Bóle w klatce piersiowej mogą być objawem groźnych chorób. Zrób TEST

Konsultacja: doc. dr n. med. Janina Stępińska

Bóle, kłucie, ucisk w klatce piersiowej mogą świadczyć o zawale serca, nerwicy, czy uszkodzeniu żeber. Nie można lekceważyć bólu w klatce piersiowej. Co może być przyczyną bólu w klatce piersiowej? Odpowiadając na kolejne pytania naszego testu, dowiesz się, jak szybko musisz zasięgnąć porady lekarza. Jeśli czujesz się bardzo źle - nie zwlekaj z wizytą, niezależnie od tego, jakie postępowanie jest przez nas zalecane.

Czy odczuwasz kłucie w okolicy serca?

 • Czujesz ból lub ucisk w okolicy mostka, ramion lub szczęk?
 • Odczuwasz bóle klatki piersiowej i masz kaszel?
 • Czy bóle są następstwem  mechanicznego uszkodzenia klatki piersiowej (np. na skutek uderzenia, upadku)?
 • Czy odczuwasz nasilający się ucisk wewnątrz klatki  piersiowej, który możesz  porównać do zaciskania się żelaznej obręczy?

Trzeba bez zwłoki zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu! Jest to ważne, zwłaszcza  jeśli żadne z pytań nie charakteryzuje odczuwanych  dolegliwości. Częste bóle w klatce piersiowej - szczególnie gdy towarzyszą im: duszność, przyspieszona praca serca, zawroty głowy, podwyższona temperatura - mogą być objawem poważnych schorzeń.

 • Czy bólowi w klatce piersiowej towarzyszą bóle ramion (w okolicy barkowo-szyjnej), napady panicznego lęku, zasłabnięcia oraz przyspieszony puls?

Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe! Być może przyczyną bólu jest postępująca niedrożność jednej z tętnic wieńcowych dostarczających tlen do serca. W miejscu, gdzie dostawy wzbogaconej w tlen krwi są zahamowane, obumierają tkanki mięśnia sercowego. Gdy proces ten obejmie większy obszar, serce nie będzie w stanie pompować krwi i może dojść do zatrzymania jego pracy. Leczenie: zależy od stopnia zaawansowania choroby. Uwaga! Istnieje zagrożenie życia - szybka reakcja to jedyna szansa ratunku!

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?
 • Jesteś od dłuższego czasu spięty i podenerwowany?

Nie ma powodu do obaw. Takie dolegliwości nie wskazują na chorobę serca, lecz raczej na nerwicę. Bóle w klatce piersiowej mają wówczas swe źródło w psychice.  Leczenie: Wskazana jest wizyta u psychologa, który pomoże znaleźć przyczynę problemów.

 • Jesteś (byłeś) przeziębiony, masz podwyższoną temperaturę?

Trzeba natychmiast zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu! Jest to niezbędne, zwłaszcza gdy gorączka przekroczy 39° C, nasilają się duszności lub po 2-3 dniach nie ma widocznej poprawy stanu zdrowia. Dolegliwości są prawdopodobnie skutkiem ostrego zapalenia oskrzeli. Leczenie: Niezbędny kontakt z lekarzem. Należy pić dużo płynów (woda mineralna, herbata ziołowa), ssać cukierki szałwiowe, zażywać syrop łagodzący kaszel.

 • Pogarsza się ogólne samopoczucie, pojawiają się ataki duszności i kaszel z odpluwaniem krwistej wydzieliny?

Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe! Trzeba tak postąpić, zwłaszcza gdy złe samopoczucie trwa od dłuższego czasu i jest np. następstwem operacji, urazu lub długiego unieruchomienia. W takim przypadku można podejrzewać powstanie zatoru  w płucach.  Leczenie: Odbywa się w szpitalu, gdzie pacjentowi podawane są środki antyzakrzepowe. Konieczna może być operacja.

 • Odczuwasz bóle klatki piersiowej nasilające się przy oddychaniu i kaszlu?

