Uzależnienie od tabletek z kodeiną - co robić? [Porada eksperta]

2014-07-30 11:51

Syn od ok. 6 lat bierze tabletki z kodeiną (akodin, thiokodin antidol), jest od tego uzależniony bardzo mocno fizycznie i psychicznie. Nie chce nawet rozmawiać o jakimkolwiek leczeniu czy terapii. Jego organizm jest coraz słabszy. Jak mu pomóc? jak go zmotywować do podjęcia leczenia? Od lat bezskutecznie szukam dla niego pomocy. Proszę o jakiś ratunek dla mojego 25-letniego dziecka.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Z tego z co zrozumiałam, syn jest pełnoletni, a więc sam decyduje o sobie i o swoim zdrowiu. Wiem, że dla ojca czy matki to bardzo trudna sprawa, patrzeć jak dziecko zgadza się na powolną śmierć.

Z uzależnieniem jest tak, że osoba, która ma problem ze środkami psychoaktywnymi, jest w mechanizmach uzależnień i dlatego nie podejmuje decyzji o leczeniu. Czasem potrzeba lat aż osoba uzależniona sama podejmie decyzję o leczeniu. Widocznie u Pana syna nie nadszedł ten czas. To syn musi chcieć zacząć się leczyć, to musi być jego wola.

Jedyne co może Pan zrobić, to skierować sprawę do sądu o przymusowe leczenie. Z tego co mi wiadomo trwa to latami nim osoba uzależniona trafi do ośrodka odwykowego. Trzeba pamiętać też o tym, że jeżeli jest przymus leczenia to pacjenci bardzo często wracają ponownie do swoich nawyków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza