Nawyk ssania języka w czasie snu. Jak oduczyć dziecko? [Porada eksperta]

2015-12-09 20:48

Moja córka (lat 10) od jakiegoś czasu nagminnie ssie język w czasie snu. Wydaje dźwięki jak niemowlę, któremu wypadł smoczek. Czy powinnam się tym martwić? Czy to przejdzie?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Nie należy się tym problemem zamartwiać. Nie ma powodów do niepokoju. Problem należy zostawić w spokoju. Nie trzeba się nim denerwować i zdecydowanie nie należy go nagłaśniać. Córka nie powinna przeżywać wstydu, lęku, nie powinno w jej głowie pojawić się poczucie winy, nie powinna myśleć, że to dla niej i dla państwa jest problem. Jest to utrwalony nawyk, wynikający z dużej potrzeby ssania. Można jedynie zadbać o to, by córka miała jak najwięcej możliwości odreagowywania napięć, by przed snem miała okazję się wybiegać, „wyszaleć”, zgubić nadmiar energii, potem wyciszyć i spokojnie zasypiać, gdy już nadejdzie pora na odpoczynek. Proszę też pamiętać, że dzieci wrażliwe potrzebują szczególnej uwagi, dbałości o zaspokajanie wszystkich potrzeb, spokój, relaks, odreagowanie drzemiących w nich napięć. Jeżeli stan będzie się utrzymywać, proszę skontaktować się z psychologiem dziecięcym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza