Masz astmę? Jesteś w grupie ryzyka!

2020-03-23 15:09 Monika Ochnik

Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na astmę choruje – w zależności od kraju – od 1 do 18% populacji. Co im grozi podczas zakażenia koronawirusem?

Astma, zwana też dychawicą oskrzelową, to przewlekła, nieuleczalna choroba dróg oddechowych, która objawia się silnym kaszlem, świstami w płucach i dusznością. Najczęściej jest wynikiem nierozpoznanej lub źle leczonej alergii.

W płucach chorego dochodzi do niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Co więcej, objawy astmy mogą się pojawiać i znikać, ale cały czas w oskrzelach toczy się stan zapalny, co w rezultacie prowadzi do trwałych zmian w tkance, takich jak zwłóknienia oraz przebudowa błony śluzowej oskrzeli. 

Przeczytaj więcej na temat objawów i leczenia astmy >>>

Jak wyjaśnia dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, COVID-19 jest niebezpieczny szczególnie dla osób, które nie wiedzą, że mają astmę i nie są pod stałą kontrolą lekarza lub nieprawidłowo leczą objawy choroby. A zagrożenie jest duże, gdyż spora część astmatyków w Polsce nie ma jeszcze rozpoznanej choroby. Duża część pacjentów ma objawy, a nie wie, że ma chorobę - i to oni są zagrożeni najbardziej. 

- Stan zapalny w oskrzelach powoduje, że błona śluzowa jest odsłonięta, pozbawiona enzymów, które działają przeciwwirusowo, nie ma prawidłowej wydzieliny, a komórki z rzęskami są uszkodzone - tłumaczy lekarz. W przypadku takich pacjentów zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 może mieć ciężki przebieg i skończyć się bardzo źle, gdyż odpowiedź immunologiczna organizmu może być zbyt intensywna. Z kolei pacjent, u którego astma jest leczona właściwie, ma praktycznie zdrową śluzówkę i na zakażenie koronawirusem powinien zareagować tak jak osoba nieobciążona astmą. 

Co zatem powinny zrobić osoby chorujące na astmę? Przede wszystkim nie panikować i brać regularnie leki, które przepisał im lekarz. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE