Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Konsultant: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog-położnik
344 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Mięśniaki macicy trzeba jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego. Jakie są rodzaje mięśniaków i jakie dają objawy? Jak przebiega leczenie mięśniaków?

Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca znane. Podejrzewa się, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne - najczęściej bowiem mięśniaki występują u kobiet, u których stwierdza się wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Ale z drugiej strony nie każda kobieta tzw. wysokoestrogenna ma mięśniaki. Z kolei guzki rosną szybciej, kiedy organizm produkuje najwięcej hormonów płciowych lub gdy zażywamy niektóre leki hormonalne. Natomiast po menopauzie mogą się zmniejszyć. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości (od babki po wnuczkę itd.), choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły, ale i to nie jest regułą.

Nie przegap

Mięśniaki macicy: rodzaje

Mięśniaki są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.
W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:

 • podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, pokrywającej ją od strony jamy brzusznej,
 • śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz,
 • podśluzówkowe - rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz.

Na zewnątrz i wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki uszypułowane. Są one połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły (wygląda to jak balonik na sznurku).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.12.2014 18:23
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2 https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8
Redakcja, 20.10.2014 12:01
Istnieje wiele skutecznych metod leczenia mięśniaków macicy. Jeśli doskwiera ci ten problem i chcesz sobie szybko z nim poradzić, sprawdź jakimi sposobami można wyleczyć mięśniaki :) ''Zabieg usunięcia mięśniaków macicy nie zawsze jest konieczny. Jeśli guzków jest niewiele, są małe i nie dają nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości, np. obfitych i bolesnych krwawień oraz bólu, lekarz decyduje się tylko na monitorowanie ich. Co 3-6 miesięcy trzeba wykonywać USG przezpochwowe, by obserwować czy i jak się zmieniają''. Link do artykułu: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/miesniaki-macicy-leczenie-jak-leczy-sie-miesniaki-macicy_39842.html
 

Objawy mięśniaków macicy

Czy i jakie dolegliwości spowodują mięśniaki, zależy m.in. od ich umiejscowienia oraz wielkości.

 • Podsurowicówkowe i śródścienne - czasem sprawiają ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne. Mogą to być bóle podbrzusza albo przypominające rwę kulszową, pojawia się uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Niekiedy prowadzą do zalegania lub nietrzymania moczu, innym razem są przyczyną przewlekłych zaparć, a nawet niedrożności jelit.
 • Podśluzówkowe - mogą powodować miesiączki bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami lub krwawienia między menstruacjami. Objawy te tłumaczy się utrudnionym obkurczaniem naczyń krwionośnych macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej w czasie miesiączki. Obfite, długie krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a nawet anemii i niewydolności krążenia. Kobiety odczuwają wtedy osłabienie, bóle głowy, mają duszności i przyspieszone tętno. Mięśniaki, które usadowiły się pod śluzówką macicy, są czasami przyczyną niepłodności (utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka), a także poronień i przedwczesnych porodów.
 • Podśluzówkowy uszypułowany - zdarza się, że uwypukla się do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się (rodzi się) do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze, podobne do porodowych. Ostre bóle i krwawienie występują również wtedy, gdy dojdzie do skręcenia się szypuły mięśniaka znajdującego się w jamie brzusznej.

Mięśniaki macicy - diagnoza

Już na podstawie objawów ginekolog może podejrzewać mięśniaki. Ale do postawienia diagnozy potrzebne jest badanie ginekologiczne i wynik przezpochwowego badania ultrasonograficznego. USG powinno być wykonane przez ginekologa ultrasonografistę i w sprawdzonym gabinecie - wtedy jest wiarygodne. Po wprowadzeniu głowicy aparatu do pochwy lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, wnętrze jamy macicy i jajniki oraz określić rodzaj, a także wielkość mięśniaków (badanie jest w stanie wykryć nawet bardzo małe guzki, kiedy nie dają one żadnych objawów).

Czy i jak leczyć mięśniaki macicy?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie stanowią bowiem niebezpieczeństwa dla zdrowia. Trzeba jednak zgłaszać się do ginekologa na badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy guzki nie rosną. Specjaliści uspokajają, że guzy rosnące systematycznie, ale powoli są zwykle zmianami łagodnymi. Złośliwieją zaledwie w 0,2-0,5 proc. przypadków. Również nie wszystkie te, które powiększają się szybko, są guzami złośliwymi. Mięśniaki, które wywołują niewielkie objawy, leczy się farmakologicznie (środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi), a w uzasadnionych przypadkach podaje się leki hormonalne. Ale hormony nie są lekarstwem na mięśniaki, niekiedy mogą tylko przyczynić się do ich zmniejszenia. Lekarze stosują je coraz rzadziej, bo wprowadzanie kobiety w tzw. menopauzę farmakologiczną wiąże się z silnymi objawami charakterystycznymi dla klimakterium, np. uderzeniami gorąca, bezsennością czy osteoporozą, które trzeba niwelować, podając inne hormony. Po odstawieniu leków hormonalnych mięśniaki mogą rosnąć szybciej.

Ważne

Ważne

Nieprawda, że:

 • mięśniakami najbardziej zagrożone są kobiety między 30 a 45 rokiem życia. Kobiety w tym wieku częściej chodzą do ginekologa, dlatego statystycznie częściej stwierdza się u nich mięśniaki.
 • po menopauzie mięśniaki mogą same zaniknąć. Z wiekiem dochodzi do fizjologicznego zmniejszenia narządu rodnego, w tym również mięśniaków. Jednak one nadal istnieją.

Usuwanie mięśniaków macicy

Mięśniaki najczęściej usuwa się w czasie operacji brzusznej, w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). W przypadku małych guzków podsurowicówkowych uszypułowanych czasami można zastosować metodę laparoskopową. Zwykle jednak za pomocą laparoskopu usuwa się je "przy okazji", np. podczas usuwania torbieli. Laparoskopii mogą się poddać jedynie kobiety zupełnie zdrowe. Przeciwwskazaniem do zabiegu są bowiem m.in. nadciśnienie tętnicze, schorzenia neurologiczne, otyłość, zaburzenia krążenia, żylaki i problemy endokrynologiczne. Pozycja, w jakiej się go wykonuje - głową do dołu - jest niebezpieczna dla kobiet, które mają nadciśnienie tętnicze czy schorzenia neurologiczne, ponieważ powoduje przekrwienie mózgu.
Niekiedy mięśniaki podśluzówkowe rodzące się do pochwy można usunąć od jej strony. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub krótkim dożylnym.

Kiedy najlepiej usuwać mięśniaki macicy?

Niezależnie od zastosowanej metody mięśniaki usuwa się po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu (przed 14 dniem). Najpewniej kobieta nie jest wówczas w ciąży, ponadto w tych dniach mniejsze jest krwawienie zarówno w czasie, jak i po zabiegu. Po operacji brzusznej ze szpitala wychodzi się zwykle już w czwartej dobie od zabiegu, po laparoskopii - drugiego dnia, po usunięciu mięśniaków od strony pochwy - po upływie doby. Czas rekonwalescencji jest sprawą indywidualną każdej kobiety. Ale zwykle po miesiącu wraca się do formy i zapomina, że operacja w ogóle miała miejsce.

Na czym polega operacja usunięcia mięśniaków macicy?

Zakres operacji w dużym stopniu zależy od wieku, wielkości mięśniaków i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Może polegać na wyłuszczeniu mięśniaków (jednak nie gwarantuje to, że nie pojawią się nowe) albo na częściowym lub całkowitym usunięciu narządu rodnego. Nie powinno się wycinać całej macicy, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Zasada jest taka: usuwa się tylko to, co jest chore. Kobieta musi wiedzieć, co w wyniku operacji zyska, a co straci i podjąć decyzję, czy akceptuje proponowane leczenie.

 • U kobiet, które jeszcze nie rodziły, i u tych, które chcą mieć dzieci, wykonuje się operacje oszczędzające, czyli usuwa się mięśniaki, zachowując całą macicę. W czasie ich wyłuszczania może jednak dojść do otwarcia jamy macicy. Wtedy trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami uniemożliwiającymi zajście w ciążę. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i kobieta może próbować zajść w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po operacji mięśniaków należy do tych wysokiego ryzyka i wymaga częstszych niż zwykle wizyt u ginekologa, a gdy doszło do otwarcia macicy - rozwiązanie następuje za pomocą cesarskiego cięcia. Poród siłami natury grozi bowiem pęknięciem macicy.
 • Jeżeli kobieta w okresie przed menopauzą ma duże guzy, obfite miesiączki i dobrą cytologię (I lub II grupę wg klasyfikacji Papanicolau), proponuje się usunięcie trzonu macicy, ale pozostawienie szyjki. Gdy wyniki cytologii nie są dobre, usuwa się też szyjkę. Jeśli kobieta nie przekroczyła 47. roku życia, można pozostawić również jajniki, pod warunkiem że nie ma zmian i w czasie operacji pobrano z nich wycinki.
 • Kobietom ok. 50 roku życia, zarówno tym, które jeszcze mają regularne miesiączki, jak i tym, które weszły w okres klimakterium, usuwając mięśniaki (niezależnie od tego, czy usuwa się tylko trzon macicy czy macicę z szyjką), proponuje się również usunięcie jajników, ponieważ w tym wieku ich funkcja w organizmie zanika. Po operacji wprowadza się hormonalną terapię zastępczą (HTZ).
 • U kobiet, które ukończyły 60 lat, przy okazji usunięcia mięśniaków usuwa się najczęściej cały narząd rodny.

Ważne

Ważne

W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu mięśniaków. Lekarz zwykle proponuje go, gdy:

 1. mięśniaki dają uporczywe dolegliwości, np. krwawienia, bóle,
 2. guzy uniemożliwiają zajście w ciążę,
 3. guz szybko rośnie, np. w ciągu trzech miesięcy powiększy się z 10 do 25 cm (podejrzewa się, że nie jest to łagodny mięśniak, tylko złośliwy mięsak),
 4. uszypułowane mięśniaki są ruchome - nie z tego powodu, że same w sobie stanowią zagrożenie, tylko dlatego, by nie dopuścić do skręcenia “tasiemki”, którą są przymocowane do macicy (blokowałoby to ukrwienie tkanki, prowadząc do jej martwicy).

A może embolizacja tętnic?

Wykonuje ją wciąż niewiele ośrodków w Polsce. Polega na wywołaniu wokół mięśniaka zakrzepicy, w wyniku której dochodzi do zamknięcia dopływu krwi do guza. Do tętnic macicznych wprowadza się cieniutki cewnik, przez który najpierw podaje się środek cieniujący (kontrast), a następnie tzw. preparat embolizacyjny PVA, który zamyka naczynia zaopatrujące mięśniak w krew. W ten sposób można usuwać jeden lub kilka mięśniaków jednocześnie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle następnego dnia po embolizacji pacjentki wracają do domu. Na skutek niedokrwienia mięśniaki zmniejszają się średnio o połowę po trzech miesiącach od zabiegu i o 70-80 proc. po pół roku. Czasami jednak wypadają do jamy macicy i wtedy trzeba usunąć je operacyjnie. Zabiegi wykonuje się w przypadku mięśniaków nieuszypułowanych, nie większych niż 5-10 cm. NFZ nie finansuje embolizacji. Za zabieg trzeba więc zapłacić z własnej kieszeni.

Mięśniaki macicy a ciąża

Nic się z nimi nie robi - rosną wraz z rozwijającym się płodem. Gdy mięśniaki są tak usytuowane, że nie stanowią przeszkody - kobieta może rodzić siłami natury. Jeśli natomiast mogłyby spowodować jakieś komplikacje w czasie akcji porodowej, wtedy wykonuje się cesarskie cięcie. Mięśniaki można usunąć najwcześniej pół roku po porodzie. Jeśli jednak nie dają żadnych dolegliwości, nie jest to konieczne. Trzeba się natomiast pozbyć mięśniaków przed zajściem w kolejną ciążę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 13.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 344)
angi, 13.03.2015 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Miałam mięśniaka w wymiarach 55/56mm. Jestem po laparoskopii nie cały miesiąc i czuję się super. Mięśniaka odczuwałam nawet podczas stosunku co mnie zniechęcało do seksu. Miałam też inne objawy związane z nim np. ucisk na odbyt. Wszystko wróciło do normy i jest ok:)
 
asko, 06.03.2015 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
refundowane jest chirurgiczne wyłuskanie mięśniaków lub/i usunięcie macicy a embolizacja tylko w Lublinie na NFZ i to też nie każda kobieta się załapie
 
bogusia, 24.02.2015 21.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem po raz pierwszy chora co roku robiłam badania nic mi nie dolegało a tu nagle w ciągu 5 miesięcy przyszedł sobie mięśniak o wielkości piłki tenisowej dowiedziałam się tydzień temu czeka mnie operacja do tego jeszcze nadżerka.Objawy pokazały się natychmiast dostałam miesiączkę ale jak nigdy trzy tygodnie wcześniej i bolesną i duże skrzepy.grozi mi usunięcie macicy mam dopiero 36 lat .zadaje sobie pytanie czy się boje ....nie .Mam pytanie czy taki zabieg jest refundowany przez NFZ.Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia.
 
Ania, 25.01.2015 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/termoablacja-ultradzwiekowa-miesniakow-macicy-nowa-metoda-leczenia_36492.html - tutaj jest dużo i fajnych informacji.
 
Katarzyna , 23.11.2014 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy słyszałyście o nowej metodzie leczenia bezoperacyjnego mięśniaków macicy , jaka jest termoablacja ultradźwiękowa. Ponoć jest wykonywana jedynie w szpitalu PRO-Familia w Rzeszowie? Mięśniaki są rozbijane poprzez wiązkę fal ultradźwiękowych.
 
ewka, 06.11.2014 13.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj Basik. Szkoda że nie podałaś jak ten cudowny lekarz się nazywa może wiele kobiet by skorzystało.
 
izka, 30.10.2014 08.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
link do ankiety - wyświetla się komunikat "Żądany plik nie istnieje". Nie pomożemy Pani niestety
 
student, 26.10.2014 21.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zwracam się z uprzejmą prośbą do Pań o wypełnienie całkowicie anonimowych ankiet na temat jakości życia kobiet z mięśniakami macicy. Ankiety posłużą do przygotowania pracy naukowej na temat wpływu mięśniaków na jakość życia i funkcjonowanie seksualne kobiet. Dziękuję i pozdrawiam usmiech.gif Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1Cc1kPpj8VUsd 8WPQui5uG6DDMlBk-w-G7-1BKc3lKz4/viewform?c=0&amp ;w=1&usp=mail_form_link
 
ewa, 21.10.2014 00.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poprosze o namiar na lekarza ewuss77@gmail.com
 
Basik_, 09.10.2014 00.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Drogie Panie! Chciałabym dodać Wam otuchy. Jestem już miesiąc po wyłuszczeniu mięśniaka. Byłam wcześniej leczona Esmya, ale po kuracji mięśniak zmniejszył się tylko 2 cm i natychmiast urósł. Miałam wrażenie, że czuje jak ten guz rośnie. Powodował problem z pęcherzem moczowym - praktycznie nie czułam parcia na pęcherz. Wiedziałam, że operacja może się wiązać z ryzykiem komplikacji i koniecznością usunięcia macicy. Trafiłam na cudownego lekarza, który podczas prawie 4 godzin operacji walczył o moja macicę. Wiedział, że psychicznie nie jestem w stanie zaakceptować usunięcia macicy i uszanował moja prośbę o pomoc. Nie proponował mi nawet tak radykalnego zabiegu i to mimo tego, iż nie planuję już ciąży. Teraz wracam do zdrowia i ciesze się życiem. Pamiętajcie, że nie musicie się godzić na usunięcie macicy. Ja z moją żyje już 40 lat, jest mi z nią dobrze i nie chce się jej pozbywać ;-)
 
następne »
strona 1 z 35
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Grzybica pochwy - objawy. Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy? Diagnostyka i leczenie Grzybica pochwy - objawy. Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy? Diagnostyka i leczenie

Objawy grzybicy pochwy to upławy, świąd, pieczenie, czasem ból okolic intymnych. Grzybica pochwy...

więcej

32697

Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji

Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego środka. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha...

więcej

25823

Piersi - spokojnie, to tylko guzek Piersi - spokojnie, to tylko guzek

Zgrubienia czy guzki w piersiach nie muszą wcale oznaczać raka piersi. I tak właśnie jest w 8 na 10...

więcej

27306

NADŻERKA: przyczyny. Jakie są objawy nadżerki?

Wprawdzie nadżerka nie jest zmianą nowotworową, ale gdy zostanie zaniedbana, może z czasem...

więcej

29687

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Objawy bólowe, o których wspominasz, są wynikiem przeciążenia - zarówno na skutek pracy, jak i aktywności fizycznej. Może być to związane z zespołem przeciążeniowym kręgosłupa w wyniku zablokowania...

Brak wzwodu może być uwarunkowany hormonalnie. Najważniejszymi hormonami w tych zaburzeniach są testosteron i prolaktyna. Na aktywność tych hormonów mogą mieć wpływ białka je wiążące, inne hormony i...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 01, 2015

Ja biorę właśnie tabletki Slimcea na głód. a raczej aby blokowały mi chęć do podjadania. Działają :)

data

Marzec 31, 2015

Mój dietetyk poradził mi abym napisała do tej strony: http://lipocut.pl/ bo dietetyk czytał pozytywne opinie w Glamour i jakiś jeszcze innych czasopisamach.

data

Marzec 31, 2015

za zwyczaj pierw się traci wodę nie kg :-)

data

Kwiecień 01, 2015

brałam kiedyś kilka różnych suplementów z różnym skutkiem. Obecnie biorę Slimcea. Jestem z nich najbardzije zadowolona. Ich bogaty skład (aż 15 naturalnych składników) widać że działa i powoduje uśmiech na mojej twarzy. SPadek wagi jaki osiągam jest tak motywujący.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.