Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy

2020-01-13 9:29 Monika Majewska

Termoablacja mięśniaków macicy to bezoperacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy, która daje nadzieję na ich całkowite wyeliminowanie. Jest ona polecana przede wszystkim kobietom, które do tej pory nie decydowały się na zabieg chirurgiczny usunięcia mięśniaków z obawy przed utratą szansy na urodzenie dziecka. Sprawdź, na czym polega ultradźwiękowa termoablacja mięśniaków macicy.

Termoablacja mięśniaków macicy to innowacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy - niezłośliwych nowotworów powstających z tkanki mięśniowej macicy. Jak wynika z badań, aż połowa kobiet zmagających się z mięśniakami macicy jest w wieku rozrodczym, co budzi szczególny niepokój, gdyż mogą one doprowadzić do bezpłodności lub problemów z donoszeniem ciąży.

Więcej: Mięśniaki macicy w ciąży

Niestety, dotychczasowe metody leczenia mięśniaków macicy nie gwarantowały całkowitego wyleczenia, a dodatkowo były obarczone ryzykiem wystąpienia licznych powikłań. Jednak co najgorsze - nie dawały one wielkich nadziei na założenie rodziny - po operacji usunięcia mięśniaków szanse na urodzenie dziecka maleją bowiem do 50-60 proc. Zupełnie inna - bo nieinwazyjna, bezpieczniejsza i skuteczniejsza - jest termoablacja ultradźwiękowa.

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - na czym polega zabieg?

Dotychczas terapia mięśniaków macicy polegała na chirurgicznym usunięciu nowotworu (przy większych zmianach) lub embolizacji (przy mniejszych rozmiarach guza). Termoablacja ultradźwiękowa jest pierwszą nieinwazyjną metodą leczenia mięśniaków macicy.

Jedyną placówką w Polsce i całej Europie Centralno-Wschodniej, w której będzie wykonywana termoablacja ultradźwiękowa, jest Specjalistyczny Szpital PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Podczas termoablacji ultradźwiękowej używa się sprzętu, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Urządzenie wysyła skupioną wiązkę energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy, która przenika przez skórę i tkanki miękkie, czego efektem jest miejscowe podwyższenie temperatury. Następnie zmienione nowotworowo tkanki zostają usunięte. Należy przy tym zaznaczyć, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone.

Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu, co było niemożliwe w przypadku stosowania dotychczasowych metod leczenia. Jednak to nie jedyne różnice między leczeniem operacyjnym i embolizacją a termoablacją ultradźwiękową. Ta nowoczesna metoda leczenia mięśniaków macicy pozwala także na skrócenie czasu rekonwalescencji i zmniejszenie liczby pacjentek z powikłaniami.

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - efekty

W ciągu sześć miesięcy od wykonania zabiegu ustępują objawy mięśniaków macicy, takie jak dolegliwości bólowe, krwawienia i obfite miesiączki, a masa guza zmniejsza się o 70-80 proc. Skuteczność zabiegu jest oceniania na 90 proc.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Asia W.
|

Z tego co pamiętam najchętniej kwalifikują młode kobiety, które jeszcze nie rodziły, ale dlaczego nie miałaby Pani spróbować, nigdy nie wolno rezygnować, jak nie zakwalifikują to nie, ale zapisać się można a nawet trzeba! Jak jest szansa na bezoperacyjne pozbycie się problemu!? W Rzeszowie podobno teraz mają więcej dotacji i więcej tych zabiegów wykonują, więc nic tylko zapisywać się i czekać na wizytę kwalifikacyjną.

Juliii
|

Prisze powiedzieć czy w wieku 45 lat kwalifikuje sie na taki zabieg mięśniak 7 cm rośnie na zewnątrz macicy

mima
|

Cześć dziewczyny. Czytam co jakiś czas wasze historie i cieszę się, że niektórym z Was się udaje. Ja jestem już (równo) dwa lata po LASH. Właściwie zapomniałam o tych nieustannych krwotokach, bólu i leżeniu w łóżku po 5 dni w miesiącu. Zjadłam kilogramy leków przeciwkrwotocznych, które i tak w moim mniemaniu nie skutkowały. To już jest za mną. Po co o tym piszę? ano po to, żeby powiedzieć wam, że życie bez macicy (jeśli nie planuje się już dzieci) jest takie samo jak "z". Dokładnie. Nie opuszczam moczu, nie przytyłam, nie spadło mi libido, orgazmy mam jak wcześniej. Byłam chyba jedną z pierwszych osób, które dostały się do Rzeszowa na konsultację. Niestety nie udało się zakwalifikować na zabieg. Niczego jednak nie żałuję. Dziś jestem zdrowa i czuję się świetnie. Dziewczyny, jeśli nie planujecie potomstwa, to nie upierajcie się za wszelką cenę przy tej metodzie. Nie ma potrzeby. Dużo zdrowia dla wszystkich. :-)

Annis
|

Witam zaciekawi mnie Twoj wpis poniewaz borykam sie z podobnym problemem. Gdzie byl wykonany zabieg i o ile zmniejszyl sie miesniak jak cos to prosze o info na malia strzalka82@wp.pl Pozdrawoam

Agnes
|

Do K a jakie mialas dolegliwosci przy tak duzym miesniaku? I jaki jest teraz duzy po roku? Ile masz lat i gdzie robilas termoablacje?

K
|

Miałam termoablację rok temu. Mięśniak miał 10 cm, cały czas sukcesywnie się zmniejsza. Miesiączki mam w końcu normalne, bez krwotoków, badania krwi w normie ;) Nie mam anemii, brzuch mnie nie boli. Jest wyraźna poprawa ;)

K
|

Robi moderator tak, żeby im było wygodniej :( A nam, kobietom z mięśniakami polecają leczenie esmyą, a potem i tak operacja ;(

stokrotkowa
|

czemu moderator usunął wpis o Esmya i tego czy termoablacja ma jakies skutki uboczne?

Asia W.
|

Witam, z tego co się orientuję to w Rzeszowie mają dotacje na kolejne lata, więc wykonują Termoablację bezpłatnie. Wiem że są też kliniki w Warszawie i Kielcach ale tam robili odpłatnie, nie wiem jak teraz...

ilona
|

Witam serdecznie, chciałam zapytać, czy ktoś się orientuje czy w Rzeszowie robią jeszcze bezpłatną termoablację? Lub gdzie indziej w Polsce bezpłatnie? Ktoś coś wie?