Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

51 komentarze
Autor: oprac. Agnieszka Gołaszewska

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w dolnej części brzucha. To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. W Polsce przeżycia pięcioletnie pacjentów chorujących na raka jelita grubego nie przekraczają 28 proc. (średnia europejska to 50 proc., w USA – 80 proc.).

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie – co roku diagnozuje się go u ponad 400 tys. Europejczyków. Przeszło połowa z nich umrze z powodu zbyt późno postawionej diagnozy (tylko wczesne rozpoznanie daje dużą szansę wyleczenia).

Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Rak jelita grubego - przyczyny

Jest ich kilka. Często jest to długoletnie wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Jednak w większości przypadków nowotwór rozwija się z narastających miejscowo polipów (łagodnych gruczolaków), powstających na ścianie jelita w postaci niewielkich uwypukleń lub guzków. Przemiana gruczolaka w nowotwór trwa zwykle ok. 10 lat. 
Rozwojowi choroby sprzyja też ubogoresztkowa dieta, charakterystyczna dla rozwiniętych krajów kultury zachodniej – brak warzyw, duża ilość tłuszczów i czerwonego mięsa (w krajach afrykańskich i azjatyckich ryzyko zachorowania jest zdecydowanie niższe).

Nie przegap

Rak jelita grubego - grupy ryzyka

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem – 90% zdiagnozowanych przypadków dotyczy pacjentów powyżej 50. roku życia, a szczyt zachorowań przypada na okres po 60. roku życia. Szczególnie czujne powinny być osoby:

 • w rodzinie których rozpoznano wcześniej raka okrężnicy lub odbytnicy
 • z rodzinnym zespołem polipowatości
 • z przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego może przez długi czas ukrywać się, objawy pojawiają się dopiero, gdy choroba osiąga bardziej zaawansowaną fazę. Dolegliwościami, które powinny wzbudzić twój niepokój, są:

 • obecność krwi w stolcu, czyli pozytywny wynik testu na krew utajoną
 • krwawienie z odbytu
 • nagła i niedająca się wytłumaczyć zmiana rytmu wypróżnień (np. nagłe wystąpienie biegunek z równoczesnym odchodzeniem gazów)
 • zaparcia spowodowane zwężeniem jelita (w przypadku zaawansowanego raka tkanka nowotworowa może nawet prowadzić do niedrożności jelita)
 • zmiana kształtu stolca
 • anemia, osłabienie sprawności, chudnięcie, zwiększona podatność na zmęczenie, gorączka
 • bóle w dolnej części brzucha, nudności, wymioty, trudności w przełykaniu.

Ważne

Ważne

Rak jelita grubego - profilaktyka

Aby uniknąć raka jelita grubego:

 • przede wszystkim ogranicz spożywanie mięsa, zwłaszcza czerwonego; równie ważne jest upowszechnienie diety bogatej w świeże warzywa i owoce, pieczywo gruboziarniste, ciemny ryż oraz produkty bogate w wapń; unikaj natomiast pokarmów smażonych, lepsze są gotowane, duszone lub pieczone; ogranicz też picie alkoholu oraz nie pal papierosów
 • usuń polipy oraz wylecz choroby zapalne jelit
 • wykonuj badania profilaktyczne, zwłaszcza gdy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania

Rak jelita grubego - diagnostyka

 • Test na krew utajoną jest prostym badaniem diagnostycznym. Możesz go wykonać samodzielnie w domu (kupisz go w każdej aptece), a pozytywny jego wynik powinnaś skonsultować z lekarzem. Należy też po każdym wypróżnieniu obejrzeć swój stolec.
 • Badanie per rectum (przez odbytnicę) to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Lekarz palpacyjnie bada stan ścian jelita. Badanie pozwala na stwierdzenie i wykrycie źródeł krwawienia oraz guzów nowotworowych. Powinno być postępowaniem rutynowym podczas każdego badania ogólnolekarskiego u osób po 45. roku życia.
 • Kolonoskopia - podczas kolonoskopii lekarz za pomocą endoskopu może obejrzeć jelito grube na całej jego długości. W jego trakcie można też pobrać próbkę tkanki do badania oraz usunąć widoczny gruczolak. Po 50. roku życia możesz wykonać to badanie bez skierowania (wystarczy, że wypełnisz ankietę i z nią udasz się do odpowiedniej pracowni).
 • Wlew doodbytniczy polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych jelita grubego po dojelitowym podaniu (przez odbyt) płynnego kontrastu i powietrza (badanie to pozwala na obejrzenie całego jelita grubego).
 • Znacznie rzadziej przeprowadza się anoskopię, czyli badanie odbytu i końca odbytnicy, oraz rektoskopię (badanie odbytnicy).

Rak jelita grubego - rokowania i leczenie

Najważniejszym czynnikiem rokowniczym w momencie podjęcia leczenia jest stopień zaawansowania choroby.

Stopień zaawansowania raka jelita w momencie podjęcia leczeniaOdsetek osób, które przeżyją dzięki leczeniu dłużej niż 5 lat
70–90 proc. chorych
II° 63–72 proc. chorych
III° 46–55 proc. chorych
IV° 12–17 proc. chorych


Zasadniczym problemem w leczeniu raka jelita grubego jest częsty nawrót choroby, znaczące ryzyko wznowy dotyczy zwłaszcza osób, u których wykryto go w II° i III° zaawansowania.

Standardową i najskuteczniejszą formą leczenia w przypadku rozpoznania raka jelita grubego we wczesnej fazie, kiedy nie ma jeszcze przerzutów, jest jego chirurgiczne usunięcie. W trakcie laparotomii usuwa się guz wraz z fragmentem jelita oraz przylegającymi do niego węzłami chłonnymi. Czasem wykonuje się też kolostomię, czyli sztuczny odbyt, wyłaniając pętlę jelitową przez powłoki brzuszne (kał zbiera się w woreczku założonym na sztuczny odbyt). Może być ona założona tymczasowo, by wygoiły się rany pooperacyjne, lub na stałe, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz w nowotworach odbytnicy.

Inna metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Pacjent otrzymuje zestaw leków, który „zabija” wszystkie szybko dzielące się komórki, w tym nowotworowe. Chemioterapię stosuje się:

 • przed operacją, by zmniejszyć rozmiary guza
 • profilaktycznie po operacji (ma „zabić” komórki rakowe, które mogły już rozprzestrzenić się po organizmie)
 • gdy występują przerzuty do innych organów.

W leczeniu raka jelita grubego zastosowanie znajduje też łączne podawanie (tzw. skojarzenie) chemioterapii z przeciwciałami.

A jeśli rak jelita grubego jest już nieuleczalny?

Nowotwór ten rozpoznany w stadium rozsiewu jest nieuleczalny. Można jednak przedłużyć życie pacjenta oraz zmniejszyć dolegliwości związane z rozwojem choroby. Stosuje się wówczas leczenie paliatywne (wspierające), którego podstawę stanowią zabiegi chirurgiczne oraz chemioterapia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 13.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 51)
Jolanta, 22.01.2015 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie swoich predyspozycji do wystąpienia nowotworu. Prosty sposób można znaleźć na monogen life. Badanie genetyczne pozwala na określenie grupy ryzyka i wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie ryzyka rozwoju bądź szybką diagnozę zmian w przypadku ich wystąpienia.
 
tomsz, 02.11.2014 23.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
LUKAS , minął rok , napisz jak tam sytuacja , poprawiło sie , leczysz się ...
 
Marianna, 16.10.2014 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To najlepsza metoda leczenia raka.Pisze to,bo moja Mamusia jest po tej chorobie od roku 2009 i narazie jestw szystko w normie.Po Organoterapii nie byo progresji choroby.Polecam czytajcie na necie o ej metodzie. Mamusia robi co roku wszystkie badania tutaj w Niemczech,bo tu mieszkamy i naprawde jest OK. Kliknij na :Organoterapia,tam jest wiele wpisòw na ten temat.
 
tom, 17.06.2014 22.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jakaś nafta lecznicza czy cos. najlepsze jest to ze nie ma skutków ubocznych!!! http://www.tipy.pl/artykul_7670,jak-stosowac-nafte,2.html
 
tom, 17.06.2014 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej Może prywatnie jedź na TK koloskopijną. Jest to też takie wyjście. Najważniejsze!!!! Pamietajcie jeżeli pojawiają się pierwsze symptomy chorobu UBEZPIECZAJCIE SIĘ!!! jest pół roku karencji na chorobę ale od momentu jej ujawnienia więc jest duża szansa ze jeżeli pierwsze badania zrobcie prywatnie (ukryta krew/ tk koloskopijna/kolonoskpia) wasza rodzina i wy dostaniecie pieniądze za to co nas/was i rodziny czeka!!! Zdrowia życzę i także udaję się na TK koloskopijną (mam 34 lata...)
 
