Hydrocortisonum Jelfa

1 g kremu zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu (E218) i propylu (E216).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hydrocortisonum Jelfa tuba 15 g, krem

Hydrocortisone acetate

14.6 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat hydrokortyzonu o słabym działaniu miejscowym. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco naczynia krwionośne. W niewielkim stopniu przenika do krwi. Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany z moczem. Przenika przez barierę łożyskową i jest wydzielany z mlekiem kobiecym.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Cienką warstwę preparatu nałożyć na zmienioną chorobowo skórę 1-2 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym. Nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę kremu (15 g). Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat. U dzieci w wieku powyżej 10 lat stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry.

Wskazania

Miejscowo w niezakażonych, sączących stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Krem wskazany jest w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku kontaktowym alergicznym, reakcjach po ukąszeniach lub użądleniach przez owady.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka wargowa), grzybicze (np. grzybica stóp) lub bakteryjne zakażenia skóry. Trądzik pospolity, trądzik różowaty. Zapalenie skóry wokół ust. Nie stosować na skórę twarzy, okolice narządów moczowo-płciowych i odbytu, po szczepieniach ochronnych, u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Środki ostrożności

Podczas stosowania leku istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy, zespołu Cushinga. Z tego względu należy unikać podawania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. W przypadku zakażenia skóry w leczonym miejscu, należy zastosować dodatkowe leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Jeżeli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie preparatu do czasu wyleczenia zakażenia. Unikać stosowania leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy oraz u osób z jaskrą lub zaćmą, gdyż może wystąpić nasilenie objawów choroby. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Nie stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratka, pielucha). Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego stosowania u dzieci w wieku powyżej 10 lat. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nieostre widzenie; w przypadku stosowania leku na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma; zanikowe zapalenie skóry, plamica posteroidowa, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis, rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierna suchość skóry, wtórne zakażenia; zahamowanie czynności osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. W wyniku wchłaniania leku do krwi mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane octanu hydrokortyzonu charakterystyczne dla kortykosteroidów. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, w miejscach, takich jak fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany miejscowo u kobiet w ciąży tylko krótkotrwale, na małą powierzchnię skóry, jeżeli korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje związane z miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidów. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie szczepić pacjentów przeciwko ospie wietrznej i nie podejmować innych immunizacji, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej w postaci pojawienia się odpowiednich przeciwciał.

Cena

Hydrocortisonum Jelfa, cena 100% 14.6 zł

Preparat zawiera substancję: Hydrocortisone acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."