Dziecko bije się po głowie i płacze [Porada eksperta]

2015-10-17 13:16

Moja wnuczka skończyła 2 lata, ostatnio ok. 3 tygodni chodziła do żłobka na 2 godziny. Wciąż płakała i musiałam zabierać ją do domu. Ostatnio zauważyłam jej dziwne zachowanie. Często płacze, bije. Ponieważ jeszcze nie mówi, myślałam, że tak okazuje swoje niezadowolenie. Ale ona jest obecnie jakby w swoim świecie (czasami w ogóle nie reaguje na to, co się mówi), rozrzuca zabawki, nie umie jak kiedyś zająć się czymś na dłużej, a do tego zaobserwowałam, że bije sama siebie po głowie. Te objawy powtarzają się, dlatego jestem bardzo zdenerwowana i nie wiem, jak jej pomóc. My jesteśmy spokojni, nie krzyczymy na nią, nie bijemy, stosujemy nieraz małe nagany, żeby posiedziała chwilkę u siebie w pokoju (ok. 2-3 min). Jak mogę pomóc wnuczce? Czy to jest wynikiem chodzenia do żłobka?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Według mnie nim pani podejmie jakieś kroki, powinna pani porozmawiać z wychowawcą pani wnuczki na temat sytuacji, która panuje w grupie (opisać jej sytuację, która dzieje się z państwa wnuczką w domu - jej zachowania). Może być tak, że któreś z dzieci stosuje wobec innych przemoc lub źle się zachowuje, a to wypływa na zachowanie państwa wnuczki. Może być też tak, że wychowawca w żłobku krzyczy na dzieci, a to również może mieć negatywny wpływ na dziewczynkę. Jeżeli to nie pomoże, to będzie trzeba interweniować u dyrektora placówki. Ewidentnie państwa wnuczka nie radzi sobie z negatywnymi emocjami, które wywołuje sytuacja stresowa. W liście nie pisze pani nic o rodzicach dziecka i jej sytuacji rodzinnej - a to również wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Sytuacja, którą pani opisała, nie daje całego obrazu, dlatego myślę sobie, że nim podejmie pani jakieś kroki jako opiekun prawny dziewczynki, trzeba dokładnie przyjrzeć się rodzicom wnuczki, a potem zainterweniować w żłobku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza