Nastolatka: napady agresji, stany depresyjne, podwyższony nastrój [Porada eksperta]

2015-07-27 12:38

Mam 16 lat, kiedyś byłam bardzo szczęśliwa, to były cudowne lata mojego życia. Miałam wtedy ok. 12 lat. Od kilku lat dzieje się ze mną coś dziwnego, mam nawet wrażenie, że gdy patrzę w lustro, widzę kogoś zupełnie innego! Nie czuję się sobą. Miewam niekontrolowane napady agresji, stany depresyjne na zmianę z podwyższonym nastrojem - jestem bardzo szczęśliwa, nawet zbyt szczęśliwa. Moja dziewczyna zerwała ze mną z tego powodu, utrzymujemy kontakty i chcemy jakoś do siebie wrócić, ale moje zachowanie na to nie pozwala, potrafię ją dotkliwie pobić, co bardzo mnie boli, bo bardzo ją kocham i nie chcę jej krzywdzić. Co się dzieje? Męczę się ze sobą.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

To, co opisujesz, ten stan to może być wszystko, m.in zaburzenia związane z chorobami tarczycy, dlatego radzę zrobić badania kontrolne (TSH, FT3, FT4, glukoza, morfologia) i zapisać się do lekarza endokrynologa. Często choroby tarczycy wywołują właśnie takie stany emocjonalne, czyli napady agresji, a potem występują stany depresyjne. Wszystko to można uregulować lekami zapisanymi przez lekarza endokrynologa. Jeżeli badania wyjdą w normie, to proponuję skonsultować się z psychologiem klinicznym, ewentualnie z lekarzem psychiatrą (może to być choroba dwubiegunowa).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza