Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy

Videonystagmografia (VNG), to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Badanie VNG jest niezbędnym elementem diagnostyki zawrotów głowy i zaburzeń równowagi o różnej etiologii, dlatego na to badanie chorych mogą kierować laryngolodzy, neurolodzy i w niektórych przypadkach lekarze rodzinni. Jak przebiega videonystagmografia?

Spis treści

  1. Videonystagmografia: nieprzyjemne objawy
  2. Videonystagmografia: próba kaloryczna
  3. Videonystagmografia: przygotowanie do badania
  4. Videonystagmografia a elektronystagmografia

Videonystagmografia (VNG) to badanie błędnika pozwalające wyjaśnić, dlaczego pacjent ma zawroty głowy. Videonystagmografia polega na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce, przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania pacjent zakłada na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze.

Videonystagmografia: nieprzyjemne objawy

Drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak:

Dlatego zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku, dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć.

Videonystagmografia: próba kaloryczna

Drażnienie błędników w próbie kalorycznej polega na wlewaniu wody do obu uszu (chłodnej i ciepłej), dlatego przeciwwskazaniem do wykonania badania z użyciem wody jest obecność stanów zapalanych ucha środkowego i zewnętrznego. Konieczność wykluczenia zmian zapalnych w uchu wymaga więc bezpośrednio przed wykonaniem badania konsultacji laryngologa.

W tych przypadkach badanie można wykonać z użyciem aplikatorów powietrza o zmiennej temperaturze, w które wyposażone są niektóre systemy do badania.

Videonystagmografia: przygotowanie do badania

Wynik badania może być zaburzony u pacjentów przyjmujących na stałe leki o działaniu sedatywnym (leki uspakajające, niektóre leki stosowane w leczeniu zawrotów głowy), dlatego na około 10 dni przed badaniem pacjent proszony jest o odstawienie tych leków. Oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Videonystagmografia a elektronystagmografia

VNG jest obecnie najnowocześniejszą metodą rejestracji ruchów gałek ocznych. W niektórych ośrodkach nadal z powodzeniem stosowana jest metoda elektronystagmografii (ENG), która od VNG różni się jedynie sposobem rejestracji ruchów gałek ocznych.

W ENG wykorzystuje się zjawisko wytwarzania przez gałki oczne pola elektrycznego, którego zmiany, powodowane ruchem oczu, rejestrowane są przez elektrody umieszczane obustronnie w okolicy skroniowej.

Podobnie jak w videonystagmografii, sygnał przekazywany jest do komputera, gdzie zostaje przetworzony na wykres i następnie poddawany analizie.

Przewaga VNG nad ENG polega na braku artefaktów elektrycznych, które często powodują trudności w interpretacji zapisu.

Przy VNG możliwe jest również rejestrowanie ruchów we wszystkich płaszczyznach ruchu oraz analizowanie "żywego" ruchu gałek ocznych, których obraz wyświetlany jest dodatkowo na ekranie monitora.

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mariusz skała
|

to nie jest jedna z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. stosowana jest od dawna.

Wojtek
|

Witam mam to samo juz od 6 lat cieżko jest teraz pogorszyły mi sie zawroty jeszcze o jakies 10 procent . Moge zapytac co wyszło ??

roska
|

Jestem po badaniu, totalna "masakra", czułam się jak przywiązana do kręcącego się koła na statku kosmicznym ;) Cały dzień po tym badaniu byłam jak śnięta ryba. Przy zimnej wodzie jest odlot, bardzo nieprzyjemny; po ciepłej to pojawiły się odruchy wymiotne, kołowanie silne i wypruwanie flaków. Na jedno ucho niestety brak objawów. Nie polecam nikomu tego badania :(

ANIA
|

gdzie w Warszawie można zrobić takie badanie i ile kosztuje?

gośka
|

Ja miałam VNG 18.07.17.bałam się bardzo,bo naczytałam się w internecie nt.tego badania,otóż muszę napisać że to badanie nie jest takie straszne jak niektórzy opisują,proszę mi wierzyć że strach ma wielkie oczy,mogłabym chociażby jutro iść na to badanie ponownie, to nic nie boli,nie miałam zawrotów głowy ani oczopląsu,tym bardziej wymiotów.Badanie trwało 45min.mogę z czystym sumieniem powiedzieć,proszę się nie bać!!! Po 2 dniach odebrałam wyniki: 52% osłabienie błędnika lewego

Ona47
|

Witam ja właśnie takie badanie mam jutro w szpitalu Rydygiera w Krakowie

badany
|

ból! dlaczego tak głęboko wprowadza się dyszę? kilka godzin po badaniu i w środku czuje ucisk?

Ewa
|

Właśnie jestem po takim badaniu w UCK w Gdańsku (Akademia Medyczna). Jest refundowane przez NFZ. Nie ma się czego bać, nic nieprzyjemnego. Personel wykonujący badanie jak i lekarz, bardzo mili i delikatni - pełna kultura. Wynik dostaje się po 15 minutach od zakończenia badania.

ja
|

a może sprawdź poziom witaminy D3 we krwi ?

Nika
|

Cześć Markia ! Ja od roku cierpiałam na zawroty, nie był one stale czasem mijały, bolące oczy swędzące, bóle głowy okropne przypominające zatokowe. Leczenie bólów głowy i zatok, leczenie nie dawało żadnej poprawy, no może odrobinę. Oczy spuchnięte podkrążone. i Co ! wszystko od monitora! niebieskie ledowe - podświetlenie monitorów powoduje ww. objawy. Ja zmieniłam monitor na ten co mam rok, temu i wówczas zaczęły się opisane cuda. Znalazłam już nowy monitor dla profesjonalistów, gdzie niebieskie światło jest zredukowane do 1/6. Jestem pewna optymizmu, bo gdy nie siedzę przy tym obecnym monitorze, to zawrotów, bólów głowy i oczy NIE MA !