Lęk przed samodzielnym spaniem u 9-latka [Porada eksperta]

2015-09-06 14:20

Mam problem z synem, który ma 9 lat i boi się spać sam w swoim pokoju. Mówił, że boi się ufo, potem, że jego straszy brat pokazywał mu krwawą Mery itp. okropne rzeczy. Codziennie śpi albo ze mną, albo z mężem. Jest to sytuacja dla nas nie do przyjęcia. Myślałam, że jeżeli pojedzie w tym roku na kolonie, to się nauczy samodzielnego spania, ale on codziennie wieczorem dzwonił do babci, żeby godzinami z nim rozmawiała, aż zaśnie. Kładąc się do łóżka nakrywa całą głowę kołdrą. Syn dużo ogląda w internecie i gra w gry komputerowe. Nie wiem, czy to może być związane ze strachem przed spaniem samemu.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Przyczyn, przez które pani syn nie śpi sam, może być bardzo dużo. Może być to, że syn gra w gry, w których jest przemoc, może być to, że oglądał jakiś starszy i krwawy film, a może być to, że ktoś go nastraszył. Może też być tak, że syn ma lęki separacyjne, jeżeli tak jest, to proponuję jak najszybciej skontaktować się z psychologiem dziecięcym w celu ustalenia dalszej terapii.

Na początek proponuję spanie przy zaświeconej lampce. Dobrze, aby pani była przy nim do momentu, aż zaśnie. Ale proszę z nim nie leżeć w łóżku tylko usiąść sobie poza łóżkiem, odwrócić się plecami do niego, aby nie było kontaktu wzrokowego i poczytać mu na noc jakąś miłą i spokojną książkę. Codziennie powtarzać tę czynność, nawet jeżeli pani syn będzie miał atak histerii, nie dać się sprowokować czy zmanipulować, a pewnie będzie się tak działo. Jednocześnie co noc proszę o parę centymetrów oddalać się od łóżka dziecka, niedużo, ale małymi kroczkami zwiększać dystans. Jeżeli to nie pomoże, to proponuję konsultację psychologiczną. Nie poddawać się i spróbować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza