Choroba Meniere'a - przyczyny, objawy, leczenie

2020-01-23 16:56 ap

Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy: nagłe, bardzo gwałtowne ataki zawrotów głowy, prowadzące do nudności, wymiotów to jej znak rozpoznawczy. Co więcej, chorobie Meniere'a towarzyszą szumy uszne i postępująca utrata słuchu. Jakie są przyczyny i objawy oraz jak przebiega leczenie choroby Meniere'a?

Spis treści:

 1. Choroba Meniere'a: objawy
 2. Choroba Meniere'a: przyczyny
 3. Choroba Meniere'a: badania diagnostyczne
 4. Choroba Meniere'a: leczenie zachowawcze
 5. Choroba Meniere'a: leczenie dobębenkowe
 6. Choroba Meniere'a: leczenie operacyjne
 7. Choroba Meniere'a: wpływ na życie chorego

Choroba Meniere'a jest chorobą ucha wewnętrznego. Charakterystyczne są ciężkie ataki zawrotów głowy, postępujący niedosłuch odbiorczy, szum uszny i uczucie pełności w uchu. Po wielu latach trwania choroby, stwierdza się głęboki niedosłuch odbiorczy w chorym uchu. Choroba Meniere'a rozpoczyna się w różnym wieku, ale najczęściej jej początek przypada na wiek 30-50 lat. W równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.

Choroba Meniere'a rozpoczyna się w jednym uchu, ale u około 45 procent pacjentów z czasem (od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat) rozwija się również w drugim uchu. Ma to znaczenie przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia.

Choroba Meniere'a: objawy

Choroba Meniere'a manifestuje się nagłymi, zwykle zupełnie niespodziewanymi dla chorego, atakami. W trakcie napadu nie pojawia się ból głowy, jednak występują:

Chory nie traci przytomności, ale kontakt z nim może być bardzo utrudniony. Po każdym kolejnym napadzie pogarsza się słuch odbiorczy. Przytomność jest zawsze zachowana i nie występuje ból głowy, napady występują z różną częstotliwością. Niekiedy może wystąpić tzw. status meniericus, w którym napady trwają nieprzerwanie lub z niewielkimi przerwami przez kilka godzin, a nawet dni.

Choroba Meniere'a: przyczyny

Choroba Meniere'a polega na nadmiernym gromadzeniu się płynu w błędniku błoniastym - tworzy się wodniak endolimfatyczny błędnika. Najprawdopodobniej dochodzi do tego na skutek:

 • czynników genetycznych (wewnątrzpochodna choroba Meniere'a)
 • późnych następstw czynników infekcyjnych, metabolicznych, urazowych, polekowych, alergicznych, reumatoidalnych, naczyniowych, w przebiegu niektórych chorób kości skroniowej i innych (zewnątrzpochodna choroba Meniere'a)

Choroba Meniere'a: badania diagnostyczne

Chorobę Meniere’a diagnozuje się po szczegółowym badaniu pacjenta, drogą eliminacji innych schorzeń oraz na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Wykonuje się następujące badania:

Choroba Meniere'a: leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze w chorobie Meniere'a polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych, poprawiających krążenie krwi w uchu wewnętrznym oraz mózgu, przeciw zawrotom głowy, naczyniowych, oraz blokerów kanału wapniowego.

Choroba Meniere'a: leczenie dobębenkowe

Leczenie dobębenkowe (transtympanalne) polega na wstrzyknięciu kortykosterydów lub gentamycyny bezpośrednio do jamy bębenkowej, stąd drogą dyfuzji przenikają one do wnętrza błędnika. Wstrzyknięcie wykonuje się bardzo cienką igłą w znieczuleniu miejscowym.

 • kortykosterydy stosuje się we wczesnych stadiach choroby, w okresie jej zaostrzenia, dla wyciszenia objawów, poprawy słuchu, zmniejszenia nasilenia szumu usznego i uczucia pełności; to metoda bezpieczna dla słuchu, ale jej skuteczność nie przekracza 50 procent, z uwagi na praktycznie brak powikłań, można ją stosować na każdym etapie choroby, także po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym
 • gentamycynę stosuje się w przypadkach zaostrzenia choroby u pacjentów, u których choroba spowodowała już głęboki niedosłuch; zadaniem gentamycyny jest zniszczenie błędnika; metoda ta skutecznie zapobiega atakom zawrotów, ale niesie ze sobą aż 30 procentowe ryzyko dalszego pogorszenia słuchu; poza tym część chorych skarży się na długo utrzymujące się zaburzenia równowagi.

Choroba Meniere'a: leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest w przypadku choroby Meniere'a najbardziej skutecznym sposobem na zlikwidowanie ataków zawrotów głowy. Należy jednak pamiętać, że cały czas jest to jedynie leczenie objawowe, likwidujące zawroty, a choroba toczy się w błędniku dalej.

Najskuteczniejszą metoda operacyjną jest operacja przecięcia nerwu przedsionkowego tak, by uniemożliwić przekazywanie informacji o zawrotach głowy z błędnika do mózgu. To jedyny zabieg operacyjny, który przy 100-procentowej skuteczności likwidowania ataków zawrotów głowy, pozwala na zachowanie słuchu.

Choroba Meniere'a: wpływ na życie chorego

Choroba Meniere'a, mimo że nie jest śmiertelna, to może wywołać spustoszenie w życiu chorego. Nieprzewidywalny charakter choroby Meniere'a, niespodziewane silne ataki wirowych zawrotów głowy z nudnościami i wymiotami, których w żaden sposób nie można powstrzymać, powodują znaczne ograniczenia w życiu chorego. Strach przed atakami potrafi całkowicie sparaliżować chorego. Co więcej, naturalny przebieg choroby obejmuje okresy zaostrzeń z częstymi atakami zawrotów i szybko postępującym niedosłuchem i okresy naturalnych remisji, które mogą utrzymywać się przez lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
baca
|

Ja mam leczoną 1 i 3, paskudne dolegliwosci juz sil brakuje

Tiara
|

Chciałabym aby każda z osób, która cierpi na tą chorobę, odpisała czy ma zęby leczone kanałowo. Jeśli tak w szczęce czy żuchwie.

ania
|

Pani Marzeno będę Pani wdzieczna za podanie nazwiska lekarza i miejsca gdzie Pani byla operowana. Moj email to Ania.nowecka@wp.pl

Kasia
|

U mnie zawroty głowy pojawiają się co jakiś czas , to samo nudności ,wtedy jest ciężko . Taki stan utrzymuje się czasem kilka dni .Szumy są cały czas od kilku lat. Pomagał mi Betaserc , ale jak odstawiłam ataki wróciły . Jestem już tym bardzo zmęczona.

Madzia
|

Powiem Wam ze sie trzymacie niezle. Ja po 3 miesiacach walki i rehabilitacji dostaje chyba depresji powoli. Bezsilnosc w chorobie mnie wykancza. Trace energie zyciowa i odbija sie to na moim zyciu. Nie dbam o siebie jak dawniej mniej sprzatam w domu. Nie mam na nic sily mimo ze ochota jest. Zakupy moja pasja teraz ograniczaja sie do biedry i to z wozkiem zeby miec oparcie. Mam tez arytmie i napewno nie pomagaja mi nerwy. Probowalam nastawic sie pozytywnie ale po silnym ataku nie da sie usmiechac. Straszne to jest. Zycze Wam takiej energii i usmiechu oraz dobrego nastawienia.

Anna
|

Proszę napisać więcej o operacji, też podjęłam decyzję ale poprostu się boję.

Tomi2003
|

A ja miałem atak ponad rok temu straciłem słuch na jedno ucho nikt nie powiedział ze jak strace słuch lub zatkane ucho to mam 10 dni na komorę hiperbaryczną która pomaga.Po 13 miesiącach 2 atak i 2 ucho nic nie słyszałem brałem steryd i jezdziłem na komorę w Warszawie pomogło po 3 dniach od zakończenia komory ponownie straciłem słuch i po kilku dniach znowu jezdziłem na komorę hiperbaryczną w sumie 30 razy. skierowanie na komorę wystawia nawet internista nie musi laryngolog. Leki brałem przeróżne betasep mi nie pomógł i biore magnes B6 2 tabletki i zawroty ustały . NIe biore już nic z grupy B bo to tylko po tym jest szum w uszach.Na jesieni maja mi sterydy dawać do ucha ale nie wiem czy to taka rewelacja.

Madzialena
|

U mnie co prawda zdiagnozowano zaburzenia optokinetyczne ale pewnosci nie mam. Mam zawroty przez kilka dni wtedy jest koszmar. Boje sie wyjsc z domu zeby nie przewrocic sie na glowe. Jadac autem do pracy jest ok puki jade jak sie zatrzymam jest koszmar zdarza mi sie przejechac na poznym pomaranczowym byle tego nie przezywac natomiast komunikacja nie dam rady stanie w autobusie to chyba bym sie z 50razy przewrocila. Najbezpiecznoej czuje sie w kadacym samochodzie. Pojscie po zakupy graniczy z cudem bez wozka sklepowego chyba nie bylabym w stanie ich zrobic. Koszmarna choroba. Jak tu odprowadzic dziecko do szkoly nie robiac sobie i nikomu problemow. Histigen boore od ponad miesiaca ale nie bardzo pomaga raz w tygodniu mam atak slabszy czy wiekszy. Blednik ok w badaniach. Jestem zalamana mam 30 lat i zycie zawodowe i prywatne w rozsypce.

Ms
|

Mi pomoga Niacyna czyli witamina B3 oraz Protevasc połączony z Betahistyną. Jeśli chodzi o Niacynę to biorę bardzo duże dawki i wtedy witamina zaczyna być lekarstwem, oczywiście pod kontrola lekarza. Są badania naukowe które dowodzą iż Niacyna stosowana w odpowiednio dużych dawkach może pomóc w chorobie Meniera

Beti
|

Witam!Od ponad dwóch lat cierpię na tą chorobę a teraz jeszcze się to nasiliło,utraciłam słuch w jednym uchu całkiem a drugie moze 20 procent,cierpię bo mam takie dżwięki w uszach że doprowadzają mnie do szału.Lekarz jak to lekarz rok temu nawet dał do zrozumienia ze nie mam po co przychodzic bo tego sie juz nie da wyleczyć aż do teraz po kolejnym ataku.Na razie dał tabletki a po tygodniu bedzie dopiero myślal co dalej.Nie wiem gdzie i kto może coś konkretnie pomóc bo za chwile człowiek wyląduje w psychiatryku.Proszę poradzcie coś.Pozdrawiam