Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

25 komentarze
Autor: Monika Majewska

Astma oskrzelowa zbiera coraz większe żniwo, a liczba chorych stale rośnie. Objawy choroby, takiej jak astma oskrzelowa, to m.in. świszczący oddech, napady duszności i uporczywy kaszel. Odpowiednie leczenie sprawia, że z astmą można żyć normalnie.

Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, to przewlekła, nieuleczalna zapalna choroba dróg oddechowych, która prowadzi do ograniczenia wydolności dróg oddechowych w wyniku niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Objawy astmy oskrzelowej mogą więc pojawiać się i zanikać, ale stan zapalny w drogach oskrzelowych trwa stale.

Z astmą oskrzelową żyje już 10-12 proc. naszego społeczeństwa, czyli ponad 4 mln osób. To osoby zdiagnozowane, ale szacuje się, że w Polsce nawet 70 proc. osób z objawami astmy oskrzelowej nie zdaje sobie sprawy z choroby i nie podejmuje właściwego leczenia. A nieleczona astma może utrudniać codzienne życie i doprowadzić nawet do śmierci.

Astma oskrzelowa - przyczyny i czynniki ryzyka

Astma oskrzelowa może mieć podłoże atopowe, związane z nadmierną produkcją immunoglobuliny E (IgE) w organizmie (astma atopowa, czyli alergiczna). Wśród dzieci najbardziej są narażone te, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Astma może mieć też podłożenieatopowe, o prawidłowym poziomie IgE (astma nieatopowa,  niealergiczna). Postać nieatopowa częściej ujawnia  się w wieku dorosłym, nierzadko po infekcji dróg oddechowych.

Do czynników ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej należą czynniki środowiskowe, które mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienie dróg  oddechowych u osób predysponowanych. Należą do nich:

 • alergeny zewnątrzpochodne (pyłki traw, drzew i zarodniki grzybów pleśniowych)
 • alergeny wewnątrzpochodne (roztocze kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych)
 • dym tytoniowy
 • czynniki drażniące w miejscu pracy
 • zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza spalinami samochodowymi

Do innych czynników wywołujących zaostrzenie astmy należą

 • ćwiczenia fizyczne
 • zimne powietrze
 • czynniki emocjonalne (śmiech, strach)
 • leki: aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne, a także beta-blokery

Astma oskrzelowa - objawy

Objawy astmy oskrzelowej to:

Nie u wszystkich chorych występują wszystkie objawy. Zdarza się, że kaszel jest jedynym objawem astmy oskrzelowej.
 • dokuczliwe uczucie duszności, związane z obkurczeniem się oskrzeli, które pojawia się najczęściej w nocy i nad ranem, a także kilka minut po forsownym wysiłku.
 • kaszel
 • świszczący oddech
 • ucisk w klatce piersiowej

Objawy występują napadowo (spontanicznie lub pod wpływem różnych czynników, np. dym tytoniowy, zimne powietrze, stres) i ustępują samoistnie lub po podaniu leków.

Co to jest astma oskrzelowa i jakie są jej objawy? Wyjaśnia dr n. med. Juliusz Bokiej

youtube.com/ToTylkoAstma

Sposoby na zahamowanie astmy

Tylko dzięki systematycznemu przyjmowaniu leków można żyć z astmą normalnie. Jednak najlepiej połączyć terapię z odpowiednim trybem życia, dlatego:

 • należy spędzać jak najwięcej czasu na wolnym powietrzu, które nie zawiera dymu papierosowego czy spalin
 • osoby z astmą powinny regularnie stosować leki i pilnować porządku terapii
 • w okresie przeziębień należy unikać dużych skupisk ludzi, osób kichających i kaszlących, by nie narazić się na niepotrzebne zakażenie

Astma oskrzelowa a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Osoba, która choruje na astmę i jest biernym lub czynnym palaczem, zwiększa ryzyko rozwoju nieuleczalnej, groźnej choroby – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest to choroba, która polega na zwężeniu dróg oddechowych, w związku z tym chory ma problemy z wdechem i wydechem powietrza. Ucisk w klatce piersiowej i duszności to objawy charakterystyczne tej choroby.

Astma oskrzelowa - leczenie

Astma oskrzelowa wymaga przewlekłego stosowania leków, z których najskuteczniejsze są wziewne glikokortykosteroidy, ponieważ rozszerzają oskrzela i zapobiegają uciążliwemu uczuciu duszności.

