie...nie idz w ta strone bracie... nie bierz glupich lekow, nie daj zarabiac duzych pieniedzy farmacetycznym korporacjom, ani zadnym lekarzom...
 
Tatiana, 01.07.2016 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Zapraszam na mojego bloga. walczozdrowie.blogspot.com Opisuję tam historię mojej walki o życie córki. Nam pomogło. Pozdrawiam. Tatiana.
 
Arek, 16.05.2016 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja również jestem astmatykiem i mam włączony asmenol do codziennego leczenia. Co nie oznacza, że nie mogę normalnie żyć i oprawiać sportu. Wręcz przeciwnie, jestem biegaczem i potrafię przebiec półmaraton. Ja również korzystam ze strony dla alergików i astmatyków odetchnij spokojnie. Staram się być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w temacie astmy.
 
renata467, 27.04.2016 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy astmie jest najważniejsze żeby trafić na bardzo dobrego alergologa. Oprócz własnej regularności i samodyscypliny to wszystko zależy od niego. Ja z synem przychodzę u siebie w Lublinie do bardzo fajnej lekarki dr. Teresy Stelmasiak i mały praktycznie nie odczuwa tego że jest chory. No i cóż kwestia pogodzenia się z tym że to choroba która jest całkowicie nieuleczalna i trzeba się z nią ‘zaprzyjaźnić’ na całe życie.
 
Malwina, 27.12.2015 18.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie astma wyszła przez całkowity przypadek. Kaszel miałam naprawdę długo i w sumie przyzwyczaiłam sie do niego. Podejrzewałam alergie na kurz i jakoś nie przyszło mi na myśl, żeby zrobić sobie badania. Przez przypadek zrobiłam test na stronie odetchnij spokojnie i dopiero to mnie skłoniło do zrobienia badania spirometrycznego. Teraz mam leczenie lekiem wziewnym i lekiem doustnym.
 
Sylwia, 28.11.2015 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
franka, czy ten lek jest na receptę? ja mam tylko leczenie wziewne sterydem ale chciałabym zmienić metodę leczenia. Już najwyższa pora.
 
świadoma, 12.10.2015 15.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIe wszyscy jeszcze wiedzą, że olejek CBD leczy pięknie te choroby. Lżej je się przechodzi o połowe nawet.
 
Karolina, 23.09.2015 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomocny artykuł o astmie
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na zapalenie zatok Domowe sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zapalenie zatok są przeznaczone dla osób, które zmagają się z charakterystycznym,...

więcej

233

Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru

Katar bardzo łatwo złapać. Wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch,...

więcej

223

Zapalenie gardła – objawy zapalenia gardła i domowe leczenie Zapalenie gardła – objawy zapalenia gardła i domowe leczenie

Zapalenie gardła to infekcja wywołana przez wirusy, bakterie bądź grzyby. Chory odczuwa ból gardła...

więcej

222

Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania

Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy. Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego....

więcej

214

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.