Zespół stresu pourazowego (PTSD) - przyczyny i objawy. Na czym polega terapia osób z PTSD?
Zespół stresu pourazowego (PTSD) stwierdza się u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie. Doświadczenie to powoduje powracające, natrętne i wywołujące cierpienie wspominanie tego zdarzenia, obejmujące obrazy i odczucia. Jakie są przyczyny i objawy zespołu stresu pourazowego? Czy da się wyleczyć chorego z traumą pourazową?
Zespół stresu pourazowego (PTSD) klasyfikuje się jako zaburzenie lękowe, które często jest następstwem traumatycznego, zagrażającego życiu fizycznemu lub emocjonalnemu wydarzenia.
Zespół stresu pourazowego: przyczyny
Choroba zwykle rozwija się u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie, tzn. były świadkiem lub uczestnikiem wydarzeń, które obejmowały śmierć lub zagrażały życiu, a dodatkowo towarzyszyły temu uczucia, takie jak: intensywny lęk, bezsilność lub przerażenie.
Kto jest narażony na zespół stresu pourazowego?
PTSD diagnozuje się u osób, które były ofiarą gwałtu, napadu, rozboju lub innej noszącej znamię fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej przemocy. W związku z tym zespół steru pourazowego może pojawić się także u ofiar porwania lub tortur, a także u tych, które były ofiarami klęski żywiołowej. PTSD często pojawia się u osób, które bardzo przeżywają śmierć (zwłaszcza nagłą i tragiczną) bliskiej osoby.
Jak jednak wynika z badań, najbardziej zagrożeni pojawieniem się stresu pourazowego są przede wszystkim żołnierze uczestniczący w misjach wojskowych. Po powrocie z frontu większość z nich wymaga długotrwałej opieki psychiatrycznej i psychologicznej.
Zespół stresu pourazowego: objawy
Wyróżnia się trzy grupy objawów zespołu stresu pourazowego:
1. Ponowne doświadczanie traumatycznego przeżycia poprzez wspomnienia czy powracające koszmary senne.
2. Unikanie miejsc, osób i innych rzeczy przypominających o traumatycznym wydarzeniu.
3. Przewlekłe objawy fizyczne, w tym: nadpobudliwości, problemy ze snem, koncentracją, trudności z zapamiętywaniem, drażliwość, złość, omdlenia, nadmierna czujność.
Depresja i nadużywanie substancji psychoaktywnych również mogą być objawami zespołu stresu pourazowego. Mogą się również pojawić depresja maniakalna oraz szereg innych zaburzeń, np. jedzenie obsesyjno-kompulsywne. Niektóre osoby z PTSD mogą mieć za sobą nieudane próby samobójcze.
SPRAWDŹ: Uzależnienie od jedzenia. Dlaczego zajadamy problemy?
Zespół stresu pourazowego: diagnoza. Jak rozpoznać PTSD?
Aby rozpoznać zespół stresu pourazowego, należy stwierdzić występowanie wszystkich ww. objawów w czasie od jednego do trzech miesięcy od daty traumatycznego wydarzenia.
Zespół stresu pourazowego: leczenie. Jak pomóc osobie zmagającej się z PTSD?
W celu złagodzenia intensywnych objawów zespołu stresu pourazowego stosuje się głównie środki przeciw depresji. Jednak dopiero połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym daje najlepsze wyniki. Jedną z metod leczenia, stosowaną przez terapeutów, jest ekspozycja wyobrażeniowa, której celem jest redukcja lęku poprzez przywoływanie wspomnień o traumie pod okiem terapeuty.
Większość osób cierpiących na zespół stresu pourazowego, dzięki odpowiedniej psychoterapii, powraca do normalnego życia.