Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Konsultant: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog-położnik
350 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach macicy. Może je mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Mięśniaki macicy trzeba jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego. Jakie są rodzaje mięśniaków i jakie dają objawy? Jak przebiega leczenie mięśniaków?

Mięśniaki macicy (włókniaki macicy, łac. myoma, l.mn. myomata uteri) ) to łagodne guzy gładkokomórkowe, które bardzo rzadko (0,1-0,8 procenta) złośliwieją tworząc mięsaki gładkokomórkowe (łac. leiomyosarcoma). Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca znane. Podejrzewa się, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne - najczęściej bowiem mięśniaki występują u kobiet, u których stwierdza się wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Ale z drugiej strony nie każda kobieta tzw. wysokoestrogenna ma mięśniaki. Z kolei guzki rosną szybciej, kiedy organizm produkuje najwięcej hormonów płciowych lub gdy zażywamy niektóre leki hormonalne. Natomiast po menopauzie mogą się zmniejszyć. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości (od babki po wnuczkę itd.), choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły, ale i to nie jest regułą.

Mięśniaki macicy: rodzaje

Mięśniaki są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.
W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:

 • podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, pokrywającej ją od strony jamy brzusznej
 • śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz
 • podśluzówkowe - rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz

Na zewnątrz i wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki uszypułowane. Są one połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły (wygląda to jak balonik na sznurku).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.03.2017 20:25
wg ksiazki str 86 APTEKA PANA BOGAS M TRABEN na silne krwawienia pije sie rano 1 SZKLANKĘ na czczo 0,5 h przed jedzeniem jedną szklankę z takich ziół dobrze wymieszanych: 50 G KORZENIA KOZŁKA I 25 G KWIATÓW ARNIKI, 25 G MCHU ISLANDZKIEGO, 25 G MELISY, 25 G KRWAWNIKA I 25 G SZAŁWII. nA 1/4 LITRA WODY WZIĄc PEŁNĄ ŁYŻECZKĘ DO HERBATY , ZALAĆ WRZĄTKIEM I POZOSTAWIĆ NA 3 MINUTY. IDEALNA HERBATKA NA SAMOPOCZUCIE I ZAPOBIEGA ZABURZENIEM OKRESU PRZEKWITANIA. PO MIESIĄCU POWINNO SIĘ POPRAWĆ, ALE TRZEBA PIĆ DŁUGO kilka lat Kasia Ć szukajcie drugiej ksiązki Uzdrowieni dzięki Marii Treben. Listy i relacje o uzdrowieniach osiągniętych dzięki książce "Apteka Pana Boga" Maria Treben, TAM WIDAC JAK TO DZIAŁA
Nie zarejestrowany, 19.03.2017 20:07
tr. 108/109 z książki Powinno być 300g nagietka i 300 g krwawnika, wspomina jest też pokrzywa chyba tyle samo. Mieszamy.. codziennie przygotowuje sie 1,5-2 litrów herbatki biorąc po 6- 8 łyżeczek do herbaty kopiaastych . herbatkę pije się lykami w ciagu dnia. pije sie w ciągu dnia 3 LYŻKI STOŁOWE ZIÓŁ SZWEDZKICH MALYMI PORCJAMI Z HERBATKĄ
 

Objawy mięśniaków macicy

Czy i jakie dolegliwości spowodują mięśniaki, zależy m.in. od ich umiejscowienia oraz wielkości.

 • Mięśniaki podsurowicówkowe i śródścienne - czasem sprawiają ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne. Mogą to być bóle podbrzusza albo przypominające rwę kulszową, pojawia się uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Niekiedy prowadzą do zalegania lub nietrzymania moczu, innym razem powodują przewlekłe zaparcia, a nawet niedrożności jelit.
 • Mięśniaki podśluzówkowe - mogą powodować miesiączki bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami lub krwawienia między menstruacjami. Objawy te tłumaczy się utrudnionym obkurczaniem naczyń krwionośnych macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej w czasie miesiączki. Obfite miesiączki, długie krwawienia mogą prowadzić do anemii, a nawet niewydolności krążenia. Kobiety odczuwają wtedy osłabienie, bóle głowy, mają duszności i przyspieszone tętno. Mięśniaki, które usadowiły się pod śluzówką macicy, są czasami przyczyną niepłodności (utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka), a także poronień i przedwczesnych porodów.
 • Mięsniaki podśluzówkowe uszypułowane - zdarza się, że uwypukla się do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się (rodzi się) do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze macicy, podobne do porodowych. Ostre bóle i krwawienie występują również wtedy, gdy dojdzie do skręcenia się szypuły mięśniaka znajdującego się w jamie brzusznej.

Mięśniaki macicy - diagnoza

Już na podstawie objawów ginekolog może podejrzewać mięśniaki. Ale do postawienia diagnozy potrzebne jest badanie ginekologiczne i wynik przezpochwowego badania ultrasonograficznego. USG przezpochwowe powinno być wykonane przez ginekologa ultrasonografistę i w sprawdzonym gabinecie - wtedy jest wiarygodne. Po wprowadzeniu głowicy aparatu do pochwy lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, wnętrze jamy macicy i jajniki oraz określić rodzaj, a także wielkość mięśniaków (badanie jest w stanie wykryć nawet bardzo małe guzki, kiedy nie dają one żadnych objawów).

Czy i jak leczyć mięśniaki macicy?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie stanowią bowiem niebezpieczeństwa dla zdrowia. Trzeba jednak zgłaszać się do ginekologa na badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy guzki nie rosną. Specjaliści uspokajają, że guzy rosnące systematycznie, ale powoli są zwykle zmianami łagodnymi. Złośliwieją zaledwie w 0,2-0,5 proc. przypadków. Również nie wszystkie te, które powiększają się szybko, są guzami złośliwymi.

Mięśniaki, które wywołują niewielkie objawy, leczy się farmakologicznie (środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi), a w uzasadnionych przypadkach podaje się leki hormonalne. Ale hormony nie są lekarstwem na mięśniaki, niekiedy mogą tylko przyczynić się do ich zmniejszenia. Lekarze stosują je coraz rzadziej, bo wprowadzanie kobiety w tzw. menopauzę farmakologiczną wiąże się z silnymi objawami charakterystycznymi dla klimakterium (uderzenia gorąca, bezsenność czy osteoporoza), które trzeba niwelować, podając inne hormony. Po odstawieniu leków hormonalnych mięśniaki mogą rosnąć szybciej.

Ważne

Ważne

Nieprawda, że:

 • mięśniakami najbardziej zagrożone są kobiety między 30 a 45 rokiem życia - po prostu kobiety w tym wieku częściej chodzą do ginekologa, dlatego statystycznie częściej stwierdza się u nich mięśniaki
 • po menopauzie mięśniaki mogą same zaniknąć, bo z wiekiem dochodzi do fizjologicznego zmniejszenia narządu rodnego, w tym również mięśniaków, jednak one nadal istnieją

Ważne

Ważne

W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu mięśniaków. Lekarz zwykle proponuje go, gdy:

 1. mięśniaki dają uporczywe dolegliwości, np. krwawienia, bóle
 2. guzy uniemożliwiają zajście w ciążę
 3. guz szybko rośnie, np. w ciągu trzech miesięcy powiększy się z 10 do 25 cm (podejrzewa się, że nie jest to łagodny mięśniak, tylko złośliwy mięsak)
 4. uszypułowane mięśniaki są ruchome - nie z tego powodu, że same w sobie stanowią zagrożenie, tylko dlatego, by nie dopuścić do skręcenia "tasiemki", którą są przymocowane do macicy (blokowałoby to ukrwienie tkanki, prowadząc do jej martwicy).

Usuwanie mięśniaków macicy

Mięśniaki najczęściej usuwa się w czasie operacji brzusznej, w znieczuleniu zewnątrzoponowym (przewodowym lub podpajęczynówkowym). W przypadku małych guzków podsurowicówkowych uszypułowanych czasami można zastosować metodę laparoskopową. Zwykle jednak za pomocą laparoskopu usuwa się je "przy okazji", np. podczas usuwania torbieli. Laparoskopii mogą się poddać jedynie kobiety zupełnie zdrowe. Przeciwwskazaniem do zabiegu są bowiem m.in. nadciśnienie tętnicze, schorzenia neurologiczne, otyłość, zaburzenia krążenia, żylaki i problemy endokrynologiczne. Pozycja, w jakiej się go wykonuje - głową do dołu - jest niebezpieczna dla kobiet, które mają nadciśnienie tętnicze czy schorzenia neurologiczne, ponieważ powoduje przekrwienie mózgu.

Niekiedy mięśniaki podśluzówkowe rodzące się do pochwy można usunąć od jej strony. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub krótkim dożylnym.

Kiedy najlepiej usuwać mięśniaki macicy?

Niezależnie od zastosowanej metody mięśniaki usuwa się po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu (przed 14 dniem). Najpewniej kobieta nie jest wówczas w ciąży, ponadto w tych dniach mniejsze jest krwawienie zarówno w czasie, jak i po zabiegu. Po operacji brzusznej ze szpitala wychodzi się zwykle już w czwartej dobie od zabiegu, po laparoskopii - drugiego dnia, po usunięciu mięśniaków od strony pochwy - po upływie doby. Czas rekonwalescencji jest sprawą indywidualną każdej kobiety. Ale zwykle po miesiącu wraca się do formy i zapomina, że operacja w ogóle miała miejsce.

Na czym polega operacja usunięcia mięśniaków macicy?

Zakres operacji w dużym stopniu zależy od wieku, wielkości mięśniaków i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Może polegać na wyłuszczeniu mięśniaków (jednak nie gwarantuje to, że nie pojawią się nowe) albo na częściowym lub całkowitym (histerektomia) usunięciu narządu rodnego. Nie powinno się wycinać całej macicy, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Zasada jest taka: usuwa się tylko to, co jest chore. Kobieta musi wiedzieć, co w wyniku operacji zyska, a co straci i podjąć decyzję, czy akceptuje proponowane leczenie.

 • U kobiet, które jeszcze nie rodziły, i u tych, które chcą mieć dzieci, wykonuje się operacje oszczędzające, czyli usuwa się mięśniaki, zachowując całą macicę. W czasie ich wyłuszczania może jednak dojść do otwarcia jamy macicy. Wtedy trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami uniemożliwiającymi zajście w ciążę. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i kobieta może próbować zajść w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po operacji mięśniaków należy do tych wysokiego ryzyka i wymaga częstszych niż zwykle wizyt u ginekologa, a gdy doszło do otwarcia macicy - rozwiązanie następuje za pomocą cesarskiego cięcia. Poród siłami natury grozi bowiem pęknięciem macicy.
 • Jeżeli kobieta w okresie przed menopauzą ma duże guzy, obfite miesiączki i dobrą cytologię, proponuje się usunięcie trzonu macicy, ale pozostawienie szyjki. Gdy wyniki cytologii nie są dobre, usuwa się też szyjkę. Jeśli kobieta nie przekroczyła 47. roku życia, można pozostawić również jajniki, pod warunkiem że nie ma zmian i w czasie operacji pobrano z nich wycinki.
 • Kobietom ok. 50 roku życia, zarówno tym, które jeszcze mają regularne miesiączki, jak i tym, które weszły w okres klimakterium, usuwając mięśniaki (niezależnie od tego, czy usuwa się tylko trzon macicy czy macicę z szyjką), proponuje się również usunięcie jajników, ponieważ w tym wieku ich funkcja w organizmie zanika. Po operacji wprowadza się hormonalną terapię zastępczą (HTZ).
 • U kobiet, które ukończyły 60 lat, przy okazji usunięcia mięśniaków usuwa się najczęściej cały narząd rodny.
Polecamy
Mięśniaki macicy - leczenie nieoperacyjne octanem uliprystalu

Mięśniaki macicy - leczenie nieoperacyjne octanem uliprystalu

Przy mięśniakach macicy można zastosować leczenie nieoperacyjne (farmakologiczne). Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod jest leczenie mięśniaków macicy octanem uliprystalu. Jakie ...

A może embolizacja mięśniaków?

Embolizacja mięśniaków polega na wywołaniu wokół mięśniaka zakrzepicy, w wyniku której dochodzi do zamknięcia dopływu krwi do guza. Do tętnic macicznych wprowadza się cieniutki cewnik, przez który najpierw podaje się środek cieniujący (kontrast), a następnie tzw. preparat embolizacyjny PVA, który zamyka naczynia zaopatrujące mięśniak w krew. W ten sposób można usuwać jeden lub kilka mięśniaków jednocześnie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle następnego dnia po embolizacji pacjentki wracają do domu. Na skutek niedokrwienia mięśniaki zmniejszają się średnio o połowę po trzech miesiącach od zabiegu i o 70-80 proc. po pół roku. Czasami jednak wypadają do jamy macicy i wtedy trzeba usunąć je operacyjnie. Zabiegi wykonuje się w przypadku mięśniaków nieuszypułowanych, nie większych niż 5-10 cm. NFZ nie finansuje embolizacji. Za zabieg trzeba więc zapłacić z własnej kieszeni.

Mięśniaki macicy a ciąża

Nic się z nimi nie robi - rosną wraz z rozwijającym się płodem. Gdy mięśniaki są tak usytuowane, że nie stanowią przeszkody - kobieta może rodzić siłami natury. Jeśli natomiast mogłyby spowodować jakieś komplikacje w czasie akcji porodowej, wtedy wykonuje się cesarskie cięcie. Mięśniaki można usunąć najwcześniej pół roku po porodzie. Jeśli jednak nie dają żadnych dolegliwości, nie jest to konieczne. Trzeba się natomiast pozbyć mięśniaków przed zajściem w kolejną ciążę.

Polecamy
Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - nowa metoda leczenia mięśniaków macicy

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - nowa metoda leczenia mięśniaków macicy

Termoablacja mięśniaków macicy to bezoperacyjna, i jak do tej pory jedyna, metoda leczenia mięśniaków macicy, która daje nadzieję na ich ...

Mięśniaki macicy: przyczyny i leczenie [wideo]

Mięśniaki macicy rozwijają się w ścianach macicy i nie są zmianami złośliwymi - to łagodne guzy gładkokomórkowe, czyli włókniaki. Mięśniaki macicy pojawiają się u różnych kobiet - bez względu na wiek. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? W jaki sposób leczy się mięśniaki? Na te pytania odpowiada nasz ekspert - lek. med. Ewelina Śliwka-Zapaśnik z Centrum LUX MED.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 07.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 350)
Beata, 22.08.2017 21.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Lublinie na NFZ wykonuję embolizację mięśniaków http://embolizacjamiesniakowmacicy.pl/nalezy-wiedziec,98.html
 
Maja, 27.07.2017 00.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowne Panie, Również mam miesniaki. W wieku 28 lat lekarz znalazl miesniak 10 cm. Miałam obfite miesiączki i krwawienie w środku cyklu. Z racji że starałam się o dziecko musiałam usunąć miesniaka. I tu sprawa potoczyla się szybko. Dostałam krwawienia i co za tym idzie anemi. Podczas operacji straciłam dużo krwi i się okazało ze mam dwa miesniaki, jeden za drugim. Na usg nic nie bylo widać. Miesniaki miały 12 i 6 cm. Ten mniejszy ukryty doprowadził do pęknięcia macicy. Na szczęście lekarzowi udało opanować sytuację. Po roku od operacji zaszlam w ciążę w trakcie której dorobilam się kolejnego miesniaka. Ciąża byla ciezka u musiała być zakończona prędzej ale dziecko bylo najwazniejsze.po roku musiałam zajść w drugą ciążę bo powstalo mi kilka nowych miesniaczkow. Dzis w wieku 33 lat z dwójką dzieci na koncie wiem że jak zacznę znow krwawic mocniej to będę mieć usunięta macice.
 
katrinas, 10.06.2016 13.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mięśniaki to bardzo przykra dolegliwość, sama borykałam się z takim problemem w sumie dalej z nimi walczę.
 
gosc, 09.08.2015 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie dla kazdej osoby z miesnikiami szkoda
 
gosc, 09.08.2015 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy miesniaki znikaja po menopauzie ?
 
Joanna, 03.07.2015 18.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto sprawdzic ten link dla Pan ktore mowia po angielsku: http://www.drmicozzi.com/shrink-fibroids-by-33-percent-with-soothing-tea Dr. Micozzi pisze w tym artykule o koniecznosci przyjmowania vitaminy d3 - conajmniej 5000 jednostek IU. Podnoszac jej poziom tylko ponad 20 ng/mL (niedobor!) ryzyko miesniakow spada o 1/3. Tylko godzinne wystawienie sie na slonce pomoglo w testach o 40procent zredukowac liczbe miesniakow. Doktor dalej pisze o koniecznosci picia zielonej herbaty, badz przyjmowaniu jej suplementow przez kobiety z miesniakami. Egipscy naukowcy zalecili przyjmowanie 800 mg ekstraktu z zielonej herbaty grupie kobiet. po 4 miesiacach ich liczba miesniakow spadla o 32.6 proc., zmniejszyly sie u nich krwawienia i wzrosla liczba czerwonych krwinek. Cierpie na anemie spowodowana miesniakami, ale sie nie poddaje. Natura ma nam wiele do zaoferowania! Zycze zdrowia!!!
 
Joanna, 27.04.2015 01.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowne Panie, Na PubMed mozna znalezc wiele badan dowodzacych zwiazku miedzy wystepowaniem miesniakow a braku witaminy d3 (to nie witamina, a hormon z mylaca nazwa...) polecam przeczytac. niestety tylko po angielsku. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23824422 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23493030 Musimy wszystkie zwiekszyc poziom d3. dzienna dawka to minimum 7000 IU... w naszym klimacie pozdrawiam
 
angi, 13.03.2015 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Miałam mięśniaka w wymiarach 55/56mm. Jestem po laparoskopii nie cały miesiąc i czuję się super. Mięśniaka odczuwałam nawet podczas stosunku co mnie zniechęcało do seksu. Miałam też inne objawy związane z nim np. ucisk na odbyt. Wszystko wróciło do normy i jest ok:)
 
asko, 06.03.2015 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
refundowane jest chirurgiczne wyłuskanie mięśniaków lub/i usunięcie macicy a embolizacja tylko w Lublinie na NFZ i to też nie każda kobieta się załapie
 
bogusia, 24.02.2015 21.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem po raz pierwszy chora co roku robiłam badania nic mi nie dolegało a tu nagle w ciągu 5 miesięcy przyszedł sobie mięśniak o wielkości piłki tenisowej dowiedziałam się tydzień temu czeka mnie operacja do tego jeszcze nadżerka.Objawy pokazały się natychmiast dostałam miesiączkę ale jak nigdy trzy tygodnie wcześniej i bolesną i duże skrzepy.grozi mi usunięcie macicy mam dopiero 36 lat .zadaje sobie pytanie czy się boje ....nie .Mam pytanie czy taki zabieg jest refundowany przez NFZ.Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia.
 
następne »
strona 1 z 35
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach...

więcej

189

Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla...

więcej

188

ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że...

więcej

183

ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

154

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.