Jak rozpocząć terapię autzmu? [Porada eksperta]

2016-01-21 11:20
Porada pedagoga
Autor: Getty Images

U mojego synka autyzm został stwierdzony rok temu. Syn ma 4 lata, nie mówi, nosi pampersy. Mieszkamy w Wielkiej Brytanii i trochę się martwię, bo nic z tym nie robią (terapia itp.). Czy jest możliwe, że z syn z tego wyjdzie? Co mam zrobić, by mu pomóc? czy w Polsce otrzymałby lepsze leczenie?

Autyzm to zaburzenie na całe życie, jednak pod wpływem terapii bahawioralno-poznawczej jest pani w stanie pewne elementy z nim wyprcować. W Polsce mamy bardzo dobre ośrodki i poradnie, które się tym zajmują. Im szybciej wprowadzi pani terapię u dziecka, tym szybciej zobaczy pani efekty. Proponuję skorzystać także z pomocy logopedy i ewentualnie zastosować terapię SI lub inne dodatkowe terapie. Proszę jednak pamiętać, że terapia musi być prowadzona systematycznie i konsekwentnie, innego wyjścia nie ma. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Guzowska

Ewa Guzowska - pedagog, terapeutka uzależnień, wykładowca GWSH w Gdańsku. Absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie (pedagogika społeczno-opiekuńcza) oraz studiów podyplomowych z terapii i diagnozy dzieci i młodzieży z zaburzeniami w rozwoju. Pracowała jako pedagog szkolny i terapeutka uzależnień w ośrodku odwykowym. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza