PoradnikZdrowie.pl > Sprawdź się > Sygnały ciała > ZAWROTY GŁOWY - przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

ZAWROTY GŁOWY - przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

Lekki zawrót głowy po nagłej zmianie pozycji czy wirowaniu na parkiecie to normalna reakcja organizmu. Gdy jednak świat ucieka spod nóg bez przyczyny i zawroty głowy przydarzają się często, trzeba poszukać pomocy u lekarza. Zaburzenia równowagi miewa co czwarty senior.
A A A

Jeżeli długo obracamy się wokół własnej osi, a potem nagle się zatrzymamy, mamy wrażenie, jakby świat wirował w odwrotną stronę, chcąc wrócić na swoje miejsce. Jeśli szybko się o coś nie oprzemy, kończy się to zwykle bolesnym upadkiem. Niestety, u ludzi dojrzałych i w podeszłym wieku zawroty głowy i zaburzenia równowagi zdarzają się nawet na prostej drodze. 
Niektórzy czują na przykład, jakby obracało się całe otoczenie, a dodatkowo można mieć wrażenie, że ciało wiruje w odwrotną stronę niż świat wokół. Możemy też odczuwać kołysanie - zupełnie jakby ziemia chwiała się i poruszała pod nogami. Czasem zaś, idąc, zbaczamy w jedną stronę, jakby "coś" nas tam ciągnęło. Bywa, że zaburzeniom równowagi towarzyszą inne objawy: nudności, wymioty, oczopląs, zaburzenia słuchu i bóle głowy.

Audiometria tonalna - badanie słuchu
Audiometria tonalna - badanie słuchu
Zawroty głowy to objaw, nie choroba. Przyczyny zawrotów głowy
Zawroty głowy to objaw, nie choroba. Przyczyny zawrotów głowy

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi u osób starszych

Bardzo często zaburzenia równowagi wywoływane są przez schorzenia laryngologiczne. Przyczyną mogą być także zatrucia, np. aspiryną, chininą, jadem kiełbasianym, grzybami, alkoholem. Po odtruciu zwykle wszystko wraca do normy. 
Ale w przypadku osób starszych zawroty głowy i zaburzenia równowagi bardzo często są następstwem niedotlenienia mózgu. Dochodzi do tego, gdy utlenowana krew ma problemy z dotarciem do mózgu. 
Winę za to ponoszą blaszki miażdżycowe, które odkładając się w ścianach tętnic, zwężają je i usztywniają, a także zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Powoduje to bowiem ucisk na naczynia krwionośne doprowadzające krew do mózgu. Niekorzystne zmiany naczyniowe może powodować również nieleczona cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Niedotlenienie mózgu może być także skutkiem silnej anemii. W takich przypadkach najskuteczniejszym sposobem złagodzenia uciążliwych zawrotów głowy i zaburzeń równowagi jest leczenie kardiologiczne i przeciwcukrzycowe. Trzeba także zadbać o obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. 
Ludzie starsi w wyniku przebytych różnych chorób często mają uszkodzone nerwy obwodowe, mięśnie, stawy. To także może być przyczyną zaburzeń równowagi, ale wtedy nie towarzyszą im zawroty głowy. Tego typu dolegliwości występują też u osób leczonych środkami przeciwpadaczkowymi oraz uspokajającymi. Są też charakterystyczne dla zaawansowanego stadium stwardnienia rozsianego (SM).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 12.09.2013 20:15
Potwierdzam , prawdopodobnie wielu z Was ma chorobę błędników tzw "wędrujące otolity" co objawia się zawrotami głowy np przy zmianie pozycji w łóżku , przy nagłym wstaniu z pozycji leżącej itd. Tę chorobę należy jak najszybciej leczyć bo stan może się nagle bardzo znacznie pogorszyć - może wystąpić oprócz zawrotów oczopląs, wymioty, straszny ból głowy , skok ciśnienia i jeszcze gorsze wrażenia . Nie straszę , ostrzegam , bo sama tak miałam . Najważniejsze trafić do kompetentnego laryngologa lub otolaryngologa , w Gdańsku polecam Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie i tam dr Milewskiego (mojego anioła :)) , po wielu miesiącach tułaczki po różnych beznadziejnych szpitalach Trójmiasta trafiłam do NIEGO :) po dwóch godzinach badań wiedział dokładnie co mi dolega - były to właśnie wędrujące otolity. Zastosował pozycjonowanie , 7 dni spania i chodzenia w kołnierzu - a potem byłam już zdrowa :) Ta choroba przypomina trochę chorobę alkoholików , ponieważ moje otolity już nigdy się nie zrosną i zawsze będą miały tendecję do wędrówki ale teraz to ode mnie i tylko ode mnie zależy czy znowu się rozsypią czy nie . Pozdrawiam Lalka Dokładnie tak jest. Otolity wrócą i powinny przykleić się do tej galaretki, z której wypadły. Po kilku tygodniach powinny być już utwierdzone. Po nastawieniu ich one od razu się złapią ale trzeba uważać i nie szaleć. A szpital Marynarki Wojennej wiesz czemu? Bo to częsta przypadłość marynarzy z okrętów podwodnych. Urazy głowy przy przechodzeniu między grodziami powodują rozsypanie się pojedynczych otolitów i powędrowanie do kanałów półkolistych. Ogólnie marynarze na to cierpią po urazach na okrętach. I one tam w tych kanałach nadmiernie stymulują "sensory przyspieszenia" w jednym uchu i mózg jest ogłpiały, bo widzi inaczej niż czuje sensorami z lewego i prawego ucha. Żyroskop się w głowie zepsuł jak kiedyś w teleskopie Hubble'a :-) Tylko, że jak zwykły lekarz nie uczy się i jest gamoniem to takie są skutki. Wmówią nam prędzej ciążę niż poczytają literaturę medyczną. Smutne ale prawdziwe. Jak ktoś ma objawy dynamiczne - zawroty przy zmianie pozycji ciała z boku na bok, przy wstawaniu, podnoszeniu opuszczaniu tuawia na leżąco i trwa to krótki czas i przechodzi aż do następnego szybkiego ruchu to są to z wielkim prawdopodobieństwem rozsypane otolity. Do badania lekarz musi mieć takie specjalne okulary/gogle z soczewkami i kozetkę. Szukać w youtube i wyszukiwarkach słowa "BPPV"
Nie zarejestrowany, 23.07.2013 13:38
Czytam wasze posty i miałem te same objawy gdy spojrzę w górę to obraz mi sie kołuje w lewo pwenego dnia zapaliłem marihuane i dosłownie po 10 min mogłem normalnie funkcjonować .Wiadomo mój sposób jest nielegalny ale wątpie żeby istniał na świecie lepszy lek od marihuany .
 

Przyczyny zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

Ponieważ zaburzenia równowagi i zawroty głowy mają wiele przyczyn, często trudno jest postawić szybko trafną diagnozę. Bywa, że konieczne jest badanie przez wielu specjalistów, np. laryngologa, okulistę i neurologa.
Z pewnością ważna jest rozmowa z lekarzem. Będzie pytał m.in. o częstość i intensywność zawrotów, czas ich trwania, objawy towarzyszące utracie równowagi, ale też o przebyte choroby, urazy, stosowane leki, a nawet o warunki pracy czy warunki mieszkaniowe. Mogą być też potrzebne badania dodatkowe:

 • audiometria (badanie słuchu) - kiedy słyszymy dźwięk w nałożonych na uszy słuchawkach, naciskamy guzik;
 • próby błędnikowe - wywoływanie oczopląsu, czyli nieprawidłowych ruchów gałek ocznych, np. musimy się kręcić na krześle obrotowym;
 • elektro- i wideonystagmografię (ENG i VNG) - elektrody, które są przymocowane na skroniach chorego, rejestrują zapis potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu (podobnie jak w EKG).

Pomocne w ustaleniu przyczyny zaburzeń równowagi mogą być też: badania radiologiczne kości skroniowych i kręgosłupa szyjnego, tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny, tzw. dopplerowskie badanie przepływów krwi przez tętnice zaopatrujące mózg.

Wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza są:

 • nawracające albo silne zawroty czy też bóle głowy,
 • zaburzenia mówienia,
 • niewyraźne widzenie (“przez mgłę”),
 • pogorszenie słuchu,
 • trudności w chodzeniu, częste upadki,
 • osłabienie mięśni nóg,
 • utraty przytomności,
 • uczucie drętwienia lub mrowienia rąk i nóg.
 

2
Polecamy także
Kręci Ci się w głowie? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny ZAWROTÓW GŁOWY
Kręci Ci się w głowie? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny ZAWROTÓW GŁOWY
Choroba Meniere'a. Nagły atak zawrotów głowy może być objawem choroby Meniere'a
Choroba Meniere'a. Nagły atak zawrotów głowy może być objawem choroby Meniere'a
Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy
Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy
Skąd się biorą ZAWROTY GŁOWY?
Skąd się biorą ZAWROTY GŁOWY?
Zawroty głowy to objaw, nie choroba. Przyczyny zawrotów głowy
Zawroty głowy to objaw, nie choroba. Przyczyny zawrotów głowy
 
Warszawscy lekarze!
W zeszłym miesiącu byłam na korekcji u doktor Archackiej i wszystkim niezdecydowanym polecam gorąco! A jaką miałaś wadę? Jak efekty zabiegu, czy już wszystko się zagoiło i jest dobrze? Ja też planuję zrobienie korekcji laserowej ...
 
 
Suplement jeszcze przed ciążą.
Ja przyjmuję folik od miesiąca. Planujemy zacząć starania o dziecko, więc musiałam o to zadbać wcześniej. Podobno folik jest najlepszy, tak mówi mój ginekolog.
 
 
Co sądzicie o botoksie?
są też ciekawe teorie na temat botoxu :) http://pragnieniakobiet.pl/botoks-poprawia-nastroj/ swoją drogą może być w tym dużo prawdy, bo jeśli w lustrze zobaczymy ładniejsze odbicie, to na sercu też robi się przyjemniej :)
 
 
Potas na nerwy i dla mięśni
niedawno temu okazało się, że mój narzeczony ma niedobór potasu, trenował do ostatniego maratonu i niestety odbiło się to na jego zdrowiu :/
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
 • eksperci radzą
Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – sygnały ciała – sprawdź o czym świadczą: udar mózgu: jak ratować człowieka. Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej u dzieci. Wygląd skóra zdradza, co dzieje się w organizmie. Chroniczne zmęczenie - co może Ci dolegać? Nieprzyjemny posmak w ustach - przyczyny i porady. Dlaczego czasem kłuje w sercu. Czy masz zdrową tarczycę? Objawy i diagnostyka chorób tarczycy. Gdy serce cię ostrzega zadbaj o nie. Kręci Ci się w głowie? Sprawdź jaka może być tego przyczyna. Skąd biorą sie zawroty głowy? Nerki do kontroli - niepokojące objawy, które powinny dać do myślenia. Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. O czym świadczą obrzęki. Intymne bakterie. Nogi, ręce, brzuch. Czy wiesz, co mówi twój organizm. Choroby oczu - objawy i leczenie. Przyczyny krwawień z nosa: leki, nadciśnienie, polipy, wysuszona śluzówka. Nagłe chudnięcie - o czym może świadczyć niezamierzona utrata wagi. Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy choroby. Gdy świat się chwieje.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.