Mięśniaki macicy - przyczyny. Kto jest w grupie ryzyka?

2019-06-10 8:32 Anna Ławniczak

Przyczyny mięśniaków macicy nie są do końca jasne. Zdaniem lekarzy, najprawdopodobniej ich powstanie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Wiadomo też, że pojawiają się zazwyczaj u kobiet między 35-45 rokiem życia.

Spis treści

  1. Przyczyny mięśniaków macicy - hormony
  2. Przyczyny mięśniaków macicy - geny
  3. Kto jest najbardziej narażony na mięśniaki macicy?

Przyczyny mięśniaków macicy nie są do końca jasne, bo żadna z teorii nie znajduje 100 procentowego potwierdzenia. Dobra wiadomość jest taka, że mięśniaki macicy to łagodne guzy macicy. Zaledwie 1 proc. z nich ulega złośliwej przemianie w mięsaka gładkokomórkowego.

Przyczyny mięśniaków macicy - hormony

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania mięśniaków macicy jest nadmiernie wysoki poziom estrogenów lub nadwrażliwość komórek na estrogeny. Jednak nie każda kobieta z wysokim poziomem estrogenów choruje na mięśniaki macicy. Kiedy próbowano leczyć mięśniaki podając progestageny okazało się, że w wielu przypadkach doprowadziło to do ich rozrostu. Stąd przypuszcza się, że także progesteron może być przyczyną tworzenia się mięśniaków macicy.

Zdarza się także, że mięśniaki występują np. po wyłyżeczkowaniu macicy z innych powodów. Przypuszcza się, że jest to reakcja komórek na uraz, podobny do reakcji skóry, na której powstają bliznowce.

Niektórzy lekarze przychylają się do teorii, że powodów skłonności do pojawiania się tych niezłośliwych guzków należy upatrywać w nieprawidłowościach rozwoju narządów rodnych jeszcze w okresie płodowym dziewczynki. Na pewno dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, bo mięśniaki macicy często występują rodzinnie.

Przyczyny mięśniaków macicy - geny

Kiedy mówimy o mięśniakach macicy, nie tylko rozmowa z lekarzem jest ważna. Wiele chorób ginekologicznych, w tym właśnie mięśniaki macicy, są bowiem dziedziczne. Zapoznanie się z historią choroby w rodzinie może pomóc skutecznie określić, czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na wybrane choroby.

Z taką wiedzą można zareagować odpowiednio wcześniej, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i podjąć niezbędne badania profilaktyczne. Niestety tylko niektóre z kobiet zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest wywiad rodzinny i mają za sobą rozmowę na temat takich chorób występujących w rodzinie. Jedynie 55 proc. Polek kiedykolwiek rozmawiało ze swoimi matkami na ten temat.

Zdaniem eksperta
dr hab. n. med. Sławomir Woźniak, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ekspert programu „Zdrowa ONA”
dr hab. n. med. Sławomir Woźniak, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ekspert programu "Zdrowa ONA"

Wiele chorób, w tym mięśniaki macicy, mogą mieć podłoże genetyczne i mogą być dziedziczone. Znajomość tendencji i historii chorób ginekologicznych w rodzinie – u matek, babek – może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który skłoni nas do wykonania badań profilaktycznych i konsultacji ze specjalistą. Tymczasem tylko nieco ponad połowa kobiet rozmawia na temat zdrowia ginekologicznego ze swoimi matkami. Apeluję więc do wszystkich pań, aby nie czekały, nie wstydziły się i zaczęły rozmawiać o swoim zdrowiu – zarówno z lekarzami, jak i rodziną

Kto jest najbardziej narażony na mięśniaki macicy?

Istnieje kilka czynników ryzyka, które sprawiają, że kobieta jest bardziej narażona na mięśniaki macicy. Jednak żaden z nich nie determinuje w 100 procentach pojawienia się choroby. Mięśniakom macicy sprzyja otyłość i nadwaga.

Nadmiar tkanki tłuszczowej, jak mówią lekarze - rozbudowanie zrębu tkanki tłuszczowej - prowadzi do wzmożonej produkcji estrogenów, która może wpłynąć na rozwój mięśniaków. Każde 10 kilogramów ponad prawidłową wagę zwiększa ryzyko mięśniaków o 20 proc.

Co ciekawe, nawet spadek wagi nie hamuje produkcji estrogenów, właśnie dlatego, że został rozbudowany zrąb tkanki tłuszczowej. Dlatego bardzo ważne jest, że by nie utyć i dbać o to, by nie dopuścić do nadwagi u dziewczynek.

Kobiety, które dłużej miesiączkują także są w większym stopniu narażone na pojawienie się mięśniaków macicy. Czynnikiem ryzyka jest pojawienie się pierwszej miesiączki przed 10. rokiem życia. Jednak to również nie sprawdza się u 100 proc. kobiet.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

W tekście wykorzystano informacje zawarte w raporcie zrealizowanym w ramach programu "Zdrowa ONA".

W ramach programu "Zdrowa ONA" przeprowadzono badania, których celem było zebranie danych na temat wiedzy Polek o mięśniakach macicy i innych chorób występujących tylko u kobiet. Badanie zostało zrealizowane w dniach 26.04 – 06.05.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 3204 ankiet z kobietami powyżej 16. roku życia.

"Zdrowa ONA" to program zainicjowany przez firmę Gedeon Richter, która w trosce o zdrowie kobiet od lat angażuje się w działania mające na celu zwiększanie świadomości na temat kobiecego zdrowia oraz poprawy jakości życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Ania
|

Nie pisz lepiej glupot.

Enuogang
|

Z tego co słyszałam to mięśniak zalicza się ponoć do grupy nowotworów złośliwych (: Ale nie jestem w tych tematach jakoś bardzo pouczona, piszę tylko to co słyszałam (: