Lęk uogólniony - przyczyny, objawy i leczenie

2020-03-01 17:36 Monika Majewska

Lęk uogólniony, inaczej zespół lęku uogólnionego, to zaburzenie psychiczne, w przebiegu którego pojawia się patologiczny strach przed tym, co przyniesie przyszłość. Jakie są przyczyny i objawy lęku uogólnionego? Na czym polega leczenie i jak sobie radzić z lękiem uogólnionym?

Lęk uogólniony, inaczej zespół lęku uogólnionego, to zaburzenie psychiczne, należące do zaburzeń lękowych, które charakteryzuje ciągły, uporczywy, przesadny i niczym nie uzasadniony lęk przed nieszczęściem - najczęściej przed chorobą lub problemami finansowymi.

Lęk uogólniony częściej rozpoznaje się u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej w późniejszym wieku.

Spis treści:

  1. Lęk uogólniony (zespół lęku uogólnionego) - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Lęk uogólniony - objawy
  3. Lęk uogólniony - leczenie

Lęk uogólniony (zespół lęku uogólnionego) - przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyną lęku uogólnionego może być niedobór neuroprzekaźnika GABA, czyli substancji wydzielanej przez synapsy komórek nerwowych, umożliwiającej przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia w neuroprzekaźnictwie, co może się objawiać lękiem uogólnionym.

Przyczyną rozwoju lęku uogólnionego może być także przeżycie traumatycznych wydarzeń. Ponadto wykazano, że u dzieci, których rodzice cierpieli na zaburzenia paniczne, inne zaburzenia lękowe, częściej pojawia się zespół lęku uogólnionego. Poza tym zespół lęku uogólnionego często współwystępuje z innymi zaburzeniami lękowymi i depresją.

Lęk uogólniony - objawy

Chory przez cały czas odczuwa stany poczucia zagrożenia, strach przed tym, co przyniesie przyszłość. Zakłada, że jego lub najbliższych czeka jakaś katastrofa, np. jakaś choroba, strata finansowa, wypadek.

Choć chory czasami nie wie lub też trudno jest mu określić, jaka konkretnie starsza rzecz miałaby się przydarzyć - jedynie przeczuwa, że stanie się coś złego. Osoba cierpiąca na lęk uogólniony ciągle odczuwa wewnętrzny niepokój i pobudzenie

Jednym słowem - chory widzi świat tylko w czarnych barwach, bierze pod uwagę tylko najbardziej pesymistyczny scenariusz. Tym samym odznacza się przesadną czujnością i dbałością o bezpieczeństwo najbliższych - chory może często wydzwaniać do bliskich i pytać, czy są bezpieczni, może kontrolować ich wydatki, by uchronić ich przed stratą finansową itp.

Należy zaznaczyć, że patologiczny lęk nasila się w sytuacjach stresowych (np. gdy bliskich mu osób nie ma w pobliżu), a zmniejsza się w okresie względnego spokoju psychicznego.

Ponadto pojawiają się objawy fizjologiczne, takie jak:

Poza tym osoba chora ma problemy z pamięcią i koncentracją, ciągle czuje się zmęczona. Jest także stale poddenerwowana, zirytowana, staje się bardzo drażliwa. Warto wiedzieć, że osoba z lękiem uogólnionym może sięgać po narkotyki i/lub alkohol.

Lęk uogólniony - leczenie

Jeśli nieuzasadniony lęk utrzymuje się 6 miesięcy i dłużej, konieczna jest wizyta u psychologa lub u psychiatry.

Choremu podaje się leki przeciwdepresyjne SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny), leki przeciwlękowe i inne leki psychotropowe. Konieczna jest także psychoterapia. Im wcześniej chory trafi do specjalisty, tym szybciej leczenie przyniesie oczekiwany skutek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE