Bunt nastolatka. Jak radzić sobie z dziwnym zachowaniem dziecka? [Porada eksperta]

2016-09-30 18:07

Mój syn od pewnego czasu dziwnie się zachowuje. Jest arogancki, agresywny, opuszcza się w nauce, przesiaduje całe dnie na komputerze lub wychodzi gdzieś, mało kiedy mnie o tym powiadamiając. Syn choruje na padaczkę i bierze leki Depakine Chrono, jednak jeden lekarz mówi, że to nie przez to, a inny, że przez to. Rozmawiałam również z pedagogiem szkolnym o jego zachowaniu i kazała go obserwować. Podejrzewam, że może bierze jakieś narkotyki lub dopalacze. Jak mogę sprawdzić jeszcze zachowanie syna, by ocenić, czy to faktycznie jakiś narkotyk, czy inny problem?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Takie zachowania są typowe w okresie dojrzewania, ma Pani w domu młodzieńca w trakcie buntu. Mogą też to być problemy z tarczycą czy innymi hormonami. Proszę sprawdzić, co się dzieje w szkole. Może syn ma problemy w nauce, nie radzi sobie w szkole? Albo przeżywa swoją pierwszą miłość - co akurat w tym wieku jest bardzo częste. Dlatego może tyle czasu spędza w komputerze i ze swoimi kolegami. Najlepiej z nim na spokojnie porozmawiać, jak nie Pani, to może mąż albo niech to zrobi osoba z nim zaprzyjaźniona, np. wychowawca czy nauczyciel geografii. Takie zachowanie może pasować do wielu rzeczy, nie zawsze jest to oznaka brania narkotyków. Jeżeli jednak Pani ma takie obawy, to testy na wykrycie narkotyków kupi Pani w każdej aptece, np. z moczu czy ze śliny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza