Jakie wynagrodzenie po przejściu z pełnego na pół etatu? [Porada eksperta]

2015-01-10 16:51

Jestem w ciąży i mam umowę na pół etatu. Jednak w momencie, kiedy poszłam na L4, byłam zatrudniona na pełny etat. Od przyszłego miesiąca znowu obowiązuje mnie umowa na pół etatu. Jakie wynagrodzenie będzie przysługiwało mi w kolejnym miesiącu?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Warto w tej sprawie skorzystać z pomocy organów Zakładu Ubezpieczeń społecznych. Przepisy prawa nie pokazują do końca przedstawionej w pytaniu sytuacji, a wykładnia systemowa może budzić problemy interpretacyjne. W mojej ocenie, jeżeli osoba pracowała na cały etat i w tym okresie zaszła w ciążę i skorzystała z zasiłku chorobowego, powinien on zostać obliczony na podstawie umowy z ostatnich 12 miesięcy.

Zgodnie z art. 23 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonej pracownicy stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli ciąża. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Warto też w tej sprawie skorzystać z pomocy Organów ZUS.  Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz.U. 2014 poz. 159)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta