Wnuk jest uzależniony od gier komputerowych - co robić? [Porada eksperta]

2015-03-12 17:46

Mój 12-letni wnuczek z ADHD jest już uzależniony od gier komputerowych. Wnuk spędza u mnie dużo czasu, bo często sprawuję faktyczną, ale nie oficjalną opiekę nad dzieckiem (problemy szkolne i zdrowotne). Jak się leczy te uzależnienia? Czy po prostu powinnam wyrzucić wszystkie komputery, tablety, smartfony, żeby ich nie widział?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Uzależnienie to problem w sferze emocjonalnej. Bardzo często podłożem uzależnienia są problemy rodzinne, np. uzależnienie jednego lub obojga rodziców, brak poczucia bezpieczeństwa, miłości, akceptacji czy choroba psychiczna rodzica, rozwód lub separacja. Kontrola tego typu jak zabranie dziecku laptopa czy telefonu - nie rozwiąże problemu emocjonalnego, z którym się ono boryka i w związku z tym zalecam konsultację u specjalisty tj. u psychologa dziecięcego. Polecam, także aby państwo więcej spędzali czas z dzieckiem. Zalecam wnuczkowi także zajęcia artystyczne tj. plastyczne lub muzyczne, gdyż jak wiadomo one powodują pobudzanie wyobraźni, uczą kreatywności i uspokajają wewnętrznie. I tym samym wnuk będzie mniej czasu spędzał przed komputerem. Ewentualnie, jeżeli wnuk jest nadpobudliwy, to dobrym wyjściem z tej sytuacji są zajęcia sportowe, np. piłka nożna czy koszykówka. Wiadome jest bowiem, że sport niweluje napięcie i stres.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza