Kataralne zapalenie ucha: przyczyny, objawy, leczenie

2016-09-01 12:12

Kataralne zapalenie ucha jest częstym powikłaniem po przeziębieniu. Ból ucha, który pojawia się w jego przebiegu jest bardzo uciążliwy, towarzyszą mu również szumy i upośledzenie słuchu. Ucho kataralne należy leczyć, bo nieżytowe zapalenie ucha może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Kataralne zapalenie ucha: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Kataralne zapalenie ucha, inaczej nieżytowe zapalenie ucha lub ucho kataralne.

Spis treści

  1. Objawy kataralnego zapalenia ucha
  2. Leczenie nieżytowego zapalenia ucha środkowego

Kataralne zapalenie ucha, inaczej nieżytowe zapalenie ucha lub ucho kataralne ma etiologię przede wszystkim wirusową. Są to te same patogeny, które powodują pospolite infekcje górnych dróg oddechowych, a więc wirusy paragrypy czy rhinowirusy. Kataralne zapalenie ucha jest powikłaniem choroby przeziębieniowej. Ma to swoje anatomiczne uzasadnienie. Jama ustna, a dokładniej gardło ma ścisłe połączenie z jamą bębenkową poprzez trąbkę słuchową. Podczas przeziębienia czy innej infekcji dochodzi do nadkażenia tej struktury, czego manifestacją jest obrzęk, przekrwienie błony śluzowej oraz produkcja śluzowej wydzieliny. To wszystko prowadzi do dysfunkcji trąbki słuchowej, która w naturalnych warunkach zapewnia prawidłowe upowietrznienie ucha środkowego. Zmniejszona ilość powietrza powoduje podrażnienie błony śluzowej. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może powodować nie tylko wtórne zapalenie błony bębenkowej, ale także spowodować usztywnienie kosteczek słuchowych, odgrywających kluczową rolę w transmisji dźwięku.

Objawy kataralnego zapalenia ucha

Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości świadczących o rozwoju stanu zapalnego zalicza się:

  • silny ból opisywany jako przeszywający
  • uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu
  • upośledzony słuch
  • trzeszczenia podczas połykania pokarmów
  • objawy ogólne, świadczące o infekcji górnych dróg oddechowych: stan podgorączkowy, katar, kaszel, ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle kostno-stawowo-mięśniowe

Leczenie nieżytowego zapalenia ucha środkowego

Leczenie sprowadza się przede wszystkim do opanowania choroby podstawowej. Aby zmniejszyć miejscowy stan zapalny w obrębie trąbki słuchowej należy stosować preparaty o działaniu obkurczającym. Można także stosować substancje przeciwhistaminowe o działaniu ogólnym. Antybiotyk zarezerwowany jest tylko dla sytuacji, kiedy podejrzewa się nadkażenie bakteryjne.

W zwalczaniu dolegliwości bólowych pomocne mogą się okazać preparaty do stosowania doustnego, zawierające m.in. paracetamol. Są to preparaty dostępne bez recepty. Brak poprawy jest wskazaniem do konsultacji otolaryngologicznej.

Lekarz specjalista z zakresu laryngologii dokładnie oceni stan błony bębenkowej w badaniu otoskopowym i ewentualnie zintensyfikuje dotychczas stosowane leczenie. Lekarz podczas takiej wizyty nie skupia się tylko i wyłącznie na wychwyceniu nieprawidłowości zlokalizowanych w obrębie błony bębenkowe, ale szczegółowo analizuje stan sąsiadujących narządów, tj. gardło czy nos.

Rokowanie kataralnego zapalenia ucha jest dobre w większości przypadków, zwykle ustępuje w ciągu 7-10 dni, a więc synchronicznie z infekcją górnych dróg oddechowych. Nieleczony stan zapalny może prowadzić do rozwoju groźnego zapalenia ucha środkowego z możliwymi konsekwencjami pod postacią: przewlekłego zapalenia ucha środkowego z wyciekiem śluzowo-surowiczej wydzieliny. W bardzo rzadkich sytuacjach obserwuje się tworzenie zmian śluzowo-cholesterolowych określanych mianem ziarniniaków cholesterolowych.