Depresja nastolatki a zaburzenia hormonalne [Porada eksperta]

2015-01-13 18:54

Mam 16 lat. Kiedyś byłam bardzo towarzyską osobą. Miałam masę znajomych. Codziennie gdzieś latałam, robiłam coś fajnego. Jakiś rok temu pokłóciłam się ze swoimi znajomymi. Przestałam kompletnie wychodzić z domu. Nie mam znajomych. W ogóle. Nie mam do nikogo napisać, nie mam z kim się spotkać do kina itd. W szkole mam kilka koleżanek takich ''na przerwy'', ale kompletnie nie mamy wspólnego języka. Mam wrażenie, że jestem jakaś dziwna, bo z nikim nie mogę się dogadać. Pogodziłam się niedawno ze znajomymi, o których mówiłam wcześniej, ale kompletnie nie mamy o czym gadać. Jestem już inną osobą, oni także. Nie mam o czym z nimi gadać. Całymi dniami leżę w łóżku. Ostatnio nawet nie marzę o chłopakach. Kiedyś zawsze wyobrażałam sobie jak fajnie byłoby mieć chłopaka. Teraz zupełnie straciłam zainteresowanie kimkolwiek mimo, że chłopcy mnie podrywają. Czy coś ze mną nie tak?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Nim udasz się do psychologa lub poradni specjalistycznej proponuję, abyś zrobiła sobie badania tarczycy min. Tsh, ft3 i ft4. Poziom glukozy też jest wskazany. Poproś o badania lekarza ogólnego i zapisz się na wizytę do endokrynologa. Problemy z hormonami bardzo często są przyczyną zaburzeń nastroju. Jeżeli badania wyjdą w normie, skonsultuj się z psychologiem. Taki brak motywacji, chęci działania i spotkania się z ludźmi może mieć podłoże zaburzeń depresyjnych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza