Biegacze żyją dłużej niż inni. Ale muszą spełnić pewien warunek

2024-05-10 11:36

Ekstremalne ćwiczenia jednak nie jest takie złe, jak może się wydawać. Nowe badanie sugeruje, że niektórzy zawodowi sportowcy mogą wydłużyć swoje życie dzięki brutalnym programom ćwiczeń. Nie jest to jednak proste. Nie każdy będzie w stanie się z tym zmierzyć.

Biegacze żyją dłużej niż inni. Ale muszą spełnić pewien warunek
Autor: fot. Getty Images Biegacze żyją dłużej niż inni. Ale muszą spełnić pewien warunek

Wpływ ekstremalnych ćwiczeń na zdrowie. Wyniki mogą zaskoczyć

Przebieganie łącznie 120 kilometrów tygodniowo brzmi z pewnością wyczerpująco. Okazuje się jednak, że takie ekstremalne ćwiczenia mogą nieść za sobą pozytywne wyniki. W nowym badaniu przeanalizowane dane dotyczące zdrowia 200 osób, którym udało się przebiec około 1,6 kilometra w czasie poniżej 4 minut w latach 50., 60. i 70. Według zespołu badaczy z Kanady i Australii, te osoby przeżywały średnio o niemal 5 lat więcej niż przeciętny człowiek.

To odkrycie zaprzecza popularnej opinii, jakoby zbyt dużo ćwiczeń negatywnie wpływało na zdrowie. Testowanie granic wytrzymałości dla niektórych okazuje się nieść za sobą pozytywne efekty.

Pomimo faktu, że liczne badania sugerują, że osoby aktywne fizycznie żyją dłużej niż nieaktywne, nie jest wciąż jasne, czy wykonywanie ćwiczeń ekstremalnych jest dobre dla zdrowie, czy nie. Niektórzy naukowcy są zdania, że styl życia sportowców uprawiających sport o dużej intensywności - biorących udziały w maratonach, triatlonach czy kolarstwie wytrzymałościowym - może nadmiernie obciążać serce, zwiększając przy tym ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wymagające ćwiczenia mogą więc narazić osoby prowadzące siedzący tryb życia na problemy zdrowotne. Skutki mogą być jednak zupełnie inne w przypadku doświadczonych sportowców.

Największe łobuzy wśród gwiazd sportu

Bieg na czas dobry dla zdrowia. Badacze tłumaczą

W 2022 roku przeprowadzone na Harvardzie badanie wykazało, że osoby ćwiczące więcej niż jest to zalecane mogą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 30 proc. Jest to o 10. proc. więcej niż w przypadku osób, które trzymają się sportowych wytycznych. Jak wyjaśnił kardiolog z Uniwersytetu Alberty, Stephen Foulkes, według badań przeprowadzonych na olimpijczykach, wioślarzach i kolarzach biorących udział w Tour de France, ich oczekiwana długość życia jest wyższa od ogólnej. Teraz naukowcy wykazali, że ten schemat dotyczy również "ekstremalnych" biegaczy

Sportowcy, którzy potrafią pokonać dystans 1,6 km w niecałe 4 minuty są znani z tego, że maksymalnie obciążają swoje układy oddechowe, sercowo-naczyniowe, metaboliczne i mięśniowo-szkieletowe. W końcu, by osiągać ten poziom prędkości, poddają się oni intensywnym ćwiczeniom fizycznym każdego dnia. W 2018 roku kardiolodzy odkryli, że pierwszych 20 biegaczy, którzy przebiegli 1,6 kilometra w czasie krótszym niż 4 minuty, żyło średnio o 12 lat dłużej niż ogólna oczekiwana długość życia.

Ciekawostką jest, że biegacze, którym udało się to osiągnąć w latach 60., mieli dłuższą średnią długość życia niż ci, którym udało się tego dokonać w kolejnych dziesięcioleciach. Autorzy badania twierdzą:

Może to odzwierciedlać poprawę średniej długości życia ogółu populacji.

Sonda
Lubicie biegać?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki