Udar mózgu: jak ratować człowieka

maska Małgorzata Żuławnik, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych
Konsultant: Małgorzata Żuławnik, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych
24 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy udaru, naprawdę możesz uratować komuś życie. Liczy się każda chwila!

Na świecie udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W Polsce co roku udar mózgu dosięga ok. 70 tys. osób, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Spośród tych, którym udaje się przeżyć ostrą fazę choroby, 20 proc. wymaga stałej opieki, 30 proc. pomocy w niektórych codziennych czynnościach, zaś 50 proc. pacjentów po udarze mózgu odzyskuje niemal pełna sprawność, jest samodzielna, może wrócić do pracy. Ale powrót do zdrowia zależy od tego, jak szybko chorzy trafi pod specjalistyczną opiekę. A wiec życie i zdrowie naszych bliskich często zależy od tego, czy w chwili zagrożenia będziesz umiała właściwie zareagować.

Udar mózgu: krwotok lub niedokrwienie mózgu

Przyczyną udaru mózgu są zaburzenia krążenia krwi w mózgu. W większości (80 proc.) przypadków udar wywołuje niedokrwienie, czyli nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Do niedokrwiennego udaru mózgu dochodzi, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zaczopuje (zatka) wnętrze naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Rzadziej, bo tylko w 20 proc. przypadków, zdarza się krwotoczny udar mózgu. Polega on na tym, że z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew wylewa się bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni znajdującej się pomiędzy mózgiem a czaszką. Krew poza naczyniami całkowicie niszczy tkanki, z którymi się styka.

Ważne

Ważne

Najczęstsze objawy udaru mózgu

 • jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn
 • zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów
 • bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie)
 • zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku
 • niepewny chód, jak u pijanego
 • ostry, kłujący ból głowy(zdecydowanie silniejszy niż ten, który znasz).
 • Jeżeli dostrzeżesz takie zmiany u bliskiej ci osoby, poproś, aby:

 • uśmiechnęła się jeśli widzisz, że podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być porażona
 • jednocześnie podniosła nad głowę obie ręce. Gdy nie może tego zrobić, masz dowód, że niedowład objął połowę ciała
 • powtórzyła proste zdanie, np. dziś jest ładna pogoda. Jeśli mówi niewyraźnie lub wcale nie może wykrztusić słowa, WEZWIJ POGOTOWIE

Objawy udaru mózgu [wideo]

Udar mózgu wymaga specjalistycznej pomocy

Ten, kogo dopadł udar mózgu, powinien trafić jak najszybciej na oddział neurologiczny, dysponujący tomografem komputerowym, aby w ciągu 3 godzin otrzymać specjalistyczną pomoc. Badanie tomograficzne jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zobaczyć obszar mózgu dotknięty choroba i określić jej rodzaj. Jeśli nie można wykonać tomografii, robi się punkcje lędźwiową, czyli pobiera specjalną igłą płyn mózgowo- rdzeniowy.

