Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Konsultant:prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog-położnik
333 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Mięśniaki macicy trzeba jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego. Jakie są rodzaje mięśniaków i jakie dają objawy? Jak przebiega leczenie mięśniaków?

Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca znane. Podejrzewa się, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne - najczęściej bowiem mięśniaki występują u kobiet, u których stwierdza się wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Ale z drugiej strony nie każda kobieta tzw. wysokoestrogenna ma mięśniaki. Z kolei guzki rosną szybciej, kiedy organizm produkuje najwięcej hormonów płciowych lub gdy zażywamy niektóre leki hormonalne. Natomiast po menopauzie mogą się zmniejszyć. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości (od babki po wnuczkę itd.), choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły, ale i to nie jest regułą.

Nie przegap

Mięśniaki macicy: rodzaje

Mięśniaki są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.
W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:

  • podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, pokrywającej ją od strony jamy brzusznej,
  • śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz,
  • podśluzówkowe - rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz.

Na zewnątrz i wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki uszypułowane. Są one połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły (wygląda to jak balonik na sznurku).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Agusia84, 25.08.2014 10:49
a ja mam jednego mięśniaka, lekarz powiedział, że na razie nie warto nic z nim robić. Czy powinnam szukać innego lekarza?
Nie zarejestrowany, 24.08.2014 15:40
Miałam tam zabieg 3 do temu, bardzo polecam ale grunt to się zakwalifikować i oby ukrwienie mięśniaka nie było za duże! mięśniaki można embolizować w Lublinie -zabieg wykonuje radiolog i jest refundowany przez NFZ !!! ( nie embolizują mięśniaków uszypułowanych ). Można też w Niemczech- ale to koszt 4000-5000 euro, w ciągu 2,3 godzin mięśniaka podgrzewają ultradźwiękami a po 3,4 tygodniach ani śladu. Zero bólu, zero powikłań, zachowana płodność. Można im przesłać płytę z rezonansu magnetycznego do obejrzenia mięśniaka-uszypułowanych nie usuwają niestety. Lekarze oczywiście nie informują o tej metodzie....ale doskonale o niej wiedzą.... Zabiegi wykonywane są od 7 lat wyłącznie w Niemczech (3 kliniki) i w USA. Klinikum Dachau‚ Dachau‚ Germany Contact information Dr. Matthias Matzko, Leiter FUS-Center Ms. Sabine Kornprobst, Patientenmanagement Telephone: +49 (0) 700-MRgFUS00 ( +49 (0) 700 - 67 43 87 00), or +49 (0) 8131 - 76 392 Email: kornprobst@uterusmyome.de, info@uterusmyome.de Address: Amper Kliniken AG Klinikum Dachau Krankenhausstrase 15 D-85221 Dachau
 

Objawy mięśniaków macicy

Czy i jakie dolegliwości spowodują mięśniaki, zależy m.in. od ich umiejscowienia oraz wielkości. Podsurowicówkowe i śródścienne - czasem sprawiają ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne. Mogą to być bóle podbrzusza albo przypominające rwę kulszową, pojawia się uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Niekiedy prowadzą do zalegania lub nietrzymania moczu, innym razem są przyczyną przewlekłych zaparć, a nawet niedrożności jelit.
Podśluzówkowe - mogą powodować miesiączki bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami lub krwawienia między menstruacjami. Objawy te tłumaczy się utrudnionym obkurczaniem naczyń krwionośnych macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej w czasie miesiączki. Obfite, długie krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a nawet anemii i niewydolności krążenia. Kobiety odczuwają wtedy osłabienie, bóle głowy, mają duszności i przyspieszone tętno.
Mięśniaki, które usadowiły się pod śluzówką macicy, są czasami przyczyną niepłodności (utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka), a także poronień i przedwczesnych porodów.
Podśluzówkowy uszypułowany - zdarza się, że uwypukla się do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się (rodzi się) do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze, podobne do porodowych.
Ostre bóle i krwawienie występują również wtedy, gdy dojdzie do skręcenia się szypuły mięśniaka znajdującego się w jamie brzusznej.

3
2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 07.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 333)
Ala, 21.09.2014 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brałam esmyę- 2 etapy kuracji ( 3 miesiące, 3 miesiące przerwy i kolejne i 3 miesiące ) Mięśniak z 6 cm zmniejszył się do 2.2 cm. Na razie uniknęłam operacji. Niestety kuracja nie jest tania. NFZ jej nie refunduje. Proponuję też spróbować akupuntury, ale u dobrego lekarza, specjalisty z medycyny chińskiej, który traktuj człowieka jak całość.
 
Aneta, 11.09.2014 09.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam dziewczyny! Niestesty jak większość z Was, również mam mięśniaka 6cm, trzy lata temu miał 4cm., Obawiam się zabiegu, byłam już u Ludwina w Krakowie,( chciał przygotowć mnie do histeroskopii) dostałam Zoladex ale nic nie pomógł a nawet po nim, powiększył się trochę. Dostałam skierowanie na zabieg, niby wyłuszczenia ale podczas zabiegu nigdy nic nie wiadomo. Mam obfite miesiączki, muszę brać exacyl i cyklonaminę. Chyba zacznę pić te ziółka, to może troszkę się zmniejszy. A może coś wymyślą za jakiś czas, by mięśniaki nie spędzały snu z oczu niejednej z Nas. Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo zdrówka.
 
nika, 11.09.2014 08.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brałam esmeye nie pomogła ,brałam leki o małej ilości hormonów nie pomogły.W grudniu lekarka zadecyduje o skierowaniu do szpitala na operacje usunięcia mięśniaków i macicy .jeden ma 52mm a drugi mniejszy.Mam 40 lat.Jestem załamana.
 
ewa.g, 12.08.2014 22.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepsze jset leczenie u O.Bonifratrzy i między innymi czerwona koniczyna dobre jest na mięśniaki i inne dolegliwości kobiece.Dodam,ze powinno sie mieć podczas badań i zabiegów,poeodów osobę bliską jak męża itp!!Jest to wsparcie gdzie dzieki mężowi nie doszło do usówania czegkolwiek jak chcial robic to ginekolog.Bedac sama nie ovronila bym sie bo byłam wystraszona,a wiem ,ze czesto lekarze przeprowadzają zabiegi te które sa dobrzeplaten!!A mamy Prawo Pacjent ust 2008 r art 21 do obecności nawet w szpitalu podczas zabiegu i badania wtedy lekarze Liczą sie z Pacjentem!!!
 
bez macicy, 11.08.2014 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mięśniaki: leczenie, embolizacja, laparoskopia - wpisać w google i coś jest na ten temat na tej stronce. Poza tym szukajcie specjalisty od histeroskopowego usuwania mięśniaków. Nie dajcie sobie usuwać narządu, lista negatywnych skutków takiego radykalnego zabiegu jest długa
 
iwcia, 03.08.2014 23.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
esmyja jest po to aby zmniejszyć je przed operacją ja brałam i jestem już po mineło 8 miesięcy i zaczeły rosnąć z podwojoną siłą
 
kobieta50, 28.07.2014 11.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kasiu, kiedy mięśniaki twoje bardziej urosną, to bedzie mniejsza szansa na usunięcie tylko samych mięśniaków, a nie możesz pozwolić sobie na utratę trzonu macicy, w twoim młodym wieku! Znajdz w okolicy specjaliste od np. histeroskopowego usuwania mięsniaków, takie ok 3 cm to teraz nie jest problem się ich pozbyć, może przezpochwowo, czy inną drogą. Wejdz w temat przede wszystkim, poszukaj informacji na temat Esmya - nadzieja na mięśniaki. Dużó jest w necie na ten temat
 
ania, 24.07.2014 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moje mięśniaki to 45mm,36mm i wiele mniejszych,piłam zioła Klimuszki,poza tym tydzień przed każdą miesiączką pije zioła dla pań,bardzo mi pomagają nie muszę jeść tabletek przeciwbulowych a mięśniaki nie powiększają się.Dzięki Aniu z USA za info od Ciebie spróbuje teraz herbatki tej co Ty,chcę pomniejszyć moje mięśniaki,bo nie chcę być operowana.
 
irisha, 21.07.2014 09.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Kasiu!co to za lek Pani brała!i co teraz jest w porządku///??
 
irisha, 21.07.2014 09.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam!dziewczyny pomózcie! jakie to sa zioła na miesniaki,co jeszcze ktos stosował,prosze o porade ,mam wyznaczona operacje,ale nie chce!!!!!!!!!!!chce spróbowac moze cos jednak zmniejszy te miesniaki,a moze cud i pomoze!!!!!!!!!!prosze o rade!!!!!!!!!
 
następne »
strona 1 z 34
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Piersi - spokojnie, to tylko guzek Piersi - spokojnie, to tylko guzek

Zgrubienia czy guzki w piersiach nie muszą wcale oznaczać raka piersi. I tak właśnie jest w 8 na 10...

więcej

13704

Polipy macicy: szyjkowe i endometrialne. Objawy i leczenie polipów macicy Polipy macicy: szyjkowe i endometrialne. Objawy i leczenie polipów macicy

Polipy macicy zwykle mają łagodną postać, jednak nie należy ich lekceważyć. W narządach rodnych...

więcej

14444

UPŁAWY – dolegliwość czy norma? UPŁAWY – dolegliwość czy norma?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy nie budzi niepokoju. Natomiast upławy, w przeciwieństwie do...

więcej

11738

NADŻERKA: przyczyny. Jakie są objawy nadżerki?

Wprawdzie nadżerka nie jest zmianą nowotworową, ale gdy zostanie zaniedbana, może z czasem...

więcej

14386

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 01, 2014

Ja już jestem po kuracji limvena na której schudłam 13 kiloragmów, nie mam najmniejszego problemu z utrzymaniem wagi

data

Październik 01, 2014

Mam 17 lat mierze 167 cm i waze 48 kg. Ludzie mówią po co się odchudzasz... A ja na to ze po prostu dobrze mi z niedowaga. Rano mocna kawa bez cukru i mleka i papieros w szkole nie jadam śniadan kiedy wracam jem polowe tego co na talerzu i czasami po 3 godz jakaś kolacja...nie jadam dużo...

data

Październik 01, 2014

Ludzie, zastanówcie się, co piszecie! 20 kg w 2 miesiące to może schudnąć osoba, która waży 150 kg! Przeważnie jeśli nie macie aż takiej nadwagi, to żeby schudnąć zdrowo (!!!) i skutecznie, potrzebujecie kilku miesięcy. Utrata 1 kg tygodniowo może nie jest super efektowna od razu, ale...

data

Październik 01, 2014

a co to znaczy zgodnie z zaleceniemi? byłaś na diecie która jest dołączona do opakowania Ja właśnie z dietą mam największy problem tnz. szybko mi się nudzi i nie potrafię wytrwać do końca ale ponoć po Novoslimie jest lepiej...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.