Maxibiotic

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Maxibiotic tuba 5 g, maść

Neomycin sulphate,

Polymyxin B sulphate,

Bacitracin zinc

14.12 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego, zawierający 3 antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego. Neomycyna - antybiotyk aminoglikozydowy, działa na: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Enterococcus faecalis, Mycobacterium tuberculosis, Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae, Escherichia coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Proteus mirabilis, Proteus indolo-dodatni, Salmonella spp., Shigella spp., Pseudomonas aeruginosa. Polimyksyna B - antybiotyk polipeptydowy, działa głównie na: E. coli, Enterobacter spp., Klebsiella spp., P. aeruginosa, H. influenzae, Bordetella pertussis, Salmonella spp., Shigella spp., Acinetobacter spp., Legionella pneumophila. Bacytracyna - antybiotyk polipeptydowy, działa na: gronkowce, paciorkowce, Clostridium spp., Corynebacterium spp., N. gonorrhoeae, N. meningitidis, Fusobacterium spp., H. influenzae. Bacytracyna i polimyksyna B praktycznie nie wchłaniają się po podaniu miejscowym, zarówno przez skórę nieuszkodzoną jak i uszkodzoną. Neomycyna nie wchłania się przez nieuszkodzoną skórę, natomiast łatwo wchłania się przez skórę uszkodzoną.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Niewielką ilość maści nanosić na oczyszczone, zmienione chorobowo miejsca 2-5 razy na dobę. Miejsce nałożenia maści można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Po zakończeniu leczenia nie stosować ponownie preparatu przed upływem 3 miesięcy. Ze względu na ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego, nie należy stosować leku u dzieci w wieku 0-12 lat.

Wskazania

Drobne rany (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzenia i owrzodzenia skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na siarczan neomycyny, siarczan polimyksyny B, bacytracynę cynkową lub pozostałe składniki preparatu. Zaburzenia słuchu. Dzieci w wieku do 12 lat. Nie stosować na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia, duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe (ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krążenia ogólnego i wywołania ogólnoustrojowych działań niepożądanych, takich jak oto- i nefrotoksyczność). Nie stosować do oczu.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (większe ryzyko działania nefro- i ototoksycznego) lub z upośledzeniem słuchu. Należy przerwać leczenie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza podrażnienia w miejscu nałożenia leku lub w przypadku braku poprawy. Stosowanie na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i wystąpienie objawów neurotoksycznych. Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować nadmierne namnażanie niewrażliwych drobnoustrojów, w tym grzybów. Lek może nasilać działanie jednocześnie stosowanych preparatów o działaniu nefro- lub ototoksycznym.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: miejscowe reakcje nadwrażliwości (świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia), ototoksyczność, nefrotoksyczność, zakażenie opornymi szczepami bakterii lub grzybów.

Ciąża i laktacja

Składniki preparatu, a zwłaszcza neomycyna, mogą wywierać szkodliwy wpływ na przebieg ciąży, rozwój płodu lub noworodka - nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Równoczesne zastosowanie z doustnie podawaną neomycyną może nasilić ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. W skojarzeniu z lekami działającymi toksycznie na nerki i narząd słuchu, np. silnie działającymi diuretykami (furosemidem lub kwasem etakrynowym) zwiększa się ryzyko działania nefro- i ototoksycznego (aż do głuchoty) - nie stosować łącznie. Z aminogikozydami (stosowanymi miejscowo lub doustnie) oraz innymi lekami nefro- lub neurotoksycznymi może wystąpić sumowanie się działań niepożądanych.

Cena

Maxibiotic, cena 100% 14.12 zł

Preparat zawiera substancję: Neomycin sulphate, Polymyxin B sulphate, Bacitracin zinc

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."