Nawyk ssania języka w czasie snu. Jak oduczyć dziecko? [Porada eksperta]

2015-12-09 20:48
Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Moja córka (lat 10) od jakiegoś czasu nagminnie ssie język w czasie snu. Wydaje dźwięki jak niemowlę, któremu wypadł smoczek. Czy powinnam się tym martwić? Czy to przejdzie?

Nie należy się tym problemem zamartwiać. Nie ma powodów do niepokoju. Problem należy zostawić w spokoju. Nie trzeba się nim denerwować i zdecydowanie nie należy go nagłaśniać. Córka nie powinna przeżywać wstydu, lęku, nie powinno w jej głowie pojawić się poczucie winy, nie powinna myśleć, że to dla niej i dla państwa jest problem. Jest to utrwalony nawyk, wynikający z dużej potrzeby ssania. Można jedynie zadbać o to, by córka miała jak najwięcej możliwości odreagowywania napięć, by przed snem miała okazję się wybiegać, „wyszaleć”, zgubić nadmiar energii, potem wyciszyć i spokojnie zasypiać, gdy już nadejdzie pora na odpoczynek. Proszę też pamiętać, że dzieci wrażliwe potrzebują szczególnej uwagi, dbałości o zaspokajanie wszystkich potrzeb, spokój, relaks, odreagowanie drzemiących w nich napięć. Jeżeli stan będzie się utrzymywać, proszę skontaktować się z psychologiem dziecięcym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Guzowska

Ewa Guzowska - pedagog, terapeutka uzależnień, wykładowca GWSH w Gdańsku. Absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie (pedagogika społeczno-opiekuńcza) oraz studiów podyplomowych z terapii i diagnozy dzieci i młodzieży z zaburzeniami w rozwoju. Pracowała jako pedagog szkolny i terapeutka uzależnień w ośrodku odwykowym. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza