Clotrimazolum Hasco

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clotrimazolum Hasco tuba 20 g, krem

Clotrimazole

3.12 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do zaburzeń jej przepuszczalności i w efekcie do lizy komórki. W małych stężeniach działa grzybostatycznie, a w dużych grzybobójczo.

Dawkowanie

Miejscowo: 2-3 razy na dobę, cienką warstwę kremu nanieść na chorobowo zmienioną skórę i delikatnie wetrzeć. Po ustąpieniu ostrych objawów lek należy stosować jeszcze przez co najmniej miesiąc.

Wskazania

Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki oraz inne gatunki grzybów: grzybica stóp, grzybica dłoni, grzybica skóry tułowia, grzybica pachwin, łupież pstry. Kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (Candida vulvitis i balanitis).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować dopochwowo.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami i ustami. Klotrymazol stosowany miejscowo może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki dopochwowe). Podczas stosowania klotrymazolu na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i co najmniej przez 5 dni po zaprzestaniu jego stosowania, nie należy używać mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne (rumień, zaczerwienienie, pieczenie skóry, pokrzywka, krostki, złuszczanie naskórka, podrażnienie). Ponadto: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, ból oraz świąd i wysypka.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować w okresie ciąży tylko w zdecydowanej konieczności. Podczas leczenia zakażenia warg sromowych, nie należy stosować preparatu dopochwowo. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany tylko w przypadkach uzasadnionych, pod kontrolą lekarza.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Klotrymazol zmniejsza skuteczność amfotercyny i innych antybiotyków polienowych (np. nystatyny, natamycyny). Jednocześnie stosowane miejscowo preparaty zawierające silnie działające steroidy osłabiają działanie klotrymazolu.

Cena

Clotrimazolum Hasco, cena 100% 3.12 zł

Preparat zawiera substancję: Clotrimazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."