MBE

1 kaps. zawiera: 150 mg jonów magnezu (w postaci tlenku ciężkiego magnezu), 7,29 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 200 mg all-rac-α-tokoferylu octanu (witamina E). Preparat zawiera olej sojowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
MBE 60 szt., kaps. miękkie

Magnesium oxide,

Pyridoxine hydrochloride,

Tocopherol acetate

19.88 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat witaminowo-mineralny, mający zastosowanie m.in. w okresie wzmożonego zapotrzebowania na witaminy i magnez, przy wzmożonym wysiłku fizycznym, przy diecie eliminacyjnej, u osób przebywających w skażonym środowisku i u palaczy tytoniu. Magnez i witamina B6 działają przeciwstresowo, wpływają ochronnie na serce i układ krwionośny oraz korzystnie działają na stan układu nerwowego. Witamina E wzmaga działanie przeciwstresowe. Magnez wchłania się głównie w jelicie cienkim w 65-70%. Wchłonięty magnez transportowany jest przez żyłę wrotną do wątroby i wraz z krwią dociera do tkanek. Z osocza do komórek jest przenoszony przez białka transportujące. Wydalany jest wraz z moczem i kałem. Fosforylowane i niefosforylowane pochodne witaminy B6 są wchłaniane na drodze biernej dyfuzji w jelicie cienkim. Witamina B6 wchłonięta do krwi jest transportowana przez żyłę wrotną do wątroby, gdzie ulega przekształceniu w 5’-fosforan pirydoksalu, który jako kompleks z albuminami, wraz z krwią, dociera do poszczególnych narządów i komórek. Większość witaminy B6 zawartej w organizmie znajduje się w tkance mięśniowej. Około 50% fosforanu pirydoksalu podlega przemianie wątrobowej do kwasu 4-pirydoksynowego, który jest wydalany wraz z moczem, pozostała część witaminy B6 jest wydalana wraz z moczem w postaci niezmienionej. Witamina E wchłania się z przewodu pokarmowego w 50 –80%, w obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Witamina E jest gromadzona w tkance tłuszczowej, wątrobie i mięśniach. Wydalanie odbywa się w 70% z żółcią, natomiast reszta metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronidów i innych metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Profilaktycznie: 1 kaps. na dobę. Leczniczo: zgodnie ze wskazaniami lekarza -zależnie od stopnia niedoboru -zwykle 1 kaps. 2 razy na dobę.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie niedoborów witaminy E, B6 i magnezu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, zwłaszcza na olej sojowy. Hipermagnezemia. Ciężka niewydolność nerek. Blok przedsionkowo-komorowy. Miastenia (Myasthenia gravis). Znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Leczenie lewodopą (L-DOPA) bez inhibitorów obwodowej dekarboksylazy.

Środki ostrożności

Podczas stosowania doustnych preparatów tetracyklin należy zachować 3-godzinną przerwę pomiędzy podaniem antybiotyku a preparatu z powodu zmniejszenia wchłaniania tetracyklin z przewodu pokarmowego. Pacjenci z zaburzeniami czynności serca i nerek przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu na czczo, gdyż może spowodować biegunkę.

Niepożądane działanie

Substancje wchodzące w skład preparatu mogą powodować przejściowe zaburzenia ze strony układu pokarmowego (złe samopoczucie, nudności, biegunka, bóle brzucha), ustępujące po przerwaniu stosowania. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. Sole magnezu mogą działać przeczyszczająco. Preparatów zawierających magnez nie należy stosować przy biegunkach.

Ciąża i laktacja

U kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią preparat należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza i w zalecanych przez niego dawkach.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Fosforany, duże dawki wapnia, nadmiar lipidów, fityniany zmniejszają wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Związki magnezu podane doustnie zmniejszają wchłanianie żelaza, związków fluoru i doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Witamina E może działać antagonistycznie do witaminy K, zwłaszcza u osób leczonych doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi lub estrogenami. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających żelazo osłabia działanie witaminy E, należy zachować kilkugodzinny odstęp między podaniem preparatu i leków zawierających żelazo.

Cena

MBE, cena 100% 19.88 zł

Preparat zawiera substancję: Magnesium oxide, Pyridoxine hydrochloride, Tocopherol acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."