donina, 07.06.2014 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wejdź na stronę http://j-elita.org.pl tam znajdziesz bazę lekarzy gastro-enterelogów i zgłoś sie do, któregoś.Lekarze pierwszego kontaktu są do wypisania recept, czy zwolnień. Chory zawsze z problemem zostaje sam. Wysyłają go od jednego do drugiego. Jak jest krew i bóle to nie ma żartów. Wiem, bo co jakiś czas przechodzę to samo i jestem pod kontrolą, kiedy jest zaostrzenie to szpital i rury z kamerami.Teraz czekam za wynikami hist. czy paskud siedzi, czy nie?Przy czym diagnozę postawili mi już 1999r. Zwracaj uwagę na jedzenie szczególnie mleko, cukry.Miksuj sobie jedzenie. nie jedz grochu, fasoli i uważaj na kapustę. Przy czym rada idż do 2 lekarzy nie do jednego.
 
JANINA, 08.09.2013 20.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ciekawe informacje o raku jelita grubego znalazłam tutaj http://rakforum.pl/index.php?/forum/17-rak-jelita-grubego/ na moje pytania odpowiadał onkolog. bardzo cenna strona
 
ola, 23.07.2013 05.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem co robić, myśleć? U mojego taty stwierdzono raka jelita grubego-lekarze przygotowują go do operacji, jestem przerażona-tata jest bardzo słaby, walczy z innymi chorobami -ma 71 lat, nie wiem co dalej.........
 
mili 25, 22.06.2013 22.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani to jest potworna choroba,okropne cierpienia dla samego chorego jak również bliskich nie mogących pomóc.Przede wszystkim badania,ale tu też jest ciężko,zanim lekarz zleci badania lub kolonoskopię to już graniczy z cudem.Ja mając 30lat dostałam skierowanie na kolonoskopię a pan doktor wykonujący badanie spytał dlaczego w tak młodym wieku znalazłam się na badaniu,nie patrząc że jest obciążenie genetyczne(moja mama zmarła na raka jelita grubego).Więc cały czas schody,do genetyka czekałam też kilka miesięcy.Przy kolonoskopii wyszło przewlekłe zapalenie jelita (bóle brzucha bolesne,częste biegunki),a jak wspomnę jak cierpiała moja Kochana Mama,która do końca walczyła dzielnie(brak słów)Obecnie czekam na wyniki badań genetycznych.........
 
hanka, 05.05.2013 00.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
badajmy sie aby w czas wykryc ta ciezka chorobe.muj maz ma 41 lat i od 9 miesiecy walczy z rakiem jelita grubego ma przezuty.pierwsze badanie usg ktore zrobil 1,5 roku wykazalo przepuchline pepkowa tak stwierdzil lekarz 'konowal' ale gdy przestal sie wyprozniac to odrazu zawiozlam go na onkologie.no i tam zostala postawiona konkretna diagnoza ze to rak jelita .obecnie jest po9 chemiach.
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu...

więcej

23120

RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

23122

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

29756

Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy

Bez jąder - dwóch niewielkich gruczołów płciowych - nie byłoby życia. Jądra są bowiem fabryką...

więcej

27137

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 25, 2015

naturalny sklad jest w suplementach z american booster sama stosuje i jestem pod wrazaniem dzialania Czyli co się dzieje? Jak to się objawia?

data

Styczeń 25, 2015

Witam Podzielę się z wami moją tajemnicą na zrzucenie 10 kg w m-ąc. Któregoś dnia wstałam i postanowiłam coś zmienić, ale tym razem tak na serio, już miałam dosyć tego okropnego odbicia, które widziałam w lustrze. Ta myśl zmiany we mnie narastała z dnia na dzień aż wybuchłam i to było...

data

Styczeń 25, 2015

nigdy nie pilam octu jablkowego jakos mam straach przed tym.. wole inne madrzejsze wedlug mnie rozwiazania.

data

Styczeń 25, 2015

moze spozywasz spore ilosci soli, ktora przeciez zatrzymuje wode w ogranizmie ja zaczelam od zielonej kawy Americanbooster i uwazam, ze pomaga mi oczyscic moj ogranizm.. nie mam takiego wydetego brzucha

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.