USG dopplerowskie pozwala ocenić stan tętnic szyjnych, które mogą być zablokowane przez zator. Sprawdza się również poziom krzepliwości krwi. Jeżeli chory jest przytomny, wykonuje się też badanie neurologiczne (sprawdza się poprawność odruchów, ocenia siłę i sprawność mięśni, bada reakcje źrenic na światło). To wszystko pozwala precyzyjnie wyznaczyć obszar zniszczenia mózgu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 23.09.2016 21:40
Jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć mi na kilka pytań to bardzo proszę.26.07.2016 moja mama została zabrana do szpitala z rzekomym udarem mózgu.Pierwsze objawy to;zanik mowy,wzrok wpatrzony w jeden punkt , prawa dłoń i prawa kończyna niewładne.Jest to wieczór około 20 godz.Następnego dnia ręka i kończyna były niesparaliżowane.lecz nie mówiła nic, pokarmy wprowadzane były sondą.Zacewnikowana.Jak mi ktoś może wytłumaczyć, że aa chciała wyjąć z nosa sondę, kiedy dotykałam jej dłoń czułam mocny uściśk jej duzego kciuka,z oka polało się kilka kropel łez.Kiedy poprosiłam panią doktor , wysmiała mnie i powiedziała to juz stara kobieta i nie wróci do zdrowia,proszę opóścić salę,byłam sama z mamą,prosilam, że parę minut. Na drzwiach napisane buł do 21 godz odwiedziny , mnie kazano salę opuścić o 20,30.O 21.08 ponoć mama zmarła,ciał mamy po paru minutach wywieziono do piwnicy,zlitował się nade mną portier i otworzył tę piwnicę,mama na dłoni miała świerza krew,zawinięta była w poszwę w której lerzał przez parę dni.Po pięciu dniach odbył się mamy pogrzeb i w trumnie z mamy dłoni leciała krew.Prosze o pomoć starszym ludziom
Nie zarejestrowany, 19.02.2016 20:35
Babcia traciła przytomność i odzyskiwala, chwilami nie poznawała bliskich a za chwilę w miarę kontaktowała. Wymowa podobna do bełkotu, majaczyła lecz po chwili znowu była spokojna i prawie normalnie komunikowala się. Cukier 360 i spadał ciśnienie 160/100, choruje na cukrzycę. Wezwalam pogotowie w którym lekarz po wizycie ocenił że nie widzi wskazań do zabrania do szpitala i tak 3 razy w ciągu doby. Aż prywatna wizyta lekarza rodzinnego i jego osobiste wezwanie karetki lecz z innego szpitala pomogło zabrać babcie, jak się okazało chwilę później w szpitalu.. Miała udar. A po rozmowie z lekarzem który odmówił zabrania babci oświadczył że "zdarza się". Dodam że przy pierwszej wizycie sama zasegurowalam czy to nie może być udar... Odp to nie możliwe. Obecnie jest nie przytomna druga dobę. Czy te objawy świadczyły już o udarze?? Czy lekarz z pogotowia aż tak się pomylił? Czy segurujac lekarzowi że to może być udar, myliłam się?
 

Rehabilitacja po udarze mózgu

Pierwszym zadaniem lekarzy jest usprawnienie pracy serca i płuc oraz wyregulowanie ciśnienia tętniczego. Jeżeli po badaniach wiadomo, że przyczyną udaru był zator lub zakrzep tętnicy, podaje się środki zmniejszające krzepliwość krwi. Oddziały neurologiczne dysponują najnowszym lekiem - rekombinowanym tkankowym aktywatorem plazminogenu (tPA). Jeżeli chory otrzyma lek w ciągu 3 godzin od wystąpienia objawów udaru, istnieją duże seanse na zminimalizowanie neurologicznych powikłań choroby, głównie niedowładów i zaburzeń mowy. Operacje neurochirurgiczne przeprowadza się rzadko, przy niektórych udarach krwotocznych. Zazwyczaj chory leży w szpitalu 3 tygodnie. To czas, który decyduje o przyszłości, czyli sprawności intelektualnej i fizycznej. To też okres, gdy najszybciej przebiega regeneracja organizmu. Później wszystkie zmiany cofają się znacznie wolniej.

Problem

Problem

Udarom mózgu sprzyja:

 • nadciśnienie tętnicze
 • palenie papierosów
 • choroby serca, pewne zaburzenia rytmu, w tym przede wszystkim migotanie przedsionków
 • nadużywanie alkoholu
 • cukrzyca
 • zaburzenia przemiany tłuszczu, zaawansowana miażdżyca
 • otyłość i duża nadwaga
 • brak ruchu.

Zagrożenie udarem mózgu można zminimalizować

Większość chorych to osoby po 40-45 roku życia. Na to nie mamy wpływu, ale inne zagrożenia możemy ograniczyć do minimum.
Im wyższe ciśnienie tętnicze, tym ryzyko wystąpienia udaru jest wyższe i na odwrót im niższe ciśnienie, tym niższe ryzyko. Ustawienie ciśnienia tętniczego w granicach ideału (120/80 mm Hg) obniża ryzyko udaru aż o 30-40 proc. Podobne korzyści daje pozbycie się zbędnych kilogramów, rzucenie palenia i regularna gimnastyka.

Udar mózgu występuje nagle: ważna natychmiastowa pomoc

Udar mózgu dopada bez ostrzeżenia. Ktoś rozmawia, śmieje się, wykonuje codzienne prace domowe i nagle chwyta się za głowę lub traci równowagę, jakby się potknął. Czasem upada, niewyraźnie mówi lub skarży się na zaburzenia widzenia. Nie lekceważ takich symptomów, bo mogą świadczyć o poważnej chorobie. Nie wszystkie objawy udaru muszą wystąpić jednocześnie. Zawsze zależą od tego, która część mózgu została uszkodzona.

Polecamy
Typy udaru mózgu: udar niedokrwienny i udar krwotoczny

Typy udaru mózgu: udar niedokrwienny i udar krwotoczny

Udar mózgu to częściowe lub całkowite zakłócenie pracy mózgu, które wynika z jego niedokrwienia i trwa dłużej niż dobę ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 24)
Beti, 09.10.2016 20.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To ja powiem Tak po tygodniowym zleconym odpoczynku przez panią doktor nie w Pl , zabrało mnie pogotowie z autostrady jak zasłabłam , nic prawie już nie widziałam , zdretwienie rak ust . Wypuszczona na drugi dzień z podejrzeniem MIGRENY. Odrazu zaprzeczyłam ze to migrena nigdy w życiu tak migrena nie boli. Dzisiaj minął drugi tydzień moich boleści ale w poniedziałek okazało sie ze to był jednak udar . Nie potrafię zrozumieć jak można wmawiać komuś ze ma migrenę i z uśmiechem na ustach zalecić odpoczynek..uf święty odpoczynek...
 
Aga40, 24.05.2016 00.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tydzień temu moja mama dostała ciężkiego udaru niedokrwiennego. Niezwykle energiczna kobieta, pozytywnie nastawiona do wszystkiego, pracująca na pełnych obrotach (podobnie jak mama Wiki). Nie mówi, nie czuje prawej strony i niestety, wykazuje mały świadomy kontakt. Spędzamy z bratem całe godziny w ciągu dnia przy mamie. Każdego dnia nam wydaje się, że są malutkie postępy, mama próbuje wydobywać dźwięki, rozumie więcej poleceń. Niestety lekarze każdego dnia brutalnie ochładzają nas optymizm twierdząc, że ten kontakt jest znikomy i, że my widzimy to co chcielibyśmy zobaczyć. Proszę pomóżcie. Po tygodniu czasu na oddziale neurologii, stwierdzili, ze mama w obecnym stanie nie nadaje się na przeniesienia na oddział rehabilitacyjny. Odłożyli decyzję za tydzień. Jestem zrozpaczona. Proszę pomóżcie radą, jak mogę mamie teraz pomóc.
 
Roża, 29.10.2015 06.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukałam informacji o Tabicie, ale nie jestem pewna w końcu czy tam można się leczyc poprzez NFZ? Nie moge trafic nigdzie na jasna informację...
 
Wika, 23.10.2015 09.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Udar mózgu czasem przechodzi bezobjaowo, a czaem niesie za soba ogromne spustoszenie na zdrowiu typu niedowłady, zaburzenia mowy - tak było w przypadku mojej mamy - załamalismy sie kompletnie, bo była osoba, ktora działala na pełnych obrotach i to ona trzymała nasz dom w ryzach. Ale sie nie poddalismy i znalezlismy dla niej świetny ośrodek z całodobową opieką, gdzie była rehabilitowana codziennie, gdyby nie pielęgniarki, rehabilitanci i lekarze z tego ośrodka pewnie nie dali bysmy rady. Mieliśmy tez wsparcie psychologiczne, co było dla nas bardzo ważne. Jeśli kiedykolwiek znajdziecie sie w podobneij sytuacji szukajcie fachowej pomocy jak najszybciej. W Konstancinie pod Warszawą na pewno pomogą Wam w Tabicie, ale zapewne w kazdym województwie znależć możecie podobne osrodki.
 
