Kiedy konieczna jest hospitalizacja w przypadku gruźlicy? [Porada eksperta]

2013-07-31 11:03

Czy aby zmusić osobę chorującą na gruźlicę do hospitalizacji, konieczne jest wydanie decyzji administracyjnej? Czy jest to raczej obowiązek powszechny, tak jak np. szczepienia i nie trzeba wydawać decyzji, żeby zmusić osobę do hospitalizacji?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Zgodnie z art. 34 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych i ludzi, obowiązkowej hospitalizacji podlegają osoby chore na gruźlicę w okresie prątkowania oraz osoby z uzasadnionym podejrzeniem o prątkowanie. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może nałożyć na osobę zakażoną lub chorą na chorobę zakaźną, albo osobę podejrzaną o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub osobę, która miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, obowiązki poddawania się:

a) zabiegom sanitarnym,

b) szczepieniom ochronnym,

c) po ekspozycyjnemu profilaktycznemu stosowaniu leków,

d) badaniom sanitarno-epidemiologicznym, w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań,

e) nadzorowi epidemiologicznemu,

f) kwarantannie,

g) leczeniu,

h) hospitalizacji,

i) izolacji;

j) zaniechania wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby - jeżeli są osobami zakażonymi, chorymi na chorobę zakaźną lub nosicielami;

k) stosowania się do nakazów i zakazów organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej służących zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

Postępowanie dotyczące podejrzenia lub rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej prowadzone przez państwowego inspektora sanitarnego ma administracyjny charakter, a jego stroną jest tylko ten podmiot, który ma interes prawny lub obowiązek wyprowadzony z konkretnie oznaczonego przepisu administracyjnego prawa materialnego, który może stanowić podstawę do sformułowania kategorii interesu lub obowiązku danego podmiotu.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( Dz. U. z 2008 Nr 234 poz. 1570 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta