Gynalgin®

1 tabl. dopochwowa zawiera 250 mg metronidazolu i 100 mg chlorochinaldolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gynalgin® 10 szt., tabl. dopochwowe

Chlorquinaldol,

Metronidazole

28.9 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwpierwotniakowego. Jest skuteczny w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez bakterie: Escherichia coli, Staphylococcus albus koagulazo-ujemny, S. aureus koagulozo-dodatni, Streptococcus beta hemolizujący, dyfteroidy, Enterococcus spp., Enterobacter spp. oraz pierwotniaka Trichomonas vaginalis. Wydalany jest głównie przez nerki (w ponad 60%).

Dawkowanie

Dopochwowo. Dorośli: 1 tabl. raz na dobę głęboko dopochwowo, najlepiej na noc. Leczenie należy rozpocząć 2-4 dni po zakończeniu menstruacji i kontynuować przez 10 dni. W razie potrzeby leczenie powtórzyć. Unikać stosowania w trakcie miesiączki. W trakcie zakażenia, jak i w czasie leczenia preparatem nie należy odbywać stosunków seksualnych. U partnera seksualnego pacjentki należy również zastosować odpowiednie leczenie. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz u osób w podeszłym wieku. Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży <18 lat (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności).

Wskazania

Leczenie zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Lek jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, pierwotniaków (rzęsistka pochwowego) oraz grzybów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentek z ciężką niewydolnością wątroby (ryzyko kumulacji metronidazolu); ze zmianami w składzie morfotycznym krwi w wywiadzie. Nie stosować w dużych dawkach lub długotrwale (ryzyko wystąpienia podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej wywołanej chlorochinaldolem).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: ból i zawroty głowy, nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn, depresja, zaburzenia snu, kurczowe bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, nudności, wymioty, uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach, biegunka, zaparcie, wzdęcia, uczucie suchości w jamie ustnej, ciemne zabarwienie moczu, świąd, podrażnienie i pieczenie w obrębie pochwy, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy, upławy, obrzmienie sromu, zaburzenia miesiączkowania, krwawienie z pochwy, plamienia, świąd skóry, kurcze mięśni, uczucie nadmiernego zmęczenia, nadmierna drażliwość, wyciekanie leku z pochwy, zmniejszenie apetytu. Wyniki badań wskazują, że długotrwałe stosowanie dużych dawek chlorowcopochodnych chinoliny (do których należy chlorochinaldol) może powodować wystąpienie podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej, charakteryzującej się zaburzeniami czucia, osłabieniem mięśniowym, bólami oraz zaburzeniami widzenia.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Zachować ostrożność stosując preparat w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Zawarty w preparacie metronidazol może wpływać na wyniki oznaczeń stężeń osoczowych: AspAT, AlAT, kwasu mlekowego, trójglicerydów, heksokinazy glukozy. Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Spożywanie alkoholu podczas doustnego leczenia metronidazolem może powodować wystąpienie reakcji disulfiramowej, natomiast przyjmowanie doustne metronidazolu w trakcie leczenia disulfiramem może powodować wystąpienie reakcji psychotycznych oraz stanu splątania. Metronidazol stosowany doustnie może powodować zwiększenie stężenia we krwi: warfaryny, litu, cyklosporyny oraz 5-fluorouracylu. Prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych interakcji podczas stosowania metronidazolu dopochwowo jest niewielkie, ze względu na małe stężenie leku we krwi. Związki metali i jodu osłabiają działanie chlorochinaldolu.

Cena

Gynalgin®, cena 100% 28.9 zł

Preparat zawiera substancję: Chlorquinaldol, Metronidazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."