Aż 90 proc. pacjentów może być leczona ambulatoryjnie. Sterydy wziewne to skuteczne i bezpieczne leki, które można stosować latami. Wbrew powszechnej opinii, sterydy wziewne nie są groźne, ponieważ działają tylko w miejscu podania, czyli w oskrzelach, i nie trafiają do całego organizmu. Należy tylko umieć prawidłowo posługiwać się inhalatorem i korzystać z niego regularnie. Najgorszym błędem chorego jest zapominanie, że astma to choroba nieuleczalna i zaprzestanie stosowania leku, gdy tylko nastąpi poprawa. W takiej sytuacji choroba zawsze wraca w zaostrzonej formie.

Z kolei terapia skojarzona polega na połączeniu leku rozkurczowego z przeciwzapalnym lekiem glikokortykosteroidowym. Lek ten jednocześnie rozszerza oskrzela i zwalcza w nich stan zapalny. Jest to obecnie najbardziej efektywna metoda leczenia astmy oskrzelowej.

Testy kontroli astmy

Testy kontroli astmy pomagają choremu dokładnie ocenić stopień zaawansowania astmy. Poza tym ułatwiają porozumienie z lekarzem i pomagają wybrać odpowiednią terapię.

Obecnie do kontrolowania astmy wykonuje się np. pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Dzięki niemu astmatyk może powiedzieć o swoich parametrach lekarzowi przez telefon i zastosować się do jego wskazówek. Można także skorzystać z aplikacji MojaAstma. Na podstawie pytań i odpowiedzi chory może ocenić rozwój astmy i dzięki temu regularnie ją monitorować.

Astma - rozpoznanie i leczenie

youtube.com/ToTylkoAstma

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Atak astmy - jak pomóc choremu złapać oddech

Atak astmy - jak pomóc choremu złapać oddech

Astma atopowa: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Astma atopowa: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Leczenie astmy oskrzelowej: leki wziewne

Leczenie astmy oskrzelowej: leki wziewne

Astma - jak z nią żyć?

Astma - jak z nią żyć?

STAN ASTMATYCZNY - objawy, leczenie, pierwsza pomoc

STAN ASTMATYCZNY - objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Twoje dziecko ma astmę

Twoje dziecko ma astmę

Astma - dlaczego objawy zaostrzają się jesienią?

Astma - dlaczego objawy zaostrzają się jesienią?

Zapalenie oskrzeli czy astma? Poznaj objawy

Zapalenie oskrzeli czy astma? Poznaj objawy

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 17.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 25)
Basia, 25.01.2017 16.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam zastosowanie witaminy C, w dużych dawkach (w gramach, kilkunastu/kilkudziesięciu na dobę). Cathart oraz Klenner (lekarze zajmujący się LECZENIEM m.in. astmy, witaminą C) - można poczytać o pracach tych lekarzy. Polecam, bo sama na sobie sprawdziłam i wiem, że działa. Zasada jest bardzo prosta: w czasie ataku (a przetestowałam to na sobie w czasie naprawdę poważnego ataku astmy) należy pić witaminę C (proszek - kwas askorbinowy, np. Ja taki piję) aż do nasycenia organizmu. Przedawkowanie kończy się wizytą w toalecie (jednorazowe rozwolnienie). Należy NIE DOPUŚCIĆ do tego momentu - ale dojść "prawie do niego" (czyli burczenie w brzuchu). Jak ja zrobiłam? 1 czubata łyżeczkę kwasu askorbinowego rozpuściłam w zielonej herbacie , i popijałam "4 łyki przez rurkę" co kilka minut. Po około pół godzinie (i wypiciu sporego kubka) zaczęłam normalnie oddychać. Dlaczego to zrobiłam? Bo obudziłam się w nocy z dusznością i niestety nie zadziałał żaden z dwóch leków, które posiadałam (Ventolin i Symbicort) - a wręcz duszność nasiliła się, Nastąpił "paradoksalny skurcz oskrzeli" (coś, o czym często czytałam w skutkach ubocznych tych leków, a doświadczyłam tego pierwszy raz). Witaminę C znam i stosuję od dawna, ale TAKIE konkretne jej działanie poznałam dopiero teraz. Nie zawsze jest możliwość "udania się na pogotowie" - a taką radę można usłyszeć od lekarza w takim przypadku. Pominę już fakt, że inhalator ZAWSZE działa tylko przez chwilę (kilka godzin) i trzeba wziąć kolejny "wziew". Opisałam to w skrócie i mam nadzieję, że wielu osobom to pomoże (zainteresowanym polecam szersze zapoznanie się z tematem, zawczasu). Pozdrawiam i zdrowia życzę,
 
doswiadczona, 23.01.2017 17.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. Ja również miałam astme, brałam prawie rok leki i przez przypadek ktoś mnie namówił na kolonoskopie i okazało sie!! Mam zapalenie jelita cienkiego i zaraz szukanie dlaczego. Testy pokarmowe wykazały alergie na pewne produkty. Wdrożyłam diete i astma znikła!!
 
niepelnosprawny,org, 15.10.2016 23.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
astma to po prostu choroba nerwowa, mentalna, niemoc wystarczy nierobić jakiś głupot, zyc prostym spokojnym zyciem, nie byc delikatnym, pracować wysiłek fizyczny - mocny czasem, bieg, pompki - mniej wiecej cos takiego wiele ludzi ma to tylko w dziecinstwie...nie idz w ta strone bracie... nie bierz glupich lekow, nie daj zarabiac duzych pieniedzy farmacetycznym korporacjom, ani zadnym lekarzom...
 
Tatiana, 01.07.2016 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Zapraszam na mojego bloga. walczozdrowie.blogspot.com Opisuję tam historię mojej walki o życie córki. Nam pomogło. Pozdrawiam. Tatiana.
 
Arek, 16.05.2016 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja również jestem astmatykiem i mam włączony asmenol do codziennego leczenia. Co nie oznacza, że nie mogę normalnie żyć i oprawiać sportu. Wręcz przeciwnie, jestem biegaczem i potrafię przebiec półmaraton. Ja również korzystam ze strony dla alergików i astmatyków odetchnij spokojnie. Staram się być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w temacie astmy.
 
renata467, 27.04.2016 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy astmie jest najważniejsze żeby trafić na bardzo dobrego alergologa. Oprócz własnej regularności i samodyscypliny to wszystko zależy od niego. Ja z synem przychodzę u siebie w Lublinie do bardzo fajnej lekarki dr. Teresy Stelmasiak i mały praktycznie nie odczuwa tego że jest chory. No i cóż kwestia pogodzenia się z tym że to choroba która jest całkowicie nieuleczalna i trzeba się z nią ‘zaprzyjaźnić’ na całe życie.
 
Malwina, 27.12.2015 18.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie astma wyszła przez całkowity przypadek. Kaszel miałam naprawdę długo i w sumie przyzwyczaiłam sie do niego. Podejrzewałam alergie na kurz i jakoś nie przyszło mi na myśl, żeby zrobić sobie badania. Przez przypadek zrobiłam test na stronie odetchnij spokojnie i dopiero to mnie skłoniło do zrobienia badania spirometrycznego. Teraz mam leczenie lekiem wziewnym i lekiem doustnym.
 
Sylwia, 28.11.2015 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
franka, czy ten lek jest na receptę? ja mam tylko leczenie wziewne sterydem ale chciałabym zmienić metodę leczenia. Już najwyższa pora.
 
świadoma, 12.10.2015 15.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIe wszyscy jeszcze wiedzą, że olejek CBD leczy pięknie te choroby. Lżej je się przechodzi o połowe nawet.
 
Karolina, 23.09.2015 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomocny artykuł o astmie
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Polska znajduje się w...

więcej

779

Domowe sposoby na zapalenie zatok Domowe sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zapalenie zatok są przeznaczone dla osób, które zmagają się z charakterystycznym,...

więcej

762

Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru

Katar bardzo łatwo złapać. Wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch,...

więcej

652

Zapalenie płuc - objawy i powikłania. Po czym poznasz, że to może być zapalenie płuc Zapalenie płuc - objawy i powikłania. Po czym poznasz, że to może być zapalenie płuc

Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy. Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego....

więcej

531

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę skonsultować się z pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym. Powinni ocenić, czy jeszcze urośniesz i ile. Zależy to od wielu czynników, najważniejsze to, czy zaczęły już kostnieć chrząstki...

Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Blizny po samouszkodzeniach likwiduje się między innymi miejscowymi retinoidami, peelingami chemicznymi lub laseroterapią. Bardzo ważne jest także intensywne...

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.