Amelka, 12.08.2015 08.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Udar mózgu stanowi zagrożenie życia, przeczytacie o tym Bardzo szybko trzeba zadziałać gdy ktoś ma udar mózgu i wezwać pomoc, bo w tym momencie liczą się dosłownie minity ...
 
coco, 12.07.2015 02.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo duzo ludzi umiera na zator. Najlepiej jest zazywac codziennie jedna pastylke aspiryny "Bayer", powlekana z czerwonym serduszkiem ma opakowaniu. To jest 81 mg tabletka malutka. To chroni czlowieka przed zatorem i zawalem o ok. 34%. Jezeli ktos w rodzinie zmarl na udar lub zawal, dobrze jest zazywac taka aspirynke. Wystarczy 81mg, bo wieksza dawka dziala tak samo, ale po co sobie psuc zoladek? Gdy jest nadkwasota razem z aspiryna nalezy zazywac lek ochraniajacy zoladek, gdyz nawet te powlekane tabletki nie sa tak bezpieczne dla zoladka. Co sie zas tyczy zatoru, to najczesciej ludzie tacy maja chorobe nowotworowa w 90%, dlatego sa podatni na skrzepy,. W przypadku nowotworu, nalezy a wrecz powinno sie brac taka aspirynke codziennie, aby rozrzedzic krew i zapobiegac tworzeniu sie skrzepow, ktore moga pojsc do serca lub pluc. Najlepiej aspirynke jest brac wieczorem, bo najczesciej ludzie umieraja na zatory podczas snu. Pozdrawiam.
 
coco, 12.07.2015 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Udar mozgu, czyli wylew nie jest diagnozowany w Polsce,. Ostatnio zmarlo 3 osoby, ktore diagnozowano dopiero po tygodniu czasu zamiast 3 godzin. Az dziw bierze, ze ludzie z pogotowia sa tak durni. Kuzynka umarla w Rzeszowie, bo dopiero po tygodniu przewiezli ja do innego szpitala na tomografie. Nie mowila, ale belkotala i nie widziala juz na oczy, kiedy przyjechalo pogotowie.. Pomimo tych jasnych objawow w 100%. ludzie z pogotowia sie nie wyznali na udarze. Umarla. Dzisaj kuzynka mi dzwonila, ze ciotka zaslabla, mowila niewyraznie. Przyjechal lekarz w pogotowiu i stwierdzil brak udaru. Powiedzialam to synowi, ktory jest lekarzem Ratownictwa Medycznego w USA. Szczeka mu opadla z wrazenia. Jakim cudem lekarz pogotowia moze stwierdzic brak udaru?? To stwuierdza tomografia komputerowa, bo krew moze cieknac powoli. Ciekawe czy ciocia przezyje do rana?? w tej ubojni ludzi???
 
xxx, 28.09.2013 19.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znajomy ma gospodarstwo i rente, popija wódeczke, a rente dostał na ciśnienie.
 
Pani Jolu., 27.07.2010 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez nie dostalam renty,a cisnienie,to mam wysokie.Moja kolezanka dostala rente-bo komisja fajna byla w Gorzowie.Ona jest zdrowsza odemnie.Teraz dorabia i ma 2 razy wiecej kasy niz ja a pracuje 4 godz-ja 8.Duzo ludzi ma rente za pieniadze lub te fajne chwilowe przepisy.Obecnie jest tak,ze z glowa pod pacha moze sie uda.Pijmy wiec pokrzywe-ona obniza cisnienie.
 
daria40, 15.06.2010 21.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może ktoś wie, jak szybko (w dniach) można i należy podjąc rehabilitację u chorego z nadciśnieniem 86 lat po udarze niedokrwiennym , prawa ręka niedowład i zaburzenia mowy, ale w logicznym kontakcie tzn. słyszy i rozumie wszystko .będę wdzięczna za odpowiedź. Wyrazy współczucia dla osób, które utraciły bliskich lub zdrowie bliskich lub własne z powodu zaniedbań lekarskich.Pozdrawiam serdecznie i życzę siły.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

67332

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

66702

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

64611

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

53870

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Mogę tylko Pani napisać, że bardziej miarodajne dla oceny narządów płciowych jest badanie wykonane sondą dopochwową, ponieważ badając sondą przezbrzuszną trudno jest odróżnić mięśniaki macicy od...

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.