Z czego wynikają napady agresji? [Porada eksperta]

2014-09-22 16:39

Mam agresywne zachowania, nie wiem jak sobie z tym poradzić. Gdy ktoś na mnie krzyknie, reaguję tym samym, tylko że ze zdwojoną siłą. Wiem, że jak reaguję agresją to krzywdzę swoich najbliższych  Muszą na to patrzeć. Najbardziej ranię swoją dziewczynę, którą bardzo mocno kocham i wiem o tym, że ona też już tego nie wytrzymuje. Wystarczy mały powód, a robię się agresywny i nie kontroluję się, a potem żałuję tego co powiedziałem. Nigdy w swoim życiu nie uderzyłem kobiety, ale np. złapałem mocno za rękę, nie chcę tego, nie wiem czy to jest nerwica, czy coś z dzieciństwa. Kilka razy w miesiącu samo to przychodzi z niczego. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jak mam sobie z tym radzić?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Trudno na podstawie kilku zdań stwierdzić dlaczego Pan jest agresywny i jakie są tego przyczyny. Powodów takiego zachowania może być tysiąc, a nawet i milion. Może to być związane ze stresem, który Pan obecnie przechodzi np. w pracy. Może tez mieć to związek z Pana dzieciństwem, a mianowicie chodzi mi o to, że doświadczył Pan przemocy (min. psychicznej) kiedy Pan był dzieckiem. Agresje wywołują też leki oraz nadużywanie alkoholu i narkotyków. Zachowania agresywne związane są też z przebywaniem w bliższej relacji z osoba uzależnioną np. od alkoholu. Proponuje również zrobić badania krwi, gdyż czasem nasze zachowania są ścisłe związane z zaburzona gospodarka hormonalna. Jeżeli w badaniach nic nie wyjdzie co może zaniepokoić lekarza proponuje udać się do psychologa w celu rozpoczęcia terapii. Powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza