Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy

2020-01-13 9:29

Termoablacja mięśniaków macicy to bezoperacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy, która daje nadzieję na ich całkowite wyeliminowanie. Jest ona polecana przede wszystkim kobietom, które do tej pory nie decydowały się na zabieg chirurgiczny usunięcia mięśniaków z obawy przed utratą szansy na urodzenie dziecka. Sprawdź, na czym polega ultradźwiękowa termoablacja mięśniaków macicy.

Termoablacja mięśniaków macicy - nowa metoda leczenia mięśniaków macicy
Autor: Thinkstockphotos.com Termoablacja mięśniaków macicy to bezoperacyjna, i jak do tej pory jedyna, metoda leczenia mięśniaków macicy.

Spis treści

  1. Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - na czym polega zabieg?
  2. Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - efekty

Termoablacja mięśniaków macicy to innowacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy - niezłośliwych nowotworów powstających z tkanki mięśniowej macicy. Jak wynika z badań, aż połowa kobiet zmagających się z mięśniakami macicy jest w wieku rozrodczym, co budzi szczególny niepokój, gdyż mogą one doprowadzić do bezpłodności lub problemów z donoszeniem ciąży.

Więcej: Mięśniaki macicy w ciąży

Niestety, dotychczasowe metody leczenia mięśniaków macicy nie gwarantowały całkowitego wyleczenia, a dodatkowo były obarczone ryzykiem wystąpienia licznych powikłań. Jednak co najgorsze - nie dawały one wielkich nadziei na założenie rodziny - po operacji usunięcia mięśniaków szanse na urodzenie dziecka maleją bowiem do 50-60 proc. Zupełnie inna - bo nieinwazyjna, bezpieczniejsza i skuteczniejsza - jest termoablacja ultradźwiękowa.

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - na czym polega zabieg?

Dotychczas terapia mięśniaków macicy polegała na chirurgicznym usunięciu nowotworu (przy większych zmianach) lub embolizacji (przy mniejszych rozmiarach guza). Termoablacja ultradźwiękowa jest pierwszą nieinwazyjną metodą leczenia mięśniaków macicy.

Jedyną placówką w Polsce i całej Europie Centralno-Wschodniej, w której będzie wykonywana termoablacja ultradźwiękowa, jest Specjalistyczny Szpital PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Podczas termoablacji ultradźwiękowej używa się sprzętu, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Urządzenie wysyła skupioną wiązkę energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy, która przenika przez skórę i tkanki miękkie, czego efektem jest miejscowe podwyższenie temperatury. Następnie zmienione nowotworowo tkanki zostają usunięte. Należy przy tym zaznaczyć, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone.

Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu, co było niemożliwe w przypadku stosowania dotychczasowych metod leczenia. Jednak to nie jedyne różnice między leczeniem operacyjnym i embolizacją a termoablacją ultradźwiękową. Ta nowoczesna metoda leczenia mięśniaków macicy pozwala także na skrócenie czasu rekonwalescencji i zmniejszenie liczby pacjentek z powikłaniami.

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy - efekty

W ciągu sześć miesięcy od wykonania zabiegu ustępują objawy mięśniaków macicy, takie jak dolegliwości bólowe, krwawienia i obfite miesiączki, a masa guza zmniejsza się o 70-80 proc. Skuteczność zabiegu jest oceniania na 90 proc.