Konieczna jest natychmiastowa wizyta u ortopedy! Bóle mogą świadczyć np. o uszkodzeniu żeber albo naderwaniu mięśni klatki  piersiowej. Leczenie: Specjalista dobierze środki przeciwbólowe i łagodzące kaszel, ewentualnie założy opatrunek usztywniający.

 • Czy dolegliwości te ustępują po krótkim, trwającym około 5 minut leżeniu bez ruchu?

Niezbędny jest szybki kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub internistą! Mogą to być symptomy zwapnienia i zwężenia naczyń wieńcowych, zwłaszcza wtedy, gdy tępy ból w klatce piersiowej i ataki duszności występują po  wysiłku fizycznym.  Leczenie: Konieczne jest podanie leków usprawniających krążenie krwi; istnieje ewentualność zabiegu operacyjnego.

Uwaga - niebezpieczeństwo zawału serca!!!

Jeśli bólom w klatce piersiowej towarzyszy przynajmniej jeden z poniższych objawów, należy wezwać pogotowie ratunkowe:

 • silny ucisk w piersiach lub bóle promieniujące w kierunku ramion, brzucha lub karku i szyi;
 • nagły atak duszności;
 • uderzenia potów i bladość twarzy;
 • napad panicznego strachu.
Pierwsza pomoc: atak serca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Urszula Białek
|

A stuka mi tak po całych rękach tak jak bicia tętna

Marcin
|

Witam od jakiegoś roku może dłużej kompletnie nie wiem co się zemna dzieje na początku budziłem się w nocy między północą a pierwsza z atakami duszności i nierówna praca serca do tego stopnia ze wylądowalem w szpitalu po zrobieniu badań i obserwacji lekarz stwierdził że jestem zdrowy jak koń. Problemy nocne nie ustepywaly i do tego zacząłem odczuwać ogromne zmęczenie i zawroty głowy przy prostych pracach fizycznych nawet dłuższy spacer powodował kołatanie serca poty duszność i duże zmęczenie taki stan potrafił utrzymywać się do następnego dnia w późniejszym stadium dochodziły dretwienia rąk i móg ale najbardziej zmartwiło mnie gdy pierwszy raz dostałem jakby paraliżu w okolicach szyji nie mogłem wtedy nawet oddychać chodz byłem swiadomy tego co się dzieje to nie mogłem się ruszyć na ta chwile doszły jeszcze bule w klatce piersiowej i zachwiania równowagi. Mój lekarz prowadzący w szpitalu stwierdził że da się z tym żyć i nic poważnego mi nie dolega zalecam odpoczynek . I weź tu idź do specjalisty dosłownie ręce opadają bo po dzisiaj dzień niewiem co się zemna dzieje

Justyna
|

Od rana mam silny bol w klatce piersiowej dokladnie w okolicy mostka bole trwaja co kilka minut i po chwili puszczaja czuje wtedy silny ucisk i wrazenie braku tchu i ostry bol i czuje jak praca serca przy tym bolu zwalnia co to moze byc?

Ja
|

Bol w klatce piersiowej i dodatkowe objawy to takze moze byc gruźlica.niestety cos o tym wiem.

Mollyy
|

Mam lekki kłócie po lewej stronie klatki od 2 dni, dodatkowo czuć ciężkość . Czasem od tgo czasu mam drętwienia

Nico
|

Mnie klatka boli od wczoraj i czy zakaszle i czy się schyle ból jest mocniejszy jestem po zabiegu ablacji na serce i nie wiem co mam robic

Konował
|

Fizjolog

Iza
|

I jak to leczyć? Psycholog, psychiatra?

Damaso
|

To jest wszystko na tle nerwowym. Już to przerabiałem. Bóle w klatce piersiowej, Osłabnięcia i poty takie symptomy daje też bardzo silna nerwica.

Ula
|

czy słyszałeś może kiedyś o literze "ó"?! Przecież tego się nie da czytać...