Sen małego dziecka - odgłosy zza ściany [Porada eksperta]

2014-10-07 10:37

Czy odgłosy zza ściany typu stukanie, śmiechy, krzyki, muzyka, szczekanie psa może dziecku przeszkadzać w spaniu? Kładę dziecko spać ok. godziny 20:00, ale do czasu, gdy nie zrobi się cicho u sąsiadów (czyli po godzinie 24:00), synek cały czas się przebudza, przewraca, wzdycha. Czy możliwe, że to mu przeszkadza? Jeżeli tak, to jaki to ma wpływ na jego psychikę, rozwój? Wspomnę jeszcze, że synek jest dość wrażliwy na różne dźwięki i często reaguje płaczem na np. karetkę, głośny motor.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Mogę stwierdzić, iż hałas może mieć duży wpływ na niespokojny sen pani dziecka. Hałas może powodować np. drażliwość, niepokój, zmęczenie u dziecka, ale także i u dorosłego człowieka. Im dłużej tkwimy w hałasie, tym większy wpływ ma on na nasz system nerwowy. Nadmierny hałas może powodować uszkodzenie słuchu. U osób dorosłych może doprowadzić do różnych chorób psychicznych tj. nerwice. Hałas może wywoływać u nas problem w skupieniu się, koncentrowaniu się, problemy w uczeniu się, problem w komunikowaniu się. Dźwięki typu: stukanie talerzami czy przekładanie narzędzi nie mają wpływu na nasz słuch, ale mogą wywołać rozdrażnienie i problem w skupieniu się u dziecka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza